AKTUÁLNĚ / Společnost

9.9.2015

Anděl Fest 2015 ukáže sílu dobrovolnictví – vymaluje, opraví a zkrášlí řadu míst po celé Plzni!

PLZEŇ

Unikátní festival dobrovolnických aktivit Anděl Fest spojí už podruhé všechny, kteří chtějí pomoci a jsou ochotni věnovat ve svém volném čase svou energii, znalosti a zkušenosti.

Cílem festivalu je zviditelnit dobrovolnictví, podpořit místní neziskové organizace a pečovat o veřejný prostor. Ve spolupráci s místními partnery se letošní Anděl Fest uskuteční 18. - 26. 9. Zájemci se mohou zapojit nejen do práce na zkrášlení jednoho ze 11 konkrétních míst v Plzni, ale mohou se také zúčastnit zajímavých doprovodných aktivit, jako je Trh neziskových organizací, mezinárodní konference o dobrovolnictví v kultuře, dobročinná dražba portrétů, koncert Akustické mosty, vyhlášení cen Křesadlo nebo oblíbené sousedské procházky.

„Dobrovolnictví je znakem vyspělé společnosti. Je výrazem zájmu a ochoty občanů se podílet na veřejném životě a aktivně jej spoluvytvářet, účastnit se veřejně prospěšných aktivit, které ve svých důsledcích slouží nám všem, ať už je to v sociální či kulturní oblasti. Dobrovolníci se stali přirozenou součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 a uspořádání Anděl Festu jen podtrhuje důležitou roli dobrovolnictví v naší společnosti,“ uvádí Martin Baxa, 1. náměstek primátora a předseda správní rady společnosti Plzeň 2015.

Pod heslem „Město vytváříme společně!“ se v loňském roce do prvního ročníku zapojilo více než 300 dobrovolníků, kteří za víkend 17. – 19. 10.2014 zkrášlili dvacítku míst po Plzni. V rámci letošního Anděl Festu budou dobrovolníci pomáhat například při revitalizaci trávníku u školy pro sluchově postižené, při obnově mlýna v Ledcích, zvelebování Městské plovárny, čištění břehů řek z lodí, při výstavbě „zdravého chodníčku“ ve Chvojkových lomech nebo malováním ploch na různých místech Plzně. Další možnou aktivitou je pomoc při organizování akcí jako je závod horských kol, sousedská procházka nebo projekt „Mluvíme se zvířaty“.

„Cílem Anděl Festu je pečovat o Plzeň. Aktivity, které vzešly z návrhů Plzeňanů, jsou otevřené široké veřejnosti. Zapojit se může kdokoli, kdo má naše město rád a chce svým dílem přispět ke zvelebení veřejného prostoru nebo si zkusit spoluorganizovat kulturní akci. Všichni jsou také srdečně zváni na závěrečný koncert spojený s trhem neziskových organizací. Akce se uskuteční v sobotu 26. 9. od 15 hodin v DEPO2015 a nabídne nejen skvělou hudbu, ale i informace o dalších příležitostech k dobrovolnictví. Program festivalu je pestrý a věřím, že si svou aktivitu najde každý, nehledě na věk nebo profesi,“ říká Eva Kraftová, koordinátorka Klubu strážných andělů. Dobrovolníci z řad veřejnosti se mohou přihlašovat pomocí online registračního formuláře do 7. 9. 2015 na www.andeleplzen.cz.

Významnou součástí celého Anděl Festu je mezinárodní konference o dobrovolnictví v kultuře, kterou pořádá Plzeň 2015 společně s Národním dobrovolnickým centrem Hestia 18. a 19. 9. v prostorách DEPO 2015. Konference bude reflektovat praxi dobrovolnického programu Klubu strážných andělů projektu Plzeň 2015, zaměří se na sdílení zkušeností dalších subjektů z ČR i zahraničí a na možnosti rozvoje dobrovolnictví v oblasti kultury. Přihláška je otevřená do 7. 9.

Na 18. 9. se v DEPO2015 chystá dernisáž výstavy Tvář Plzně s dobročinnou dražbou. Deset portrétů od současných českých malířů ukazuje dnešní pestrý obraz města Plzně, současně se jedná o zajímavý návrat k realistickému portrétnímu umění, které v současnosti již ztratilo na významu. Autory obrazů je sedm mladých malířů, kteří prošli ateliéry Zdeňka Berana či Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze, někteří z nich již získali významná ocenění a jejich díla se stala součástí sbírek milovníků současného umění. Umělce Jana Mikulku, Zdeňka Trse, Alžbětu Josefy, Jana Uldrycha, Aleše Brázdila, Jiřího Boumu a Martina Herolda doplňuje portrét od malíře Václava Siky, který se věnuje mimo jiné ornamentálnímu umění. Večerem bude provázet moderátor Libor Bouček, akci doprovodí koncert kapely Mi Martef a další vystoupení. Vyvolávací ceny jednotlivých obrazů jsou 10 000 korun. V případě zájmu o účast na akci je nutná rezervace na emailu jiratova@plzen2015.cz do 14. 9. 2015. Možnost telefonické účasti na prodeji obrazů – rezervace na tel. čísle 727 822 456.

19. 9. vystoupí v KD Peklo Východobavorský mládežnický orchestr, který nacvičil zbrusu novou skladbu Bernharda Weidnera, který ji složil pro koncert Akustické mosty. Společně s orchestrem se představí handicapované děti, zástupci firem a známé osobnosti. Nápad propojit osobnosti s velmi rozdílnými schopnostmi a nadáním vzešel z iniciativy dirigenta Hermanna Seitze.

25. 9. se v areálu DEPO 2015 uskuteční vyhlášení regionálních cen Křesadlo. Tyto ceny jsou určeny nejaktivnějším dobrovolníkům, které nominovaly neziskové organizace z Plzeňského kraje. Předávání pořádá Dobrovolnická regionální agentura DoRA ve spolupráci s Plzeň 2015, o.p.s.

Závěr Anděl Festu bude patřit koncertu kapel Rambanbám a Lakuna a trhu neziskových organizací, který se uskuteční 26. 9. 2015 v areálu DEPO 2015 a kde budou mít jednotlivé organizace prostor pro propagaci a oslovení nových dobrovolníků. Uzávěrka registrace organizací je rovněž do 7. 9. vstup je zdarma.

PROGRAM ANDĚL FESTU 2015:

18. 9. Mezinárodní den firemního dobrovolnictví

18.-19. 9. Mezinárodní konference Dobrovolnictví v kultuře, pořádá Plzeň 2015 a Hestia (DEPO2015)

18. 9., 19 h Dobročinná dražba portrétů projektu Tvář Plzně (DEPO2015)

18.-26. 9. Dobrovolnické aktivity po celé Plzni 19. 9. Sousedské procházky: 10 h - Vilová čtvrť na Lochotíně / 10 h – 13:30 h (začátky každých 30 minut) Promenáda handicap / 14 h - Křížky a vetřelci ve veřejném prostoru

19. 9., 19 h Akustické mosty, koncert Ostbayerisches Jugendorchester (KD Peklo)

25. 9. 10–16 h Putování městskou Charitou

25. 9., 17 h Předávání dobrovolnických cen Křesadlo, pořádá DoRA (DEPO2015)

26. 9., 15-18 h Trh neziskových organizací - prezentace neziskových organizací a jejich celoroční nabídka pro dobrovolníky a Slavnostní zakončení festivalu - hraje DJ, kapely Rambanbám a Lakuna (DEPO2015)

Autor / zdroj: Mirka Reifová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA