AKTUÁLNĚ / Společnost

15.12.2012

Po vánocích přibydou statisíce starých mobilů

Před Vánoci tradičně roste poptávka po elektronice, spotřebiče každoročně patří k nejpopulárnějším dárkům. Podle společnosti SAMSUNG budou lidé letos pod stromečkem nejvíce nacházet chytré telefony.

Nezisková organizace ASEKOL ale varuje, že už nyní se lidem doma hromadí více než 9 milionů nepoužívaných telefonů. Každý nový mobil navíc znamená, že přibyde i jeden nechtěný.

„V adventním období registrujeme nárůst poptávky po smartphonech o 20 %,“ říká Zdeněk Paškevič, produktový manažer Telco divize společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. „Už ve třetím kvartálu tohoto roku jsme jich prodali více než 100 000 ks,“ dodává Paškevič. K chytrým telefonům se tyto Vánoce ještě zařadí i tablety, čtečky elektronických knih, které se těší stále větší oblibě, a tradičně i televizory, jež si české rodiny dopřejí pod stromeček. Největším lákadlem ale zůstávají právě chytré telefony.

Každý takový telefon pod stromečkem ale znamená i jeden starý, který už nikdo nebude používat. Už nyní jich v domácnostech leží více než 9 milionů, mnohé z nich ještě funkční. „Každý rok jich navíc přibyde přibližně dalších 800 tisíc,“ říká Hana Ansorgová z neziskové organizace ASEKOL, která se zpětným odběrem elektra zabývá. Přitom i tyto staré mobily mohou stále přinášet užitek dalším lidem. „Z tohoto popudu vznikl projekt Věnuj mobil. Každý nám může bezplatně věnovat svůj starý telefon, ať už funkční nebo ne. Provozuschopné mobily pak předáváme dětem z dětských domovů, pro které jsou důležitou spojnicí se světem mimo dětský domov,“ vysvětluje Ansorgová. Dodává, že je proto dobré se zamyslet a ve vánoční atmosféře udělat dobrý skutek, který dětem přinese radost.

„Z našeho průzkumu vyplývá, že téměř 70 % Čechů starý mobil nevytřídí. Často jej skladují nepoužívaný doma nebo dokonce vyhodí do směsného odpadu,“ říká Ansorgová. Takovéto nakládání se starými mobily ale nepřináší žádný užitek. Správnou alternativou pro funkční přístroje je právě projekt Věnuj mobil, ty nefunkční pak patří do červených kontejnerů či do sběrných dvorů, stejně jako ostatní drobné elektro.

Autor / zdroj: Šimon Slavík

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA