AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Havlíčkův Brod. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod. Ilustrační foto.
16.10.2015

Nejkrásnější náměstí a návsi získaly bezmála sedm tisíc hlasů

O půlnoci ze čtvrtka na pátek skončilo veřejné hlasování v soutěži „Nejkrásnější náměstí či náves“, kterou vyhlásil dvouměsíčník Moravské hospodářství ve spolupráci s Nadací Partnerství.

Lidé mohli hlasovat na stránce www.moravskehospodarstvi.cz, a podpořit tak své favority mezi devíti finalisty. Ty ze 71 přihlášených obcí a měst vybrala odborná porota. Dohromady získalo pět náměstí a čtyři návsi bezmála sedm tisíc hlasů. Kdo zvítězil ve veřejné anketě a koho ocenila porota, se dozvíte 24. listopadu na konferenci Moravské obce a města v Brně.

Dohromady získalo devět finalistů 6 936 hlasů. Soutěží se ve dvou kategoriích – Nejkrásnější náměstí a Nejkrásnější náves. Pět náměstí, která postoupila do veřejné ankety, ocenili lidé 4 199 hlasy. Návsím udělili návštěvníci stránky www.moravskehospodarstvi.cz celkem 2 737 hlasů.

„Celkový počet hlasů nás mile překvapil. Vybraná prostranství jsou určitě velmi inspirativní a skutečnost, že se těší takovému zájmu veřejnosti, může sloužit jako motivace pro ty města a obce, které uvažují o revitalizaci vlastních náměstí a návsí. Věřím, že jim soutěž pomůže najít příklady hodné následování a zároveň se vyvarovat nástrah, které jsme zmínili v našem hodnocení,“ uvedl jeden z porotců, architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Přihlásit se do soutěže „Nejkrásnější náměstí či náves“ mohly města a obce z celé České republiky. Tuto příležitost jich nakonec využilo 71. Porotci (více se o porotě dočtete ZDE) zhodnotili při výběru finalistů nejen vzhled, ale i vitalitu a funkčnost jednotlivých prostranství. (Více o finalistech ZDE.)

„Náměstí či náves má pro obyvatele měst a obcí od nepaměti velký historický význam a představuje symbol pospolitosti. Je to místo společného i společenského setkávání, veřejného života a místo, kde se odehrávají mimořádné i každodenní lidské činnosti. Místo, ve kterém žijeme a pomáháme jej vytvářet, může zpětně utvářet nás, naši společnost i mezilidské vztahy. U veřejného prostoru je důležité jeho citlivé řešení, a to nejen z pozice vzhledu a krásy, ale také z pohledu funkčnosti a účelnosti. Nejen z těchto důvodů jsem ráda podpořila soutěž Nejkrásnější náměstí či náves a udělila této události záštitu Ministerstva pro místní rozvoj. Projekty, které jsou ve finále soutěže, jasně ukazují, že účastníci věnovali zdokonalování svých náměstí či návsí mnoho času i úsilí,“ předestřela ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Výsledky soutěže vyhlásí organizátoři 24. listopadu na odborné konferenci Moravské obce a města 2015 v Brně v hotelu Voroněž. Vítěze následně představí na stránce www.moravskehospodarstvi.cz a v prosincovém vydání stejnojmenného dvouměsíčníku.

Finalisté:

O hlasy veřejnosti bojovala ve finále tato náměstí:
* Havlíčkův Brod (Kraj Vysočina)
* Hlučín (Moravskoslezský kraj)
* Nový Jičín (Moravskoslezský kraj)
* Úterý (Plzeňský kraj)
* Velká Bystřice (Olomoucký kraj)

A tyto návsi:
* Dalešice (Kraj Vysočina)
* Holašovice (Jihočeský kraj)
* Ostopovice (Jihomoravský kraj)
* Střížovice (Zlínský kraj)

Autor / zdroj: Jan Pacas

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA