AKTUÁLNĚ / Společnost

5.5.2015

Herci budou během plzeňské Noci literatury číst na dvanácti místech

PLZEŇ

Již podruhé se v Plzni v rámci programu Evropské hlavní město kultury 2015 uskuteční Noc literatury, celorepubliková akce zaměřená na současnou evropskou prózu. Zazní ukázky z nových překladů současných evropských autorů v podání známých hereckých osobností.

Úryvky vybraných děl budou předčítat herci z Divadla Josefa Kajetána Tyla a Divadla Alfa. Akci pořádá Plzeň 2015 ve spolupráci s Českými centry a EUNIC.

Čtení se uskuteční ve středu 13. 5. celkem na dvanácti místech: v hlavní budově Studijní a vědecké knihovny, v Oddělení zahraničních knihoven (Evropský dům) na náměstí Republiky, v Knihovně města Plzně ve Smetanově ulici, v Divadle Dialog, v DEPO2015 a protilehlé Papírně u řeky Radbuzy, na nedaleké bývalé městské plovárně, v restauraci Artamo, na vlakovém nádraží Plzeň-zastávka a v zrekonstruovaném bytovém interiéru Adolfa Loose v Bendově 10, v knihovně Západočeského muzea a v Meeting Pointu na náměstí.

Čtení probíhají paralelně na všech uvedených místech od 18.00 do 23.00 v půlhodinových intervalech. Sami návštěvníci si zvolí pořadí míst, která během večera navštíví. Vstup je zdarma. Číst se bude po čtvrthodinách s krátkými pauzami, aby měli lidé možnost přesunout se dál a postupně během večera navštívit všechna místa, která jsou od sebe v pěší vzdálenosti. Hlavní myšlenkou Noci literatury je zatraktivnit literaturu spojením s netradičním časem i prostorami, přiblížit posluchačům současná evropská díla a nalákat je, aby si knihu později třeba i sami přečetli.

„Snažili jsme se kromě knihoven najít i další místa, kde to literatuře bude slušet. Například v Loosově interiéru pořádáme čtení pravidelně a bývá vždy vyprodáno. Do DEPO2015 či Papírny už si lidé navykli za kulturními akcemi chodit, Zastávku a Městskou plovárnu si také od jejich loňského otevření oblíbili. Kromě zavedených autorů a jejich nejnovějších děl jsme si pro plzeňské posluchače připravili také speciální čtení spisovatelky Wolftraud de Concini, která v němčině s českým překladem představí texty vytvořené během jejího pobytu přímo tady v Plzni v rámci rezidenčního programu OPEN A.i.R.,“ zve Monika Bechná za pořadatele z týmu Plzeň 2015.

NOC LITERATURY PLZEŇ 13. 5. 2015 18.00 – 23.00: Kde se bude co číst

DEPO2015, Presslova 14
Michael Stavarič: Království stínů (Rakousko)
Čte Irena Velichová

Papírna Plzeň, Zahradní 173
Afonso Cruz: Kokoschkova loutka (Portugalsko)
Čte Patrik Mik

Restaurace Artamo, Čelakovského 5
Jonas Karlsson: Místnost (Švédsko)
Čte Robert Kroupar

Zastávka Plzeň, Přeštická 4/1761
Michela Murgiová: Accabadora (Itálie)
Čte Jana Kubátová

Městská plovárna, Doudlevecká 71


Deborah Levy: Doplavat domů (Velká Británie)
Čte Jan Andrle

Interiér Adolfa Loose, Bendova 10
Yannick Grannecová: Bohyně malých vítězství (Francie)
Čte Josef Nechutný

SVK PK Hlavní budova, Smetanovy sady 179/2
Javier Marías: Zamilovanosti (Španělsko)
Čte Soňa Kratochvílová

Divadlo Dialog, Smetanovy sady 9
Wolfgang Herrndorf: Písek (Německo)
Čte David Brabec

Knihovna města Plzně, Bedřicha Smetany 159/13
Merethe Lindstromová: Hosté (Norsko)
Čte Blanka Luňáková

Knihovna ZČM, Kopeckého sady 2
Charles Lewinsky: Gerron (Švýcarsko)
Čte Milan Hajn

SVKPK: Oddělení zahraničních knihoven - Evropský dům, nám. Republiky 12
Jakob Melander: Krvavý vítr (Dánsko)
Čte Petr Borovský

DOPROVODNÝ PROGRAM

Meeting Point

Německá spisovatelka Wolftraud de Concini čte texty, které napsala během svého pobytu v Plzni v rámci rezidenčního programu OPEN A.i.R. Čtení probíhá v němčině, k dispozici je český překlad.

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA