AKTUÁLNĚ / Společnost

7.7.2015

Anděl Fest podpoří vybrané dobročinné aktivity - neziskové organizace mohou přihlásit své akce

PLZEŇ

Plzeň 2015 připravuje ve spolupráci s místními partnery druhý ročník unikátního festivalu dobrovolnických aktivit ANDĚL FEST. Letos se uskuteční 18. - 26. 9. a jeho cílem je zviditelnit dobrovolnictví, podpořit místní neziskové organizace a pečovat o veřejný prostor.

Pod heslem „Město vytváříme společně!“ se v loňském roce do prvního ročníku zapojilo více než 300 dobrovolníků. Ti za víkend 17. – 19. 10.2014 zkrášlili dvacítku míst po Plzni. Organizacím, které by chtěly uspořádat dobročinné aktivity v rámci letošního festivalu, nabízí Plzeň 2015 prostor v programu, propagaci a podporu.

Kromě akcí ve veřejném prostoru, jako je péče o zeleň, úprava plotů či podchodů, sběr odpadu apod., je možné do projektu zapojit sociální, kulturní, ekologická a další témata, která zlepší informovanost a přispějí ke zvýšení kvality života v daném místě. Vloni účastníci například vyrobili 6 nových nájezdových plošin pro vozíčkáře, natřeli lavičky v parku a zahradní altán, vyrobili nábytek, skluzavku a houpačky na plovárnu nebo obnovili památník obětem holocaustu.

Pro zájemce nabízí organizátoři dvě možnosti, jak se na Anděl Festu podílet. Za prvé se mohou přihlásit spolu se svými kolegy, přáteli, sousedy či dobrovolníky a registrovat se na akce, které budou v rámci Anděl Festu vypsané a které naplánuje Plzeň 2015 ve spolupráci s místními úřady a organizacemi. Za druhé je možné přihlásit své vlastní dobrovolnické aktivity. Ty budou následně zveřejněny na webových stránkách Anděl Festu a prostřednictvím veřejné výzvy se budou hledat další dobrovolníci, kteří pomohou s jejich uskutečněním.

„My zajistíme zveřejnění výzev, propagaci, registraci dobrovolníků, občerstvení během akce a dokumentaci. V případě potřeby jsme schopni poskytnout drobný technický materiál či malou finanční podporu do výše 5.000,- Kč. Všichni zapojení partneři budou také uvedeni na prezentačních materiálech akce,“ říká Christian Potiron, zástupce programového ředitele Plzně 2015.

Místní organizace, které pořádají dobročinné aktivity, stojí o spolupráci s dobrovolníky anebo chtějí pečovat o veřejný prostor města, se mohou přihlásit do 20. 7. prostřednictvím formuláře dostupného na webových stránkách http://www.plzen2015.cz/cs/andelfest. Vybrané projekty budou do 31. 7. zveřejněny na webových stránkách s výzvou k zapojení dobrovolníků Klubu strážných andělů Plzeň 2015 a z široké veřejnosti a propagovány v rámci kampaně festivalu. Organizátoři nabízejí zájemcům konzultaci, která se uskuteční 9. 7. od 17:00 v KD Peklo.

Na stejné webové stránce se mohou hlásit i dobrovolníci na jednu či více vybraných akcí, formulář pro ně otevřeme společně se zveřejněním aktivit letošního Anděl Festu a bude dostupný do 7.9.2015.

Významnou součástí celého Anděl Festu je mezinárodní konference o dobrovolnictví v kultuře, kterou pořádá Plzeň 2015 společně s Národním dobrovolnickým centrem Hestia 18. a 19. 9. v prostorách DEPO 2015. Konference bude reflektovat praxi dobrovolnického programu Klubu strážných andělů projektu Plzeň 2015, zaměří se na sdílení zkušeností dalších subjektů z ČR i zahraničí a na možnosti rozvoje dobrovolnictví v oblasti kultury. Podrobný program konference bude zveřejněn v srpnu 2015. Přihláška je přístupná na webových stránkách Plzeň 2015 (konkrétně zde: http://www.plzen2015.eu/cs/akce/konference-dobrovolnictvi-v-kulture) a je otevřená do 07. 09. 2015.

Organizace také mohou přihlásit své nejaktivnější dobrovolníky do regionálních cen Křesadlo, jejichž vyhlášení bude probíhat 25. 9. 2015 v areálu DEPO 2015. Přihlašovací formulář je on-line na webových stránkách pořadatele předávání Křesadel, Dobrovolnické regionální agentury DoRA (www.doraplzen.cz).

Na závěr Anděl Festu uspořádáme trh neziskových organizací, který se uskuteční 26. 9. 2015 v areálu DEPO 2015, a kde budou mít jednotlivé organizace prostor pro propagaci a oslovení nových dobrovolníků.

PROGRAM ANDĚL FESTU 2015:
18.9. Mezinárodní den firemního dobrovolnictví
18. – 19.9. KONFERENCE DOBROVOLNICTVÍ V KULTUŘE, s Plzeň 2015 pořádá Hestia
18.9. Dražba portrétů projektu Tvář Plzně
19.9. Sousedské procházky
18. – 26.9. DOBROVOLNICKÉ AKTIVITY PO CELÉ PLZNI
19.9. Akustické mosty, koncert Ostbayerisches Jugendorchester v KD Peklo
25.9. PŘEDÁVÁNÍ DOBROVOLNICKÝCH CEN KŘESADLO – DEPO 2015, pořádá DoRA
26.9. TRH NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ - prezentace neziskových organizací a jejich celoroční nabídka pro dobrovolníky, Slavnostní ukončení festivalu v areálu DEPO 2015 - KONCERT, DJ

Anděl fest je součástí dobrovolnického programu Plzeň 2015, na jehož tvorbě pracuje Plzeň 2015 již od svého založení a snaží se tak přispět k rozvoji dobrovolnictví v kultuře v Plzni a Plzeňském kraji. Vytvořila proto platformu s názvem Klub strážných andělů, která je otevřená široké veřejnosti - všem, kteří se chtějí zapojit do projektu Plzeň 2015, všem, kteří milují své město a chtějí pomoci jeho rozvoji účastí na projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Během přípravných let i v roce letošním se v součtu zapojilo již téměř 500 lidí, kteří se stali dobrovolníky na pár dní nebo měsíců, ale někteří naopak i na několik let. Například během lednového slavnostního zahájení programu Plzeň 2015 se jich během tří dní zapojilo 200! Jenom za první polovinu roku 2015 je na dobrovolnickém kontě vice než 3000 darovaných hodin.

Hlavním těžištěm činnosti dobrovolníků je výpomoc s přípravou a realizací akcí programu Plzeň 2015, dále se jedná o péči o hosty a umělce, distribuce tiskovin, psaní reportáží, focení, škála aktivit je pestrá od drobné manuální práce, po technickou přípravu nebo naopak informování, komunikaci.

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA