AKTUÁLNĚ / Společnost

24.6.2015

Blíží se zahájení projektu Mini-Plzeň. Hra na město potrvá tři týdny

PLZEŇ

Zcela poprvé v České republice převezmou děti na tři týdny symbolickou vládu nad městem. Stanou se z nich občané se všemi právy a povinnostmi. Díky zapojení do programu Evropského hlavního města kultury 2015 se unikátní prázdninový projekt uskuteční právě v Plzni.

Mini-Plzeň se otevře 29. června. Veliký model města v plzeňské hale TJ Lokomotiva nabídne dětem hru na reálný městský život. Mini-Plzní denně projde až 500 dětí. Bude tu městský úřad, univerzita, úřad práce, banka, řemeslné dílny, restaurace či kino. Děti mohou ve svém městě vyrábět, prodávat, nakupovat, úředničit, vařit, psát, tančit, odpočívat, umělecky tvořit. Mohou se stát i radním nebo starostou, pokud je ostatní zvolí. Za svou práci nebo studium dostanou speciální peníze, s nimiž budou hospodařit. Vstup je zdarma.

„Díky tomu, že si děti vyzkouší různé role a profese, poznají chod města a přiloží ruku k jeho rozvoji, roste šance, že se z nich stanou aktivní občané, kteří budou i v dospělosti zapojit do řešení kulturních či politických otázek. Jedním z cílů projektu Plzeň 2015 je právě zapojení občanů do rozhodování o svém městě, a to bez rozdílu věku,“ vysvětluje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Mini-Plzeň 2015 bude 1. městem dětí v České republice. Pedagogická koncepce projektu vznikla v roce 1979 v Mnichově a Mini-München - největší komunální volnočasová akce pro neorganizované děti a mládež - se stal vzorem pro více než 200 podobných projektů v různých zemích světa, včetně například Káhiry nebo Yokohamy. Mnichovský projekt se koná každý sudý kalendářní rok a je – stejně jako bude Mini-Plzeň - zdarma.

„Zapojilo se více než sto lidí z Plzně a z Plzeňského kraje, dokonce i z jiných míst včetně Prahy. Mini-Plzeň připravujeme společnými silami, všichni jsou nadšení a zapálení. Pevně doufám, že Mini-Plzeň zapustí v západočeské metropoli kořeny a projekt se tady bude opakovat i v dalších letech,“ říká ředitelka projektu Mini-Plzeň Lenka Hubáčková.

Hra na město potrvá od 29. 6. do 17. 7. a je určená dětem pro od osmi do patnácti let. Ty mohou přijít na několik hodin, na celý den, několik dnů i týden. Otevřeno bude každý všední den od 10 do 17 hodin.

Kromě běžného městského života se budou stejně jako v opravdovém městě dít různé doprovodné akce. Děti zažijí sportovní soutěže, vědomostní kvízy i ukázky a učení různých dovedností. Nebudou chybět kulturní představení: filmy, čtení, divadlo. Mini-Plzeň navštíví několik zajímavých hostů.

Stručný popis principu hry: Každé dítě bude mít svůj herní pas. Organizátoři budou regulovat vydávání herních pasů podle aktuálního počtu zúčastněných dětí. Jakmile dojde k naplnění haly, nové pasy už nebudou k dispozici. Nově příchozí děti se ale mohou městem projít, podívat se, jak funguje, do hry se budou moci zapojit později. Hra není určená dospělým, mohou se městem projít, ne do hry zasahovat.

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA