AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis:
13.10.2015

Mohou výkupny druhotných surovin odkupovat staré elektrospotřebiče? Češi jsou dezinformováni

O výkupnách druhotných surovin se mluví především v souvislosti s výkupem často nelegálně získaného železa a jiných kovů. Málokdo však ví, že už téměř rok platí takzvaná elektronovela zákona o odpadech, podle které jsou stanovena nová pravidla k předání vysloužilých spotřebičů. Kam tedy s rozbitou pračkou či jiným vysloužilým elektrozařízením z domácnosti?

Pokud se snažíte žít ekologicky a třídit odpad, pravděpodobně nemáte problém s umístěním plastů, papíru či skla do příslušných barevných kontejnerů. Ve městech i na vesnicích těchto speciálních kontejnerů navíc stále přibývá. Kam tedy odnést plastové lahve či papírové kartony většina lidí dnes už dobře ví. Málokdo si je ovšem jistý, co dělat v momentě, kdy doslouží pračka či sporák.

„Podle loňské novely zákona o odpadech nesmí přijmout jakékoliv elektrospotřebiče nikdo jiný než zpracovatel elektrozařízení, poslední prodejce elektrozařízení či jiný subjekt provozující sběrné místo zpětného odběru elektrozařízení. Nejdostupnější jsou tak sběrná místa elektrozařízení zřízená prodejci, sběrné dvory či výkupny, resp. sběrny druhotných surovin, které takovéto místo mají zřízeno,“ vysvětluje David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií.

Lidé tedy mají na výběr, kde mohou nepotřebná elektrozařízení a elektroniku bez obav zanechat. „Je možné odvézt věci i na místa zpětného odběru prodejců spotřebičů s velkou prodejní plochou, kdy podle evropské směrnice mají všichni prodejci s prodejní plochou větší než čtyři sta metrů čtverečních povinnost zdarma odebírat a předávat k recyklaci všechny malé spotřebiče. Navíc bez nutnosti zakoupit si v prodejně nové zboží, což se často v minulosti stávalo,“ říká Vandrovec.

Bezproblémové výkupny doplácí na neznalost zákona

Další variantou, jak se bezpečně zbavit nepotřebné techniky, jsou výkupny druhotných surovin, která mají zřízena místa zpětného odběru. Problém ovšem je, že ne všechny výkupny tato speciální místa mají. Některé tak nejsou opravněné elektrozařízení či elektroniku přijmout. Jak upozorňuje Peter Hlavatovič, jednatel společnosti TSR, která zajišťuje sběr, výkup a zpracování kovů a kovového odpadu, lidé si nejsou často jistí, do kterých výkupen spotřebiče odnést, a dochází tak ke zbytečným nedorozuměním. „Od loňského října doprovází sběrny negativní kampaň. Lidé jsou dezinformovaní, což vede k jejich demotivaci nefunkční spotřebiče do jakýchkoliv výkupen odnášet. Přitom například na našich pobočkách máme zřízena místa zpětného odběru a je tedy možné zde bez problémů odevzdat veškerá vysloužilá elektrozařízení,“ upozorňuje Hlavatovič.

Ačkoliv by se některá nařízení z novely zákona o odpadech mohla zdát zbytečná, jejich hlavním účelem je zajistit, aby elektrospotřebiče včetně baterií neskončily bez využití. „Zákon zaručuje dodržení komplexní cesty od odevzdání elektrospotřebiče až po jeho recyklaci včetně zajištění materiálové výtěžnosti v souladu s předpisy,“ uvádí David Vandrovec ze skupiny REMA. Nezajištěné spotřebiče a elektroodpad končící například na skládkách přitom představuje velké ekologické riziko. „Z nezabezpečené skládky mohou unikat škodlivé a jedovaté látky do ovzduší, vody i půdy,“ popisuje možná rizika Vandrovec. Lidé by si tedy měli dobře rozmyslet, kam starý spotřebič odhazují. Místa, která odpad vybírají, dnes už navíc přijmou téměř vše. Podle Petera Hlavatoviče ze společnosti TSR patří mezi nejčastěji odevzdávaná elektozařízení velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky či sporáky. „Často se nám ale objevují i zařízení vlastní výroby, jimiž jsou například podomácku vyrobené cirkulárky, sekačky na trávu či míchačky betonů včetně elektromotorů,“ uzavírá Hlavatovič.

Autor / zdroj: Lenka Rudišová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA