AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis:
17.10.2015

Dobrovolnický projekt 72 hodin překonal loňský rekord, a potvrdil tak vzestupný trend

Třídenní dobrovolnický projekt 72 hodin, organizovaný Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), zaznamenal svůj nový rekord. Do 620 přihlášených akcí se letos pustilo 29.188 lidí.

Jde tedy o nárůst jak v počtu dílčích akcí (loni 420) podniknutých v rámci projektu, tak v celkovém množství zapojených dobrovolníků (loni 21.400). Vzhledem k tomu, že se jednalo o již čtvrtý ročník 72 hodin a že srovnání čísel i za předchozí léta vyznívá stejně – vždy ve prospěch mladšího z obou porovnávaných ročníků – dá se dnes hovořit o trendu.

„Letošní počty projektů i zapojených dobrovolníků pro nás byly obrovským překvapením, je vidět, že dobrovolnictví v Česku má velkou tradici. Záměr se zaměřením na výsadbu stromů nám také vyšel, vysazeno bylo mnoho zeleně, troufnu si říci, že stovky stromů, a na mnoha místech asistoval starosta či jiný představitel obce,“ říká místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka, hlavní koordinátor celorepublikového projektu.

V době od 8. do 11. října 2015 se do akcí „pro lidi, přírodu a místo, kde žiješ“ pouštěli nejčastěji dobrovolníci-školáci a party nadšenců, případně členové malých a lokálních organizací. Po nich následovali lidé z členských spolků České rady; nejvíc jich bylo ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, z Asociace TOM, z Pionýra, z Junáka – českého skauta a z Rady dětí a mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK). Pokud jde o regionální zastoupení, nejčastějším dějištěm projektů se stal Jihomoravský kraj, po němž následovaly kraje Moravskoslezský a Středočeský.

Jakého typu projekty byly? Například školáci z Křižan a Žibřidlic se rozhodli zkulturnit autobusovou zastávku před školou. Budeme doufat, že čisté stěny zpříjemní celý prostor a nebudou hned lákat „darebáky“ k počmárání, uvedli na webu. Zálesáci ze střediska Čáslav zasadili ginkgo (jinan dvojlaločný), kultovní strom tajemných Vontů. „Chceme tímto přiblížit romantiku dobrodružných knih Jaroslava Foglara veřejnosti a hlavně mládeži, a to nejenom proto, že se v mnohém shodují s výchovnými cíli Zálesáka,“ vysvětlili čáslavští. Brontosauři v čele s Janem Löffelmannem se zaměřili na práci při údržbě kulturní památky – kláštera a jeho okolí v Hájku u Prahy. Parta nadšenců vedená Terezou Vázquezovou se zase během projektu „Piráti s dobrým srdcem“ vydala za pacienty geriatrického oddělení jihlavské nemocnice, kde jim předala vlastnoručně vyrobené dárky, zazpívala jim a přednesla básně. Piráti pak ještě zasadili magnolii na sídlišti Horní Kosov… Tematický rozptyl dílčích projektů 72 hodin byl zkrátka značný a odpovídal místním potřebám i možnostem zúčastněných.

„Všem dobrovolníkům bych chtěla velice poděkovat a podpořit je. Dělají krásnou a užitečnou věc, která má opravdu smysl. Ráda bych jim také popřála, aby jim elán a chuť pomáhat vydržela a naplňovala dlouhá léta,“ pronesla na adresu účastníků letošního ročníku 72 hodin jeho patronka, modelka Barbora Vida. Spolu s ní se patronátu ujali filmová režisérka Alice Nellis, badmintonista Petr Koukal a youtuber Nejfejk.

ČRDM nabídla dětským organizacím a spolkům, zapojeným do projektu 72 hodin, 120 kusů vzrostlých stromů určených k vsazení. Jednalo se o stromy pěstované od počátku v ČR, dodala je školka okrasných dřevin Arboeko. Všem zájemcům, kteří je vysadili, navíc Česká rada zajistila pitný režim díky firmě Pepsico, a to dodáním vod Toma Natura a džusů Toma.

Koordinátorům projektů zasílali organizátoři z ČRDM informační balíček s tričkem, letáky a dalšími propagačními předměty. O rozesílku se již čtvrtým rokem postarala prostřednictvím kurýrní služby Geis, jež zásilky České rady rozeslala zdarma po celé naší republice.

Autor / zdroj: Ondřej Šejtka

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA