AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Plzeňská čtvrť Slovany promění díky grantu Jiráskovo náměstí.
Plzeňská čtvrť Slovany promění díky grantu Jiráskovo náměstí.
15.10.2015

Plzeňská čtvrť Slovany promění díky grantu Jiráskovo náměstí

PLZEŇ

Radnice plzeňského obvodu Slovany uspěla v grantové výzvě programu Parky, vyhlašované Nadací Proměny. S podporou nadace, zahrnující grant do výše 25 mil. Kč, tak město ještě do konce letošního roku začne s přípravou obnovy Jiráskova náměstí. Součástí projektu bude i revitalizace a zpřístupnění klášterní zahrady, která tvoří důležitou součást prostoru.

Cílem proměny Jiráskova náměstí je celkové sjednocení nyní poměrně roztříštěného prostoru. Lidé si přejí kvalitní zeleň, lavičky, dětské prvky, relaxační zónu v klášterní zahradě, zklidnění dopravní situace nebo lepší zpřístupnění prostoru před základní školou dětem. První etapa projektu, který se bude realizovat s finanční i konzultační podporou Nadace Proměny, se zaměří na přípravu zadání a podkladů pro architektonickou soutěž. Ta proběhne v příštím roce. Na samotnou obnovu Jiráskova náměstí a klášterní zahrady, která by měla skončit nejdříve v závěru roku 2018, naváže rekonstrukce přilehlých komunikací a technické infrastruktury, jejíž dokončení je plánované do roku 2023.

Plzeň se do grantové výzvy Nadace Proměny zapojila spolu s dalšími 32 městy z celé České republiky. O nadační podporu pro stejný projekt město usilovalo už v roce 2011 v předchozí výzvě nadace, tehdy neúspěšně.

„Během uplynulých čtyř let posunuli plzeňští svůj původní projekt značně dopředu; vlastně díky tomu, že se v jeho přípravě vrátili na samý začátek. K diskusi o osudu Jiráskova náměstí přizvali širokou veřejnost, zapojili důležité partnery z nejbližšího okolí, sociologa a společně připravili velice kvalitní projektový záměr,“ komentuje základ úspěchu plzeňského projektu Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny. „Vybrané podklady z vítězné žádosti nyní zájemci najdou na našem webu. Věříme, že v nich řada měst, nebo i občanských iniciativ a architektů může najít cennou inspiraci, jak rozvíjet veřejné prostory v úzké spolupráci mezi místní samosprávou, veřejností, odborníky a neziskovým sektorem.“

Autor / zdroj: Petra Hrubošová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA