AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Havlíčkův Brod. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod. Ilustrační foto.
16.10.2015

Nejkrásnější náměstí a návsi získaly bezmála sedm tisíc hlasů

O půlnoci ze čtvrtka na pátek skončilo veřejné hlasování v soutěži „Nejkrásnější náměstí či náves“, kterou vyhlásil dvouměsíčník Moravské hospodářství ve spolupráci s Nadací Partnerství.

Lidé mohli hlasovat na stránce www.moravskehospodarstvi.cz, a podpořit tak své favority mezi devíti finalisty. Ty ze 71 přihlášených obcí a měst vybrala odborná porota. Dohromady získalo pět náměstí a čtyři návsi bezmála sedm tisíc hlasů. Kdo zvítězil ve veřejné anketě a koho ocenila porota, se dozvíte 24. listopadu na konferenci Moravské obce a města v Brně.

Dohromady získalo devět finalistů 6 936 hlasů. Soutěží se ve dvou kategoriích – Nejkrásnější náměstí a Nejkrásnější náves. Pět náměstí, která postoupila do veřejné ankety, ocenili lidé 4 199 hlasy. Návsím udělili návštěvníci stránky www.moravskehospodarstvi.cz celkem 2 737 hlasů.

„Celkový počet hlasů nás mile překvapil. Vybraná prostranství jsou určitě velmi inspirativní a skutečnost, že se těší takovému zájmu veřejnosti, může sloužit jako motivace pro ty města a obce, které uvažují o revitalizaci vlastních náměstí a návsí. Věřím, že jim soutěž pomůže najít příklady hodné následování a zároveň se vyvarovat nástrah, které jsme zmínili v našem hodnocení,“ uvedl jeden z porotců, architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Přihlásit se do soutěže „Nejkrásnější náměstí či náves“ mohly města a obce z celé České republiky. Tuto příležitost jich nakonec využilo 71. Porotci (více se o porotě dočtete ZDE) zhodnotili při výběru finalistů nejen vzhled, ale i vitalitu a funkčnost jednotlivých prostranství. (Více o finalistech ZDE.)

„Náměstí či náves má pro obyvatele měst a obcí od nepaměti velký historický význam a představuje symbol pospolitosti. Je to místo společného i společenského setkávání, veřejného života a místo, kde se odehrávají mimořádné i každodenní lidské činnosti. Místo, ve kterém žijeme a pomáháme jej vytvářet, může zpětně utvářet nás, naši společnost i mezilidské vztahy. U veřejného prostoru je důležité jeho citlivé řešení, a to nejen z pozice vzhledu a krásy, ale také z pohledu funkčnosti a účelnosti. Nejen z těchto důvodů jsem ráda podpořila soutěž Nejkrásnější náměstí či náves a udělila této události záštitu Ministerstva pro místní rozvoj. Projekty, které jsou ve finále soutěže, jasně ukazují, že účastníci věnovali zdokonalování svých náměstí či návsí mnoho času i úsilí,“ předestřela ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Výsledky soutěže vyhlásí organizátoři 24. listopadu na odborné konferenci Moravské obce a města 2015 v Brně v hotelu Voroněž. Vítěze následně představí na stránce www.moravskehospodarstvi.cz a v prosincovém vydání stejnojmenného dvouměsíčníku.

Finalisté:

O hlasy veřejnosti bojovala ve finále tato náměstí:
* Havlíčkův Brod (Kraj Vysočina)
* Hlučín (Moravskoslezský kraj)
* Nový Jičín (Moravskoslezský kraj)
* Úterý (Plzeňský kraj)
* Velká Bystřice (Olomoucký kraj)

A tyto návsi:
* Dalešice (Kraj Vysočina)
* Holašovice (Jihočeský kraj)
* Ostopovice (Jihomoravský kraj)
* Střížovice (Zlínský kraj)

Autor / zdroj: Jan Pacas

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA