AKTUÁLNĚ / Společnost

13.5.2015

V neděli se svítí červeně! Světlo pro AIDS ozáří v neděli známé stavby

PRAHA / CHOMUTOV / OSTRAVA / ÚSTÍ NAD LABEM / ÚSTÍ NAD LABEM / PLZEŇ

V neděli 17. května se červeným světlem rozzáří některé známé budovy nejen ve světě, ale také po celém Česku. Červeně bude nasvícená Žižkovská televizní věž, pražské Hudební Divadlo Karlín, ostravská radniční věž, ústecké Severočeské divadlo, plzeňské Nové divadlo, chomutovská městská věž a historická budova školy, pražská nákupní centra Chodov a Nový Smíchov a další objekty.

Světelná hra je součástí akce Světlo pro AIDS. Cílem je připomenout a vzpomenout si na lidi, kteří zemřeli na AIDS. Večer po deváté hodině se stane červené světlo pietní připomínkou za zemřelé a také znamením, že epidemii HIV se sice podařilo s pomocí medicíny zmírnit, ale nikoliv zastavit. Právě proto je heslem letošní akce: „Podporujeme budoucnost.“

Světlo pro AIDS - International AIDS Candlelight Memorial se letos uskuteční v neděli 17. května večer a je jednou z významných celosvětových kampaní v oblasti HIV/AIDS. První Světlo pro AIDS se uskutečnilo v roce 1983, kdy ještě nebyla známa příčina AIDS a bylo zaznamenáno několik tisíc úmrtí na AIDS. Letošní ročník bude již dvaatřicátý. Symbolem Světla pro AIDS jsou barevně - červeně - nasvícené významné objekty a dominanty v Praze a v letošním roce i v dalších městech.

Iniciátorem akce je již druhým rokem Česká společnost AIDS pomoc, letos ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem. Letos se připojila kromě Prahy i města Ostrava, Ústí nad Labem, Chomutov, Plzeň a České Budějovice. Ve vzájemné spolupráci obou organizací a magistrátů dotčených měst se podařilo tuto symbolickou aktivitu rozšířit na uvedená další místa.

V rámci vzpomínkového dne na oběti nemoci AIDS tak chceme symbolicky upozornit na problém HIV/AIDS a dalšími aktivitami následně zvyšovat povědomí o problému.

V rámci Světla pro AIDS - LIGHT UP 2015 - budou „červeně svítit“ následující objekty:

Praha:
Žižkovská televizní věž,
Hudební Divadlo Karlín,
administrativní budova sousedící s Karlínským divadlem,
Nákupní centrum Chodov,
Obchodní centrum Nový Smíchov
Ostrava:
radniční věř Magistrátu statutárního města Ostrava
Chomutov:
historický objekt městské věže,
historická budova Střední zdravotnické školy (sloučená škola ESOZ)
Ústí nad Labem:
budova Severočeského divadla
Plzeň:
budova Nového divadla

Ve srovnání s vyspělými evropskými, ale i východoevropskými zeměmi je situace ve výskytu HIV/AIDS v České republice příznivější. Alarmující je však prudký nárůst počtu HIV pozitivních osob v ČR v posledních letech – 65 případů v roce 2000 v porovnání s 232 HIV+ osobami v roce 2014. V prvních třech měsících roku 2015 bylo diagnostikováno 6

Autor / zdroj: Jiří Pavlát

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA