AKTUÁLNĚ / Společnost

18.6.2015

Plzeňský Prazdroj představuje spoustu novinek na turistických trasách a hlásí úspěšný začátek nové sezony

PLZEŇ / VELKÉ POPOVICE

Turistická sezona v plzeňském pivovaru se již naplno rozběhla. Za první měsíce roku zaznamenal Plzeňský Prazdroj více než dvojnásobný nárůst počtu návštěvníků oproti loňsku.

Pro zvýšený zájem prodlužuje otevírací dobu a připravil novinky v Návštěvnickém centru i na samotné trase. Nádvoří plzeňského pivovaru ožije v létě oblíbenými koncerty v cyklu Léto v Prazdroji, připraveno je letní kino a celá řada dalších akcí. Novinek se dočkají také návštěvníci pivovaru ve Velkých Popovicích.

Sezona akcí v pivovaru se rozběhla hned od začátku roku a nese se zejména ve znamení projektu Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015, jehož je Plzeňský Prazdroj generálním partnerem. Hned v lednu a únoru se pro veřejnost otevřely dvě výstavy v Pivovarském muzeu a Plzeňském historickém podzemí. V únoru pak mohli lidé na nádvoří pivovaru shlédnout dvě instalace z vizuálního Festivalu světla. „Akce navštívily dohromady desítky tisíc lidí. I proto návštěvnost v tradičně turisticky slabých zimních měsících dosáhla rekordních čísel. Nárůsty v desítkách procent registrujeme také na samotných návštěvnických trasách,“ říká Tomáš Raboch, vedoucí rozvoje v úseku cestovního ruchu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje. Přibližně polovinu z celkové návštěvnosti tvoří Češi, tradičně nejsilnější zahraniční skupinou zůstávají Němci, jejichž počty letos narůstají. „Znatelné poklesy tradičně silně zastoupené části návštěvníků z Ruska nahrazují hosté z nově nastupujících trhů, jakými jsou například Jižní Korea, Indie, Izrael či Jižní Amerika. Velmi silně zastoupeni jsou turisté z Číny a Tchaj-wanu, poté další státy EU a Američané,“ dodává Tomáš Raboch.

Prohlídková trasa pivovarem letos s řadou novinek

Již loni Plzeňský Prazdroj inovoval prohlídkovou trasu a další změny chystá i pro letošek. „Postupně inovujeme návštěvnické trasy v pivovaru i v Pivovarském muzeu,“ říká Raboch. Konkrétních novinek se dočkají lidé v Návštěvnickém centru, expozici surovin i dalších místech trasy pivovarem. Zbrusu nová je již dárková prodejna na pivovarském nádvoří. „Pro očekávaný zvýšený zájem hostů z domova i zahraničí jsme letos přes sezónu přistoupili k prodloužení otevírací doby v pivovaru, Pivovarském muzeu i v Historickém podzemí. Přidáváme časy prohlídek pro organizované skupiny i individuální návštěvníky. Těší nás také obrovský zájem lidí o večerní školy čepování nebo o zážitkový program Cesta pivovarského tovaryše, který je určen zejména pro organizované skupiny návštěvníků,“ poodhaluje Tomáš Raboch další novinky.

Novinky také ve Velkých Popovicích

Doslova nepřehlédnutelnou novinkou v pivovaru ve Velkých Popovicích je pětitunový dřevěný „trojský kozel“, vysoký 7,1 a dlouhý 7,4 metrů. Po své pouti po exportních zemích Velkopopovického Kozla zamířil do Popovic a celé léto bude dominantou pivovaru. Návštěvníci mohou rovněž absolvovat Kozlovu školu čepování piva. Ta je spojena s ochutnávkou nefiltrovaného piva v ležáckých sklepech. Čepování vedou zkušení pivovarští odborníci. „Příchozí, kterým čepování půjde, mohou získat Kozlův výuční list,“ dodává Tomáš Raboch.

Také letos se v září v areálu velkopopovického pivovaru uskuteční oblíbený Klobáskofest. Festival specialit regionálních uzenářů doprovodí soutěž o nejlepší klobásku, ukázka řemesel, strom klobáskovník, soutěže pro návštěvníky a samozřejmě hudební program.

Léto v Prazdroji bude nabité akcemi

V letních měsících, ale i na podzim, ožije nádvoří plzeňského pivovaru naplno. I letos mohou lidé navštívit sérii čtvrtečních koncertů s názvem Léto v Prazdroji. Hudební šňůra osmi koncertů začíná již 9. července a potrvá do 27. srpna. Na nádvoří se uskuteční také sobotní farmářské trhy, které navíc nabídnou návštěvníkům workshopy kuchařů z národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. S nimi se do vaření budou moci zapojit i návštěvníci trhů. Další novinkou je letní kino v Prazdroji s kapacitou více než 500 míst. České i zahraniční divácky úspěšné filmy budou promítány během letních prázdnin každou středu. Letní sezónu symbolicky uzavře tradiční Pilsner Fest. Letos dvoudenní – ve dnech 2. a 3. října – pořádaný ve spolupráci Plzeňského Prazdroje, Města Plzně a Evropského hlavního města kultury 2015. I tento velký svátek plzeňského piva přinese řadu novinek a překvapení.

Vysoké počty návštěvníků jsou přínosem pro město Plzeň i regiony

Plzeňský Prazdroj buduje své prohlídkové trasy jako významné destinace industriálního cestovního ruchu. Statisíce návštěvníků, kteří každý rok projdou těmito trasami – ať již přímo v plzeňském pivovaru, v Pivovarském Muzeu, Historickém podzemní či v pivovarech ve Velkých Popovicích a v Nošovicích znamenají velký přínos jak pro město Plzeň, tak pro sídelní regiony pivovarů. Zájem cestovatelů o danou destinaci výrazně pomáhá v řadě oblastí, a má pro regiony pozitivní ekonomický dopad. S přísunem turistů a peněz stoupá zaměstnanost v oblasti cestovního ruchu a služeb. Přímo Plzeňský Prazdroj zaměstnává v tomto segmentu dlouhodobě několik desítek lidí a každoročně vytváří stovky pracovních příležitostí na smluvní spolupráci. Další stovky a tisíce pracovních míst je nepřímo navázáno v hotelích, restauracích a dalších službách. „Těší nás, že na úspěchu našich turistických destinací můžeme prokázat, že industriální cestovní ruch má v rámci cestovního ruchu České republiky velký potenciál a tak, jak vzrůstá obliba tohoto typu cestování v mnoha zemích světa, ani Česká republiky nezůstává pozadu,“ uzavírá Tomáš Raboch.

Autor / zdroj: Kateřina Krásová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA