AKTUÁLNĚ / Společnost

1.7.2015

Do Plzně, která je letos Evropským hlavním městem kultury, míří v létě nadprůměrný počet turistů

PLZEŇ

Díky titulu Evropské hlavní město kultury přijíždí do Plzně výrazně více domácích i zahraničních návštěvníků. Jejich počet se v nadcházejících letních měsících ještě zvyšuje, hotely i penziony ve městě a okolí hlásí maximální obsazenost, zejména o víkendech.

Návštěvníci míří nejen do Plzně, ale do celého kraje, mimo jiné díky festivalu 9 týdnů baroka, který zve v době prázdnin na kulturu v prostředí barokních památek. Přímo v Plzni se odehrají festivaly Rock for Peple Europe, Živá ulice nebo Divadelní léto, dalšími lákadly jsou výstava portrétů novozélandských Maorů od Gottfrieda Lindauera nebo prohlídky interiérů Adolfa Loose. Na konci prázdnin projdou ulicemi města v rámci zahájení festivalu Skupova Plzeň obří loutky španělské skupiny Carros De Foc a připraveny jsou desítky dalších akcí.

Už vloni se počet návštěvníků Plzně meziročně zvýšil o 10% a počet přenocování o 17%, letos se očekává v přenocování nárůst oproti běžným statistikám minimálně o 20%. „Úspěšnost projektu Evropské hlavní město kultury v jeho první půli je dána především zajímavým a pestrým programem, který přilákal návštěvníky nejen z Plzně a okolí, ale z celé České republiky i zahraničí. Neméně rozmanitý program nás čeká v nadcházejících letních měsících s nabídkou mnoha kvalitních a u nás dosud nevídaných produkcí, jako jsou například obří až třináctimetrové loutky Carros de Foc v rámci Skupovy Plzně na konci léta. Představí se s programem, jenž se v celé střední Evropě dosud nerealizoval,“ uvádí první náměstek primátora a předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa.

„Troufám si odhadnout, že Plzeň aspiruje na jedno z nejúspěšnějších měst v historii projektu Evropských hlavních měst kultury, co se týče nárůstu turismu,“ hodnotí ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. Zájem roste především ze strany zahraničních návštěvníků, nejčastěji přijíždějí turisté ze sousedního Německa a Rakouska. „Spolupracujeme s německými cestovními kancelářemi, které mimo jiné teď v létě přivezou stovky klientů na festival 9 týdnů baroka,“ doplňuje Radovan Auer, ředitel marketingu a komunikace Plzně 2015.

Různě velké skupinky turistů lze v centru Plzně potkat jak o víkendu, tak ve všední den. „Zvýšený zájem ze strany návštěvníků pozorujeme nejen v Turistickém informačním centru, ale především na počtu námi zrealizovaných prohlídek města pro cestovní kanceláře a další organizované skupiny. Za první tři měsíce turistické sezony, tedy od dubna do června, se jich uskutečnilo pětkrát více než vloni, což deklaruje opravdu enormní zájem,“ uvádí Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS. Tento trend potvrzují také provozovatelé dalších turistických cílů v centru města, kterým se v uplynulém období meziročně taktéž výrazně zvýšila návštěvnost.

Více než dvojnásobný nárůst počtu návštěvníků oproti loňsku zaznamenal za první měsíce roku Plzeňský Prazdroj, který je generálním partnerem projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Turisty lákají po celý rok oblíbené prohlídkové trasy v samotném pivovaru, ale i v Pivovarském muzeu či Historickém podzemí. V letních měsících navíc ožije nádvoří pivovaru sérii koncertů s názvem Léto v Prazdroji, uskuteční se tu farmářské trhy a bude promítat i letní kino. Letní sezónu v říjnu symbolicky uzavře tradiční Pilsner Fest. „I v tradičně turisticky slabých zimních měsících dosáhla návštěvnost rekordních čísel, mimo jiné díky uměleckým instalacím v rámci Festivalu světla Plzně 2015. Nárůsty v desítkách procent registrujeme také na samotných návštěvnických trasách,“ říká Tomáš Raboch, vedoucí rozvoje v úseku cestovního ruchu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje. Přibližně polovinu z celkové návštěvnosti tvoří Češi, tradičně nejsilnější zahraniční skupinou zůstávají Němci, jejichž počty letos narůstají. „Znatelné poklesy tradičně silně zastoupené části návštěvníků z Ruska nahrazují hosté z nově nastupujících trhů, jakými jsou například Jižní Korea, Indie, Izrael či Jižní Amerika. Velmi silně zastoupeni jsou turisté z Číny a Tchaj-wanu, poté další státy EU a Američané,“ dodává Tomáš Raboch.

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA