AKTUÁLNĚ / Společnost

19.12.2012

Poslanci přehlasovali prezidenta, pachatelé opakovaných přestupků budou mít zakázaný pobyt

Úřady budou moci až na tři měsíce zakázat pobyt na území obce pachatelům vícenásobných přestupků v místě jejich spáchání. Koalice v dolní parlamentní komoře přehlasovala ve středu prezidentovo veto zákona.

Vládní koalice, kterou čtyřmi hlasy podpořili i poslanci Věcí veřejných, dokázala sehnat přesně 101 hlasů, které byly nutné k přehlasování prezidenta. Proti zákonu se ostře postavil například nezařazený poslanec Jiří Paroubek (NS-LEV 21). "Novela jde proti ochránci veřejných práv, většině senátorů, teď už i proti prezidentovi a i když možná ne proti liteře, tak proti duchu ústavy," řekl poslanec. Je přesvědčený, že je zákon nadbytečný, protože nebude vymahatelný. "Přijetí tohoto zákona podstatným způsobem zatíží státní správu a to ve chvíli, kdy se jí snižují finance," doplnil Paroubek.

Podle poslance Michala Babáka (VV) hlasovali zákonodárci z Věcí veřejných konstantně při celém průchodu novely sněmovnou. "Nejdeme tupě proti koalici," odpověděl na dotaz Mediafaxu. Podle poslankyně Jany Drastichové (VV) se shodl klub na volném hlasování.

"Nemá smysl zastírat, že náš návrh zákona vyvolal širokou polemiku," připustila poslankyně Ivana Řápková (ODS), která návrh předložila. Snažila se vyvrátit argumenty prezidenta Václava Klause, podle jehož názoru je novela protiústavní. "Zákaz pobytu není a ani nemůže být protiústavním zákonem. Sankcionován nemůže být nikdo, kdo se přestupku dopustí ojediněle," apelovala na zákonodárce, aby pro předlohu zvedli ruku.

"Zákon byl od svého počátku předmětem zásadních sporů nejen pro svůj zjevný populismus a politickou účelovost, ale i pro svoji nedomyšlenost, snadnou zneužitelnost," tvrdí Klaus.

Schválená předloha počítá s tím, že pachatelé opakovaných přestupků budou moci dostat až tříměsíční zákaz pobytu v obci, kde přestupky (například kapesní krádeže, rušení nočního klidu, nedovolené podávání alkoholu mladistvým či znečištění veřejného prostranství) spáchali.

Prezident je přesvědčený, že předloha se nedá uvést do praxe, nepřesvědčivě jsou podle něj formulované i výjimky z trestu zákazu pobytu. "Neumím si představit, jak bude obecní úřad obce, kde má pachatel trvalý pobyt, v součinnosti s obecním úřadem obce, ve které má zakázaný pobyt, rozhodovat, zda pachateli přestupku povolí návštěvu lékaře či úřadu, a to ve lhůtě pěti dnů," myslí si Klaus.

Nerealizovatelné je podle něj i ustanovení, podle něhož lze pachateli po uplynutí poloviny zákazu pobytu prominout zbytek trestu, jestliže se pachatel osvědčil. Hlava státu tvrdí, že není zřejmé, podle čeho by to mohl obecní úřad obce posuzovat. "Novelu přestupkového zákona považuji za další doklad nebezpečného a stále výraznějšího trendu řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňování jejich příčin. Zákazem pobytu obec svůj konkrétní problém nevyřeší, jen ho dočasně přesune k sousedům," uzavřel před půl rokem Klaus.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA