AKTUÁLNĚ / Společnost

5.5.2015

Herci budou během plzeňské Noci literatury číst na dvanácti místech

PLZEŇ

Již podruhé se v Plzni v rámci programu Evropské hlavní město kultury 2015 uskuteční Noc literatury, celorepubliková akce zaměřená na současnou evropskou prózu. Zazní ukázky z nových překladů současných evropských autorů v podání známých hereckých osobností.

Úryvky vybraných děl budou předčítat herci z Divadla Josefa Kajetána Tyla a Divadla Alfa. Akci pořádá Plzeň 2015 ve spolupráci s Českými centry a EUNIC.

Čtení se uskuteční ve středu 13. 5. celkem na dvanácti místech: v hlavní budově Studijní a vědecké knihovny, v Oddělení zahraničních knihoven (Evropský dům) na náměstí Republiky, v Knihovně města Plzně ve Smetanově ulici, v Divadle Dialog, v DEPO2015 a protilehlé Papírně u řeky Radbuzy, na nedaleké bývalé městské plovárně, v restauraci Artamo, na vlakovém nádraží Plzeň-zastávka a v zrekonstruovaném bytovém interiéru Adolfa Loose v Bendově 10, v knihovně Západočeského muzea a v Meeting Pointu na náměstí.

Čtení probíhají paralelně na všech uvedených místech od 18.00 do 23.00 v půlhodinových intervalech. Sami návštěvníci si zvolí pořadí míst, která během večera navštíví. Vstup je zdarma. Číst se bude po čtvrthodinách s krátkými pauzami, aby měli lidé možnost přesunout se dál a postupně během večera navštívit všechna místa, která jsou od sebe v pěší vzdálenosti. Hlavní myšlenkou Noci literatury je zatraktivnit literaturu spojením s netradičním časem i prostorami, přiblížit posluchačům současná evropská díla a nalákat je, aby si knihu později třeba i sami přečetli.

„Snažili jsme se kromě knihoven najít i další místa, kde to literatuře bude slušet. Například v Loosově interiéru pořádáme čtení pravidelně a bývá vždy vyprodáno. Do DEPO2015 či Papírny už si lidé navykli za kulturními akcemi chodit, Zastávku a Městskou plovárnu si také od jejich loňského otevření oblíbili. Kromě zavedených autorů a jejich nejnovějších děl jsme si pro plzeňské posluchače připravili také speciální čtení spisovatelky Wolftraud de Concini, která v němčině s českým překladem představí texty vytvořené během jejího pobytu přímo tady v Plzni v rámci rezidenčního programu OPEN A.i.R.,“ zve Monika Bechná za pořadatele z týmu Plzeň 2015.

NOC LITERATURY PLZEŇ 13. 5. 2015 18.00 – 23.00: Kde se bude co číst

DEPO2015, Presslova 14
Michael Stavarič: Království stínů (Rakousko)
Čte Irena Velichová

Papírna Plzeň, Zahradní 173
Afonso Cruz: Kokoschkova loutka (Portugalsko)
Čte Patrik Mik

Restaurace Artamo, Čelakovského 5
Jonas Karlsson: Místnost (Švédsko)
Čte Robert Kroupar

Zastávka Plzeň, Přeštická 4/1761
Michela Murgiová: Accabadora (Itálie)
Čte Jana Kubátová

Městská plovárna, Doudlevecká 71


Deborah Levy: Doplavat domů (Velká Británie)
Čte Jan Andrle

Interiér Adolfa Loose, Bendova 10
Yannick Grannecová: Bohyně malých vítězství (Francie)
Čte Josef Nechutný

SVK PK Hlavní budova, Smetanovy sady 179/2
Javier Marías: Zamilovanosti (Španělsko)
Čte Soňa Kratochvílová

Divadlo Dialog, Smetanovy sady 9
Wolfgang Herrndorf: Písek (Německo)
Čte David Brabec

Knihovna města Plzně, Bedřicha Smetany 159/13
Merethe Lindstromová: Hosté (Norsko)
Čte Blanka Luňáková

Knihovna ZČM, Kopeckého sady 2
Charles Lewinsky: Gerron (Švýcarsko)
Čte Milan Hajn

SVKPK: Oddělení zahraničních knihoven - Evropský dům, nám. Republiky 12
Jakob Melander: Krvavý vítr (Dánsko)
Čte Petr Borovský

DOPROVODNÝ PROGRAM

Meeting Point

Německá spisovatelka Wolftraud de Concini čte texty, které napsala během svého pobytu v Plzni v rámci rezidenčního programu OPEN A.i.R. Čtení probíhá v němčině, k dispozici je český překlad.

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA