AKTUÁLNĚ / Společnost

27.5.2015

Česká republika loni překonala historický rekord ve sběru elektra

V celé České republice se v roce 2014 vysbíralo přes 58 000 tun vysloužilých spotřebičů, které byly předány k recyklaci. Vyplývá to z údajů pěti největších kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektra, které tyto společnosti předaly Ministerstvu životního prostředí.

Za období od roku 2005, kdy u nás byl uzákoněn současný způsob ekologického nakládání se starým elektrem, to znamená historický rekord.

Z největší části se na tomto čísle podílel kolektivní systém ELEKTROWIN. V jeho sběrné síti lidé odevzdali 29 921 tun spotřebičů, což představuje více než 50 % celorepublikového množství.

„Každý obyvatel ČR tak loni odevzdal k recyklaci 5,53 kg elektrozařízení, náš kolektivní systém od každého převzal 2,84 kila,“ vypočítává Roman Tvrzník, generální ředitel ELEKTROWIN a.s.

„Každý z obyvatel Středočeského kraje včetně nejmenších dětí loni odevzdal k recyklaci jen ELEKTROWINu 2,64 kilogramu spotřebičů. Nejlépe na tom byl Liberecký kraj s 5,85 kg na obyvatele,“ uvádí ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWINu Táňa Pokorná.

Velké rozdíly mezi kraji

Velké rozdíly v množství spotřebičů předaných k recyklaci stále panují mezi různými částmi České republiky.

V absolutním množství vysbíraných spotřebičů ve výkazech ELEKTROWINu Středočeský kraj bezkonkurenčně vede s 3469 tunami, druhá Praha dodala loni k recyklaci 3107 tun. Na poslední Karlovarský kraj připadá jen 697 tun starého elektra.

Čísla podle OSN

Podle aktuální zprávy Univerzity OSN, což je program Spojených národů, zaštiťující 15 různých institucí ve třinácti zemích, vzrostla loni celosvětová produkce elektroodpadu meziročně o 5 % a dosáhla 42 milionů tun. To je nejvíc za posledních deset let.

Studie přitom předpokládá, že za tři roky přesáhne roční množství hranici padesáti milionů tun.

Univerzita OSN ale vychází z odlišných údajů. Do celkového množství počítá jak spotřebiče předané k recyklaci, tak vyhozené do směsného odpadu nebo prodané do sběren surovin. To ale v Česku zakazuje zákon.

Podle této studie loni každý Čech v průměru odevzdal nebo vyhodil 14,8 kilogramu elektroodpadu.

Zhruba 60 procent světového elektroodpadu tvoří velké spotřebiče, např. ledničky nebo pračky. V ČR se jich loni sebralo celkem 24 388 tun, tedy přibližně 42 procent celkového evidovaného množství.

12 000 sběrných míst

Stejně jako celá ČR překonal také kolektivní systém ELEKTROWIN v roce 2014 svůj vlastní historický rekord. Ten platil od roku 2009 a měl hodnotu 28 516 tun starého elektra.

Tento výsledek představuje skokový nárůst oproti rokům 2010 a 2012. V tomto období se výsledek pohyboval těsně nad 25 tisíci tunami (25 448 t v roce 2010, 25 036 t v roce 2012). Jen o něco úspěšnější byl rok 2011 s 26 001 t.

V roce 2013 se pak začalo projevovat jak odeznívání finanční krize, tak zejména soustavné úsilí věnované rozšiřování a zkvalitňování sběrné sítě. Konečný součet se zastavil na 27 114 tunách.

„Sběrných míst až dosud ELEKTROWIN vytvořil přes 12 000,“ upřesňuje Pokorná.

Autor / zdroj: Eliška Paulová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA