AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Veterináři bez hranic ČR.
Veterináři bez hranic ČR.
23.9.2015

Veterináři bez hranic ČR upozorní Brně, Liberci, Jihlavě, Plzni a Praze na boj proti vzteklině v Africe

BRNO / LIBEREC / JIHLAVA / PLZEŇ / PRAHA

Vzteklinu se podařilo v Evropě díky očkování psů téměř vymýtit. Ve světě ale kvůli této nemoci umírá každých deset minut jedno dítě.

Alarmující čísla nenechávají chladnou ani společnost Veterináři bez hranic ČR, o.p.s (VSF-cz), která se společně s dalšími organizacemi podílí na projektu očkování na severu africké Keni. Upozornit na tuto aktivitu má akce VSF-cz, kdy bude zároveň připomenut Světový den boje proti vzteklině (28. září). V Brně, Liberci, Jihlavě, Plzni a Praze budou veterináři bez hranic od 25.–29. září bezplatně očkovat psy lidí bez domova.

Pod heslem „Zdravá zvířata, zdraví lidé“ působí od roku 2009 česká obecně prospěšná společnost Veterináři bez hranic ČR (VSF-cz). Letos již popáté se její členové a dobrovolníci připojí ke Světovému dni boje proti vzteklině (World Rabies Day), který si připomínají v desítkách zemí na světě vždy 28. září. Datum, které připadá na náš svátek v Den české státnosti.

V pěti městech: Praze (25. září, 28. září), Plzni (27. září), Brně (29. září), Liberci (29. září), Jihlavě (29. září), budou od 25. do 29. září pracovníci VSF-cz a dobrovolníci, ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi, místními samosprávami a městskou policií, očkovat psy, patřící lidem bez domova, z ubytoven či squatů, proti vzteklině. (Partneři: Diecézní charita Brno, Naděje Liberec, Městská policie Liberec, Městská charita Plzeň, Psí život, z. s., Armáda spásy, MČ Praha 5, MSD Animal Health, Charita Jihlava). Investici do vakcinace psů si lidé bez domova mnohdy dovolit nemohou nebo ji vydat nechtějí a projekt tak pomůže ochránit před vzteklinou nejen psy a jejich majitele, ale i jejich okolí.

Čeští veterináři pomáhají v Africe

Cílem očkování je připomenutí zahraniční veterinární mise VSF-cz, vzdálené 5500 km vzdušnou čarou od České republiky. „Hlavním projektem je vakcinace psů a dalších domácích zvířat pasteveckých komunit na severu Keni. V zemích třetího světa sice lidé nemají většinou ke zvířatům tak vřelý vztah, jak jej máme u nás, ale o to víc jsou s nimi spojeni ekonomicky, kulturně a bohužel i možností přenosu nákazy,“ uvedl ředitel VSF-cz David Modrý, který je spolu s Davidem Nejedlem spoluzakladatel organizace Veterináři bez hranic s tím, že zde chtějí vytvořit okolo rizikových komunit místních pastevců bezpečnou bariéru naočkovaných zvířat, pro zamezení přenosu nebezpečné nákazy, šířící se mezi volně žijícími zvířaty a lidmi. Obětí jsou přitom často děti.

V lednu příštího roku se tým veterinářů VSF-cz podle ředitele Davida Modrého vydá na misi do odlehlých končin Afriky. Během několika týdnů mají v plánu stihnout naočkovat stovky psů, ale i koček, oslů a velbloudů proti vzteklině v pasteveckých osadách v okolí jezera Turkana a pohoří Kulal, na severu Keni. Projekt s názvem Mt. Kulal Rabies Control pokračuje již od roku 2006. Preventivní vakcinace má zabránit smrtelným případům vztekliny u tamních domorodých obyvatel v končinách, kde se lidé rodí do chudoby a zvířata do velmi tvrdých životních podmínek.

Dle slov Davida Nejedla není projekt zaměřen na to, aby se psi v Africe měli dobře, ale především na to, aby zde zbytečně neumírali lidé. „Určitě nechceme, abychom s ohledem na stav, kdy není dostatek prostředků na základní péči o africké děti, investovali do zvířat více, než je třeba,“ upozornil David Nejedlo. Očkují tak zatím hlavně proti vzteklině přenosné na lidi. Přitom se mnohdy není možné oprostit od tamních lidských příběhů a problémů. Veterináři se tak angažují i v další pomoci, například podpoře studia veterinární medicíny u nadaných dětí z chudých oblastí na severu Keni.

Na vzteklinu ročně umírá 55 tisíc lidí

Vzteklina (rovněž rabies nebo lyssa) je fatální nemocnění centrálního nervového systému (CNS) sdělné mezi zvířaty a lidmi, končící bez včasné lékařské pomoci vždy neodvratnou a bolestivou smrtí. I proto se snaží Veterináři bez hranic proti nákaze očkovat co nejvíce zvířat ve skupině, která by mohla být riziková. Ročně na ni umírá 55 tisíc lidí po celém světě. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, které jsou obvykle v nejužším kontaktu se psy - podle statistik umírá ve světě díky vzteklině každých 10 minut jedno dítě. Aktuální je vzteklina problémem zejména v Africe, Asii, ale může se objevit i v Evropě. Virus vztekliny se přenáší slinami, v praxi nejčastěji pokousáním. Nemoc se projevuje změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou, parézami a paralýzami. Samo jméno Lyssa dostala nemoc po antické bohyni šílenství, dceři bohyně noci Nyx. Kvůli dramatickému průběhu a nevyhnutelnému fatálnímu konci se se zmínky o vzteklině objevují již v mezopotámském zákoníku starém přes 2 500 let a tématu vztekliny se později věnovali klasici antické literatury Homér a Aristoteles.

Autor / zdroj:

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA