AKTUÁLNĚ / Společnost

12.5.2015

Plzeň se poslední květnový víkend už podruhé připojí ke stovkám měst, která slaví Evropský den sousedů

PLZEŇ

Desítky neformálních sousedských večeří pod otevřeným nebem, netradiční komentované procházky městem, Ohniska, kde komunitní centra představují své aktivity, i partnerské akce, to vše chystají na víkend 30. – 31. května organizátoři letošního Evropského dne sousedů z týmu společnosti Plzeň 2015.

„Ve velkých městech se zpravidla žije méně osobně. O to víc jsem byl překvapený loňskou atmosférou svátku sousedů, která ukázala na potřebu upevňovat vztahy k lidem, s nimiž se setkáváme v každodenním shonu. Věřím, že i letos poslední květnový víkend zpomalíme a různě se sousedsky pobavíme, abychom se poznali zase o něco blíže,“ říká na úvod náměstek primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče a projektu EHMK 2015 Martin Baxa.

Velký zájem o Evropský den sousedů potěšil v loňském roce i samotné organizátory. Do akce se zapojily tisíce lidí, na 50 pořadatelů z dvaceti plzeňských organizací a na sousedských večeřích si pochutnalo 1500 strávníků. Letos jsou počty přihlášených ještě vyšší a Christian Potiron, manažer Plzně 2015, který stál u zrodu celého projektu, věří v založení nové tradice. „K dnešnímu dni máme registrováno 51 sousedských večeří. Registrace prostřednictvím stránek www.evropskydensousedu.cz je stále možná, končí 15. 5. Dále máme celkem 13 Ohnisek, která budou v sobotu odpoledne nabízet pestrý kulturní program, a na neděli jsme připravili pět různých sousedských procházek s pamětníky,“ vypočítává Christian Potiron.

Program Ohnisek, která se na různých místech Plzně naplno rozhoří v sobotu 30. května odpoledne, byl podpořen z grantové výzvy Plzně 2015. V rámci výzvy bylo mezi jednotlivá Ohniska rozděleno celkem 300 000 Kč. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na hry našich babiček, vystoupení flamenca, závody zahradních traktůrků, zábavné kurzy, soutěže či bazárek pro děti a také na celou řadu hudebních a tanečních produkcí. Program se odehraje na Mikulášském náměstí, Vinicích u dobrovolnického centra DoRA, ve Lhotě u Mušky, na Lochotíně v ul. K. Světlé, na Bolevecké návsi, v komunitní zahradě Pod Vinicemi, v zámeckém parku v Křimicích, u Totemu na Bolevci, na borském nádraží Plzeň Zastávka, na Městské plovárně u Radbuzy, náměstí T. G. Masaryka a Husově náměstí, ale třeba i v centru Plzně na nové pěší zóně v Riegrově ulici.

Od 17 hodin se v sobotu 30. května začnou rozjíždět přímo před domy Plzeňanů sousedské večeře. Zájemce, kteří se přihlásili předem, podpoří organizátoři dárkovým balíčkem regionálních potravin a umožní jim, vybrat si z nabídky hudebních představení. Pomohou také se záborem veřejného prostranství, ale zbytek už je na lidech, kteří se přihlásili, a na jejich sousedech. „Rádi všem pomůžeme s nápady, jak sousedskou večeři pojmout, zajímavé tipy, jako například výstavka, fotografií, kulinářská soutěž nebo seznamovací hry najdou zájemci také na našem webu,“ říká Eva Haunerová, produkční Evropského dne sousedů.

Neděli od 10 nebo 14 hodin zpestří komentované sousedské procházky, které přiblíží nejen architekturu, ale také vztahy, osobní příběhy a místa, kam nemá běžný turista šanci zavítat. Zájemci si mohou vybrat, zda spolu s pamětníky i odborníky projdou Vilovou čtvrtí na Lochotíně, vrátí se do časů První republiky nebo se seznámí se zákulisím velkoměsta a zjistí, Jak se žije na „Place“. Podívat se mohou i na Staré a nové centrum Plzně a za Dětmi Bolevce. Vstup na každou z procházek stojí v předprodeji 50 Kč a na místě 100 Kč. Většina procházek bývá dopředu vyprodaných.

Letošní Den sousedů zve ve dnech 29. až 30. května i na partnerské akce. Patří mezi ně Noc kostelů, Jízda historických vozidel okolím Plzně, zábavné odpoledne Jetelovka, Řemeslný jarmark v Dýšině či Turecký večer.

Evropský den sousedů vznikl v Paříži roku 1999 a pořádá se ve stovkách evropských měst za účasti několika milionů lidí. Plzeň se k oslavám Evropského dne sousedů přidala vloni poprvé a pod hlavičkou projektu Evropského hlavního města kultury tak navázala na Den Meliny Mercouri.

Smyslem Evropského dne sousedů je zastavit se v dnešním uspěchaném světě, společně strávit čas a blíže poznat ty, kteří bydlí v našem nejbližším okolí, ale i příběh místa, kde žijeme.

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA