AKTUÁLNĚ / Společnost

12.1.2013

V Česku skončilo první kolo přímé volby prezidenta

Úderem 14.00 se v Česku zavřely volební místnosti a skončila historicky první přímá volba hlavy státu. Zájem o hlasování byl ohromný, volební komisaři po celé republice hlásili plné volební místnosti a fronty před plentami.

Zdá se, že předpokládaná volební účast kolem 60 procent se pravděpodobně překročí. Na mnoha místech republiky totiž už během pátku odvolila polovina voličů.

Volby proběhly bez větších problémů a komplikací. Ve volební místnosti v Jihlavě-Kosově se ale v pátek večer museli kvůli požáru transformátoru asi hodinu obejít bez elektřiny.

Jestli hlava státu vzejde z prvního kola, nebo kteří dva kandidáti postoupí do kola druhého, bychom se mohli dozvědět v sobotu mezi 18. a 20. hodinou, kdy Český statistický úřad spočítá výsledky z jednotlivých volebních okrsků.

Pokud si někdo z kandidátů vyslouží více než padesátiprocentní podporu, stane se rovnou prezidentem.

V opačném případě se o dva týdny později bude konat druhé kolo, kam postoupí dva kandidáti s nejvyšším dosaženým počtem hlasů. Ten, kdo si získá více voličů ve druhém kole, bude nástupcem Václava Klause. Současné hlavě státu končí mandát k 7. březnu.

O přízeň voličů se ucházelo devět kandidátů: Jiří Dienstbier (ČSSD), Přemysl Sobotka (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Jiří Fischer, Miloš Zeman, Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Jana Bobošíková (Suverenita), Táňa Fischerová a Vladimír Franz.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě