AKTUÁLNĚ / Společnost

10.9.2015

Během týdne se do projektu 72 hodin přihlásilo přes 5000 dobrovolníků. A hlásí se další

Uplynul týden od spuštění registrace do letošního, již čtvrtého ročníku dobrovolnického projektu "72 hodin" - a organizátoři evidují více než 5400 lidí. A postupně přibývají další.

Přihlášky chodí převážně ze škol, ale dávají o sobě vědět také nadšenci z různých dětských a mládežnických spolků - mezi nimi nejčastěji tomíci, pionýři či mladí dobrovolní hasiči - ale i neorganizovaní jednotlivci. Největšímu zájmu se akce zatím těší v Jihomoravském kraji. Vyplývá to z informací organizátorů z pořadatelské České rady dětí a mládeže (ČRDM).

"V loňském roce se zapojilo přes dvacet jedna tisíc dobrovolníků v celé zemi a pracovali na téměř čtyřech stech padesáti dílčích projektech; letos se čísla, doufejme, opět posunou vzhůru," věří místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka, koordinátor 72 hodin. Své projekty mohou zájemci registrovat na webu www.72hodin.cz až do 8. října.

Letošní ročník třídenního dobrovolnického maratonu se uskuteční v době od 8. do 11. října a jeho motto zní "Zasaď strom (třeba) se starostou". Proto se také v hlášeních o zaregistrovaných projektech leckdy objevují zmínky o tom, že v dané lokalitě si budou podávat rýč dobrovolníci se starostou či starostkou obce nebo s lidmi z vedení tamního magistrátu.

ČRDM nabídla zdarma svým členským organizacím (je jich bezmála sto) stovku stromků určených k výsadbě. Projekt přitom kromě ekologických či charitativních cílů sleduje i podporu společenských, sousedských vztahů na lokální úrovni. "Smyslem projektu je také podpořit vztahy s radnicí v místech, kde fungují různé dětské organizace, jejich oddíly, družiny, kmeny či skupiny. Věříme, že posílení vztahů s představiteli města nebo obce je důležitým krokem k jejich bezproblémovému, spokojenému životu," vysvětlil Ondřej Šejtka. Doplnil, že starosta z motta 72 hodin může být podle místních potřeb klidně nahrazen jiným uznávaným občanem - učitelem, policistou, novinářem, sportovcem a podobně.

Do projektu se lze pochopitelně zapojit i jinak než sázením stromů. Kdo chce, může si vymyslet a naplánovat úklidovou akci, navštívit se svým kulturním programem dům seniorů nebo třeba natřít zanedbanou autobusovou zastávku. Nápadů na zkrášlení svého okolí nebo zlepšení životních podmínek kohosi, kdo to potřebuje, se každoročně objeví celá řada.

Patron letošního ročníku, známý youtuber vystupující pod přezdívkou Nejfejk, míní, že za dvaasedmdesát hodin zmíněných v názvu projektu se dají stihnout takřka zázraky. Stačí jen chtít. "Víte, on si každý řekne, že to udělá někdo jiný, ale když si to takhle řekne každý, tak to nakonec neudělá nikdo. Proto si opravdu vážím těch lidí, kteří místo kecání a plánování, co všechno by mohli udělat, jdou a něco skutečně udělají," říká Nejfejk. Podle něj se dá dvaasedmdesát hodin prospat, prolenošit anebo je využít k nějaké aktivitě, díky níž někdo někde někomu třeba i pomůže. Spolu s Nejfejkem se patronátu nad dobrovolnickým projektem ČRDM ujala režisérka Alice Nellis.

Autor / zdroj: Ondřej Šejtka

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA