AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Rekonstrukce budovy základní školy v Železné Rudě patří k nejvýznamnějším investičním akcím města v letošním a příštím roce.
Rekonstrukce budovy základní školy v Železné Rudě patří k nejvýznamnějším investičním akcím města v letošním a příštím roce.
8.10.2015

Podzim v Železné Rudě je ve znamení příprav řady investičních akcí

ŽELEZNÁ RUDA

V Železné Rudě pokračují přípravy projektu společné česko-německé školy. V centru města vzniká návštěvnické centrum Šumavy. Rekonstrukce se dočká hasičská zbrojnice i páteřní komunikace I/27.

Rekonstrukce budovy základní školy v Železné Rudě patří k nejvýznamnějším investičním akcím města v letošním a příštím roce. Nyní byla dokončena obnova vnějšího pláště a výměna oken, což přispívá nejen k úsporám, ale také k vylepšení vzhledu objektu. Výše investice dosáhla téměř 10,5 milionu korun. Město nyní připravuje úpravy vnitřních prostor, které umožní umístit do objektu mateřskou školu, která dosud sídli ve Sportovní ulici a dvě třídy určené zejména pro děti z nedaleké Bavorské Rudy. Výuka v nich bude probíhat podle bavorského systému.

„Základní škola dokončená v roce 2000 byla vybudována pro 500 dětí, teď ji navštěvuje zhruba 170 žáků. Protože stávající budova mateřské školy je v nevyhovujícím stavu, rozhodli zastupitelé města o jejím přestěhování do základní školy. Školku nyní navštěvuje téměř 70 dětí. Hlásí se nám už také děti z Bavorské Rudy, které by navštěvovaly dvě česko-německé třídy,“ sděluje starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Na úpravy vnitřních prostor se nyní zpracovává projektová dokumentace. Vše má být hotovo do září 2016. Zřízení společné česko-německé školy v Železné Rudě je jedním z projektů členských obcí Mikroregionu Šumava - západ a obcí z německého Bavorského lesa. Jeho financování umožní evropský program ILE.

Železnorudská radnice ale intenzivně pracuje i na dalších projektech. Město se bude podílet na rekonstrukci průtahu komunikace I/27, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR. Jako první začne výstavba okružní křižovatky u základní školy, pak bude rekonstrukce pokračovat po etapách do roku 2018.

„Ještě letos chceme požádat o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu na rekonstrukci již nevyhovující hasičské zbrojnice za zhruba 20 milionů korun. Tato akce má začít v příštím roce. Naším záměrem je modernizace budovy, dále je potřeba vybudovat stání pro hasičskou techniku a zázemí pro hasiče,“ uvádí Michal Šnebergr.

Železná Ruda pamatuje i na projekty v oblasti cestovního ruchu. V rámci česko-německé spolupráce chystá cyklostezku, která propojí město s Bavorskou Rudou. Dalším záměrem je vznik turistické trasy po šumavských jezerech. Na jaře příštího roku rozšíří nabídku pro turisty nové návštěvnické centrum Šumavy, které již vzniká v budově bývalé základní školy. To nabídne kromě služeb infocentra například expozice šumavské přírody, historie lyžování na Železnorudsku a připomene také významné rodáky z této oblasti.

K již dokončeným projektům v tomto roce patří sběrný dvůr za 9,2 milionu korun. Uskutečnila se výstavba vodovodu do Alžbětína a rekonstrukce železnorudské vodárny za celkem 16,8 milionu korun. „Dále jsme realizovali řadu menších projektů například Tiskové a kopírovací zařízení Železná Ruda pro informační a turistické centrum, Zkvalitnění poskytování informačních služeb - knihovna Železná Ruda, Zimní údržba běžeckých stop –Železnorudsko, Svoz bioodpadu v Železné Rudě a další,“ místostarosta Milan Kříž. Celková výše investic v letošním roce zatím dosáhla 38 mil..korun a do konce roku ještě přibudou další.

Autor / zdroj: Michal Šnebergr

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA