AKTUÁLNĚ / Společnost

14.7.2015

Francouzský umělec vyrábí v Plzni sochy z kol. Vyzkoušet si jízdu na nich může i veřejnost

PLZEŇ

Během tohoto týdne působí v Plzni umělecký kovář z francouzského Štrasburku Benjamin Schlunk, který se již deset let věnuje fenoménu cyklistiky. A to jak z pohledu cyklisty, tak jako umělec.

Do současného Evropského hlavního města kultury ho přivedl projekt "Ateliers nomades - Jízdní kolo jako umělecký objekt." Aby dokázal, že jeho sochy jsou nejen umělecky atraktivní, ale i funkční, do Plzně se Benjamin Schlunk přepravil na vlastnoručně vyrobeném jízdním kole.

Město Štrasburk, kde Benjamin Schlunk žije, doslova přizpůsobilo svůj rytmus milovníkův jízdních kol i jiných alternativních dopravních prostředků. Z toho vychází i umělcova tvorba. Sochař a umělecký kovář používá vyřazený materiál ke tvorbě originálních kol, symbolům svobody ve tvorbě. "Práce s kovem je nejistý proces, který zahrnuje podobně náhodné a více či méně problematické procesy při přetváření železa, jako je tomu u lidí," vysvětluje umělec. Benjamin Schlunk odkazuje k tradici kovářů, jejichž práce se neustále mísí s životem nomádů a města od nepaměti. Během 90. let pracoval Schlunk mimo jiné jako technický asistent českého sochaře Vladimíra Škody, který se ve Francii proslavil právě prací s kovem.

Seznámit se s jeho tvorbou, být přímo při vzniku nového kola či si jízdu na netradičním bicyklu vyzkoušet může kdokoli, kdo přijde v pátek či sobotu 17. a 18. července mezi 11:00 - 19:00 hodinou do DEPO2015 v Presslově ulici. V otevřené dílně, prostoru nazvaném Makerspace, bude probíhat volná prezentace pro veřejnost, během které bude Benjamin Schlunk z použitých materiálů vytvářet jízdní kola transformované do mobilních soch a objektů.

Projekt je součástí uměleckých rezidencí Open A.i.R., které se v Plzni konají v rámci Evropského hlavního města kultury 2015. Umělcův pobyt spolufinancuje významná umělecká instituce CEAAC (Centre Européen d´Actions Artistiques Contemporaines - European Centre for Contemporary Art Projects) ve Štrasburku, která již 24 let podporuje současné umění a rezidenční výjezdy. Schlunk se do Plzně vrátí znovu na podzim, kdy bude s dalšími štrasburskými umělci vystavovat v DEPO2015.

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA