AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
14.10.2015

Kampaň Alkohol zodpovědně se zaměřuje také na problematiku konzumace alkoholu v těhotenství

PLZEŇ

Kampaň Alkohol zodpovědně Potravinářské komory České republiky se zaměřuje také na problematiku konzumace alkoholu v těhotenství, která může způsobit fetální alkoholový syndrom, tzv. FAS. Diagnózu FAS dle průzkumu nezná 80 % Čechů. Zvýšení povědomí podporuje i aktuální kampaň, které se aktivně zúčastní její partner – Plzeňský Prazdroj.

S problematikou alkoholu v těhotenství se pojí termín fetální alkoholový syndrom (FAS). Jedná se o soubor odchylek, ke kterým může dojít, pokud matka během těhotenství pije alkohol. Ten totiž putuje i k dítěti, jehož játra nejsou schopna odbourat alkohol stejnou rychlostí jako matka. Dvě až tři hodiny po konzumaci alkoholu je jeho koncentrace v krvi plodu dokonce vyšší než u matky, a někdy zde tato látka zůstane i více než 24 hodin. Nadměrná konzumace alkoholu v těhotenství může způsobit mentální retardaci a poruchy chování, v některých případech dokonce i deformaci dolních končetin a srdeční vady.

Přestože se jedná o tak závažný problém, pojem FAS dle průzkumu společnosti ppm factum research nezná 80 % Čechů. S jakoukoliv konzumací alkoholu v období těhotenství navíc souhlasí téměř 36 % respondentů (pro srovnání – s jakoukoliv konzumací alkoholu nesouhlasí 77 % Slováků), a tak je evidentní, že se jedná o problematiku, která je dosud velké části české společnosti neobjasněna. To se snaží změnit kampaň Alkohol zodpovědně.

„V rámci kampaně se zapojujeme do aktivit probíhajících v období od druhého říjnového týdne, kdy komunikujeme téma alkoholu v těhotenství. Kontaktujeme vybrané pražské gynekologické ordinace a do jejich čekáren distribuujeme letáčky s informacemi o FAS a další užitečné informace k tématu alkohol a těhotenství,“ říká k průběhu kampaně Drahomíra Mandíková, ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje – partnera kampaně.

Na možná rizika plynoucí z konzumace alkoholických nápojů v těhotenství Plzeňský Prazdroj upozorňuje dlouhodobě. Na začátku září se například podílel na komunikaci výzkumu povědomí o FAS ve spolupráci s neziskovou organizací SANANIM.

„Jednou z našich dlouhodobých aktivit je cílená komunikace o možných rizicích neodpovědné konzumace piva prostřednictvím tzv. odpovědnostních zpráv na obalech našich výrobků i jinde v marketingové komunikaci. Konkrétně na plechových obalech produktů Plzeňského Prazdroje upozorňujeme na fakt, že těhotné ženy by neměly pít alkohol,“ dodává Drahomíra Mandíková.

Toto téma Plzeňský Prazdroj také dlouhodobě komunikuje ve speciální sekci o alkoholu a těhotenství na webu www.napivosrozumem.cz a www.prazdroj.cz (http://www.prazdroj.cz/cz/o-nas/odpovedna-spolecnost/odpovedna-konzumace/alkohol-a-tehotenstvi).

Autor / zdroj: Judita Urbánková

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA