AKTUÁLNĚ / Společnost

8.5.2015

Češi a charita: Komu lidé pomáhají a jak?

Češi se v přispívání na dobrou věc stále zlepšují. V loňském roce si ze svých daňových přiznání odečetli přes 4 miliardy korun, to jsou však pouze dary, které si takto odečíst lze. Jakými dalšími cestami se peníze na potřebné projekty dostávají?

Stále nejvyužívanějším způsobem, jak pomáhat, je zaslat peníze vybrané nadaci či charitativní organizaci – částku je možné na základě potvrzení poté odečíst z daní. Tento způsob využívají nejen fyzické osoby, ale velmi často také firmy, které mnohdy darují na dobrou věc opravdu hodně. Loni to bylo 4,122 miliardy korun a toto sympatické číslo rok od roku roste.

Oblíbenou a velmi jednoduchou cestou, jak dostat mnoho prostředků k jednotlivým nadacím, jsou DMS. Jejich největší plus je fakt, že lze díky nim pomoci rychle a vzhledem k tomu, že telefon má dnes téměř každý, může se zapojit hodně lidí. Nevýhodou však je, že odeslaná částka nepřesahuje 30 korun, pokud tedy chceme nějaké organizaci zaslat více peněz, zabere to poměrně hodně času.

Nejnovějším způsobem, který umožňuje jednoduše pomáhat tomu, koho si člověk vybere, je tzv. štědré nakupování. V České republice to umožňuje portál Štědrý nákup, ve světě existují např. goodshop.com, igive.com nebo giveasyoulive.com. Funguje to jednoduše: webový portál shromažďuje internetové obchody a charitativní projekty a umožňuje zákazníkovi, který na svém oblíbeném obchodě nakoupí, aby si vybral, komu procentuální částkou ze svého nákupu přispěje. Nakupující ale neplatí nic navíc – přispívá internetový obchod.

Ne vždy ale lidé chtějí pomáhat prostřednictvím peněz. Naopak mnoho z nich pomáhá tak, že darují důležité věci. Příkladem je poslední sbírka po katastrofě v Nepálu, kdy je možné zasílat deky, oblečení nebo léky. Zajímavé je také darování jídla – prostřednictvím Národní potravinové sbírky se k těm, kteří to potřebují, dostalo v roce 2014 neuvěřitelných 173 tun potravin.

Podobně je tomu i u oblečení, které lze věnovat do oranžových kontejnerů, které obvykle nalezneme v blízkosti známých barevných určených na papír, plast a sklo. Tam lze vložit oblečení, boty nebo doplňky, které se poté dostanou k těm, kteří to potřebují. Díky těmto kontejnerům se zachrání až 3000 tun použitého oblečení, které by jinak skončilo na skládce.

Autor / zdroj: Johana Hovorková

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA