AKTUÁLNĚ / Společnost

25.5.2015

Trauma tým se připravuje na odlet z Nepálu, část vybavení zde daruje

Na čtvrtek 28.5.2015 je plánován návrat českého trauma týmu (AMP) zpět do vlasti. Tým se připravuje na demobilizaci a předání humanitární pomoci v podobě stanů a zdravotnického vybavení místním orgánům, informoval z místa humanitární pomoci ostravský hasič Dalibor Palička, příslušník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

V tuto chvíli již na území, zasaženém zemětřesením, všechny záchranné práce skončily. Zdejší obyvatelé rozebírají poničené domy a budují provizorní přístřešky před blížícím se monzunovým obdobím, místní armáda nabízí např. psychologickou pomoc pro postižené obyvatelstvo.

Český trauma tým denně ošetří 30 až 40 pacientů. Pokud vyjede mobilní tým do terénu, jejich počet se denně zvyšuje zhruba o 20. „Jde především o odřeniny, zlomeniny, starší infikované rány, které se v místním prostředí velmi špatně hojí, nebo např. (před chvílí) ošetření dítěte sraženého motorkou,“ uvedl Dalibor Palička. Tým nadále spolupracuje s japonským Červeným křížem a místní nemocnicí.

Situace v Nepálu se stabilizuje. Pokud se v následujících dvou dnech dramaticky nezmění, bude se tým připravovat k přesunu do nepálského hlavního města Káthmándú, což zahrnuje mj. balení materiálu, který nebude předán jako součást humanitární pomoci, zajištění přepravy pro příslušníky týmu a vybavení do hlavního města a samotný transport.

V těchto dnech dosahuje teplota přes den ve stínu až 39 stupňů Celsia, i když o posledním víkendu klesla po večerní bouřce během hodiny velmi příjemně o 20 stupňů. „Jinak je zde počasí stálé, slunečno, hodně teplo,“ uvedl Palička.

A mají vůbec členové trauma týmu (AMP) nějaký volný čas? „Jeho příslušníci se střídají ve službách v AMP a ve službách pro zajištění chodu tábora. Volný čas vzhledem k převládajícím teplotám tráví odpočinkem a údržbou osobních věcí, např. praním,“ dodal ostravský hasič.

Český zdravotnický tým (Czech Emergency Response Team - Advanced Medical Post), pojmenovaný zkráceně jako „trauma tým“, působí od 1. května 2015 ve městě Melamchi, region Sindhupalchok, který je nejpostiženější oblastí v Nepálu. Členem týmu je společně s lékaři a zdravotními sestrami z Brna a s profesionálními hasiči z Prahy i Dalibor Palička, příslušník HZS MSK.

Vedle pomoci obyvatelům oblasti a spolupráce s kolegy zde ostravský hasič získává cenné zkušenosti pro práci ostravského USAR odřadu (Urban Search and Rescue), který se specializuje na vyhledávání zraněných v troskách a další související pomoc v městských oblastech při živelních pohromách, například po zemětřesení, hlavně v zahraničí. Palička je v USAR týmu Ostrava hlavním logistikem a zdravotníkem.

Autor / zdroj: Petr Kůdela

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA