AKTUÁLNĚ / Společnost

1.7.2015

Husovy pomníky na Plzeňsku a Rokycansku ožijí zpěvem

PLZEŇSKO / ROKYCANSKO

Za Janem Husem se vydají v pondělí 6. července členové pěveckého sboru Chrástochor společně se zástupci místních křesťanských církví. Připomenou si tak společně s občany osmi obcí 600 let od upálení českého reformátora.

Pomníčky a sochy Mistra Jana Husa, rozeseté po obcích severního Plzeňska a Rokycanska, objede o svátečním dnu pěvecký sbor Chrástochor. "Jan Hus vysoce přerostl hranice církve a stal se národní, nebo spíše nadnárodní ikonou spravedlivého boje za pravdu, dovedeného ve jménu této idey až do krajního důsledku. Ani po šesti stech letech se svět nezměnil natolik, abychom mohli Husův význam cítit méně, než ho pociťovala jeho doba. Je dlouhodobým symbolem statečnosti v boji za ušlechtilou myšlenku. Proto naše Putování za Janem Husem, proto tímto způsobem alespoň malé vyjádření úcty a obdivu k Janu Husovi," říká sbormistr Chrástochoru Květoslav Borovička. Kromě duchovních písní zazní při této slavnostní příležitosti též úryvky z Husových textů.

Na zastaveních se budou podílet i představitelé několika místních církví - nejen Českobratrské církve evangelické a Církve československé husitské, ale také církve římskokatolické. "Osobně si pro mnoho vlastností Mistra Jana velmi vážím a svou vírou, křesťanskou radikalitou a věrností až k smrti je jistě inspirujícím pro všechny křesťany bez ohledu na konfesi," zamýšlí se nad Husovou postavou dýšinský katolický kněz Pavel Petrašovský. Ten promluví na ekumenické bohoslužbě u Husovy sochy v Chrástu, kde putování ve 13 hodin začne.

Další zastavení budou následovat ve 14 hodin v Dýšině - Nové Huťi, ve 14,30 hodin v Kyšicích, v 15 hodin v Klabavě, v 15,30 hodin v Litohlavech, v 16 hodin ve Vitince a v 17 hodin v Žichlicích. Pouť ukončí zastavení v 18 hodin u Husova pomníčku vedle evangelického kostela v Kralovicích, na něž naváže společná modlitba místních křesťanů, v níž chtějí pamatovat zejména na ty, kdo jsou dnes pronásledování pro svou víru či přesvědčení.

Chrástochor je pěvecký sbor, založený v Chrástu v roce 2008 z amatérských zpěváků, mnohých bez předchozí zkušenosti se zpěvem na veřejnosti, kteří se za dobu své existence vypracovali na skvělé hudební těleso, schopné značných pěveckých úkolů. Jeho repertoár zabírá od lidových písní přes klasický sborový repertoár (Smetana, Foerster, Brahms atd.) k církevní hudbě, umělé hudbě (Kurz, Lukáš atd.) nebo třeba k úpravám Hašlerových písní. Zakladatelem a sbormistrem je ředitel ZUŠ v Chrástu Květoslav Borovička.

Autor / zdroj: Karel Šimr

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA