AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Rekonstrukce budovy základní školy v Železné Rudě patří k nejvýznamnějším investičním akcím města v letošním a příštím roce.
Rekonstrukce budovy základní školy v Železné Rudě patří k nejvýznamnějším investičním akcím města v letošním a příštím roce.
8.10.2015

Podzim v Železné Rudě je ve znamení příprav řady investičních akcí

ŽELEZNÁ RUDA

V Železné Rudě pokračují přípravy projektu společné česko-německé školy. V centru města vzniká návštěvnické centrum Šumavy. Rekonstrukce se dočká hasičská zbrojnice i páteřní komunikace I/27.

Rekonstrukce budovy základní školy v Železné Rudě patří k nejvýznamnějším investičním akcím města v letošním a příštím roce. Nyní byla dokončena obnova vnějšího pláště a výměna oken, což přispívá nejen k úsporám, ale také k vylepšení vzhledu objektu. Výše investice dosáhla téměř 10,5 milionu korun. Město nyní připravuje úpravy vnitřních prostor, které umožní umístit do objektu mateřskou školu, která dosud sídli ve Sportovní ulici a dvě třídy určené zejména pro děti z nedaleké Bavorské Rudy. Výuka v nich bude probíhat podle bavorského systému.

„Základní škola dokončená v roce 2000 byla vybudována pro 500 dětí, teď ji navštěvuje zhruba 170 žáků. Protože stávající budova mateřské školy je v nevyhovujícím stavu, rozhodli zastupitelé města o jejím přestěhování do základní školy. Školku nyní navštěvuje téměř 70 dětí. Hlásí se nám už také děti z Bavorské Rudy, které by navštěvovaly dvě česko-německé třídy,“ sděluje starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Na úpravy vnitřních prostor se nyní zpracovává projektová dokumentace. Vše má být hotovo do září 2016. Zřízení společné česko-německé školy v Železné Rudě je jedním z projektů členských obcí Mikroregionu Šumava - západ a obcí z německého Bavorského lesa. Jeho financování umožní evropský program ILE.

Železnorudská radnice ale intenzivně pracuje i na dalších projektech. Město se bude podílet na rekonstrukci průtahu komunikace I/27, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR. Jako první začne výstavba okružní křižovatky u základní školy, pak bude rekonstrukce pokračovat po etapách do roku 2018.

„Ještě letos chceme požádat o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu na rekonstrukci již nevyhovující hasičské zbrojnice za zhruba 20 milionů korun. Tato akce má začít v příštím roce. Naším záměrem je modernizace budovy, dále je potřeba vybudovat stání pro hasičskou techniku a zázemí pro hasiče,“ uvádí Michal Šnebergr.

Železná Ruda pamatuje i na projekty v oblasti cestovního ruchu. V rámci česko-německé spolupráce chystá cyklostezku, která propojí město s Bavorskou Rudou. Dalším záměrem je vznik turistické trasy po šumavských jezerech. Na jaře příštího roku rozšíří nabídku pro turisty nové návštěvnické centrum Šumavy, které již vzniká v budově bývalé základní školy. To nabídne kromě služeb infocentra například expozice šumavské přírody, historie lyžování na Železnorudsku a připomene také významné rodáky z této oblasti.

K již dokončeným projektům v tomto roce patří sběrný dvůr za 9,2 milionu korun. Uskutečnila se výstavba vodovodu do Alžbětína a rekonstrukce železnorudské vodárny za celkem 16,8 milionu korun. „Dále jsme realizovali řadu menších projektů například Tiskové a kopírovací zařízení Železná Ruda pro informační a turistické centrum, Zkvalitnění poskytování informačních služeb - knihovna Železná Ruda, Zimní údržba běžeckých stop –Železnorudsko, Svoz bioodpadu v Železné Rudě a další,“ místostarosta Milan Kříž. Celková výše investic v letošním roce zatím dosáhla 38 mil..korun a do konce roku ještě přibudou další.

Autor / zdroj: Michal Šnebergr

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA