AKTUÁLNĚ / Společnost

8.9.2015

Na Mezinárodní noc pro netopýry dorazilo téměř 200 účastníků

KLADRUBY

V pátek dne 4. září 2014 proběhl v Plzeňském kraji již 10. ročník Mezinárodní noci pro netopýry, tentokrát v klášteře Kladruby. Díky bohatému programu a krásnému počasí na akci dorazilo téměř 200 účastníků.

Akce odstartovala 18. hodinou a celým večerem provázel moderátor Jaroslav Vogeltanz (ZOO a BZ Plzeň). Na úvod byly připraveny dvě soutěže o ceny nejen pro nejmenší. Návštěvníci se mohli zapojit do netopýřího osmiboje či soutěže o nejhezčího namalovaného netopýra. Po jejich vyhodnocení a předání cen pokračoval program dále směrem populárně naučným zaměřeným přímo na samotné netopýry. RNDr. Vladimír Hanzal (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) představil práci s ultrazvukovým detektorem, který "překládá" ultrazvuk letícího netopýra do slyšitelné podoby a tím je možné určit, o který druh se jedná. Poté následovala přednáška o životě těchto našich létajících savců. Zpestřením během prezentace byla ukázka několika jedinců volně žijících netopýrů, které do nárazových sítí chytali zkušení zoologové Ing. Jiří Vlček (Krajský úřad Plzeňského kraje - odbor životního prostředí) a Ing. Václav Říš (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR).

Návštěvníci tak mohli vidět netopýry nejen díky online projekci na plátno, ale i z bezprostřední blízkosti. Jako bonus mohli účastníci akce spatřit i dva odchycené druhy ptáků - ledňáčka říčního a střízlíka obecného. Během celého večera byl připraven i doprovodný program v podobě výstavy o netopýrech zapůjčené z Ministerstva životního prostředí, výstavy zaměřující se na 10. výročí vzniku CHKO Český les a pro návštěvníky nejatraktivnější ukázku hendikepovaných netopýrů, které bylo možné si dokonce pohladit, připravenou ZO ČSOP Nyctalus. Na závěr celého večera byl připraven film Netopýři ve tmě. Akce skončila kolem půl desáté večer. Mezinárodní noc pro netopýry pořádali Plzeňský kraj, Zoologická a botanická zahrada města Plzně a Agentura ochrany přírody a krajiny - Regionální pracoviště Správa CHKO Český les ve spolupráci s ČESON, MŽP ČR, Národním památkovým ústavem - Správou kláštera Kladruby, městem Kladruby, ZO ČSOP Sylva Lunae, ZO ČSOP Nyctalus a Mezi lesy o.s.

Mezinárodní noc pro netopýry je tradiční akce určená široké veřejnosti, kterou každoročně vyhlašuje sekretariát dohody o ochraně netopýrů v Evropě (zkratka EUROBATS). Lidé se mohou díky programu připraveném odborníky seznámit s těmito zajímavými nočními tvory, jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Pod hlavičkou akce probíhají veřejné přednášky o netopýrech, zájemci se zde dozví, jak a čím jsou netopýři ohroženi a kde oni sami mohou být při jejich ochraně nápomocni. Mají možnost získat reklamní materiály, prohlédnout si netopýra z bezprostřední blízkosti a tak možná změnit své dosavadní nahlížení na tyto skrytě žijící savce. Více informací, včetně seznamu všech míst, na kterých akce proběhla, či bude probíhat, naleznete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů: www.ceson.org.

Autor / zdroj: Martin Jiran

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA