AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Cestu z Všerub do Chrančovic lemuje nová ovocná alej.
Cestu z Všerub do Chrančovic lemuje nová ovocná alej.
22.9.2015

Cestu z Všerub do Chrančovic lemuje nová ovocná alej

VŠERUBY

Téměř zaniklá alej podél cesty z Všerub u Plzně do sousedních Chrančovic se dočkala obnovy. Více než osm desítek ovocných stromů tradičních odrůd, které město vysadilo díky příspěvku Nadace ČEZ v hodnotě téměř 110 tisíc korun, vrátí krajině původní ráz.

Obnovením aleje podél státní silnice Plzeň – Karlovy Vary ze Všerub do Chrančovic došlo k navrácení výrazného prvku tamní krajině. Ovocné stromořadí tak na místě opět plní nejen svou estetickou funkci. „Obnovená alej je nejen malebným prvkem v okolní přírodě, ale plní také významnou ekologickou úlohu jako přirozený biokoridor přetínající rozlehlé lány polí. Vzhledem k ovocnému původu vysazených dřevin má cesta rovněž šanci stát se oblíbenou občerstvovací zastávkou místních i turistů,“ uvedl místostarosta Všerub Miroslav Falkenauer. Do téměř zaniklého stromořadí nově přibylo 82 ovocných stromů původních odrůd jabloní, hrušní, třešní a višní.

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí už od roku 2011. „V minulých letech se nám ve spolupráci s městy a obcemi po celé České republice podařilo vysadit necelých dvě stě stromořadí. Loni jsme pro velký zájem vyhlašovali grantové řízení Oranžové stromy pro jarní i podzimní výsadbu. Ani letos zájem neustal a všerubská alej je tak jednou z prvních podzimních vlaštovek další povedené sezóny,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Nadace ČEZ podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně na místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Pozitivní vliv stromů nespočívá pouze v jejich estetické funkci a ochraně blízkého prostředí proti přírodním živlům. Výzkumy ukazují, že výskyt astmatu u dětí se snižuje až o čtvrtinu, pokud přibude dalších 350 stromů na jeden kilometr čtvereční v oblasti, kde dlouhodobě žijí.

Autor / zdroj: Michaela Jirovcová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA