AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
4.10.2016

Noc vědců opět překonala návštěvnický rekord

Noc vědců 2016 zasvěcená tématu bezpečnosti opět překonala návštěvnický rekord z loňského roku. Páteční program na více než pěti desítkách míst po celé republice navštívilo téměř 47 tisíc návštěvníků všeho věku.

Na gymnáziu ve Slaném akci korunovali českým rekordem o největší pingpongové dělo. V liberecké iQLANDII se zase volil vítěz českého kola mezinárodní soutěže Science on Stage.

„Velmi nás těší, jak zájem o vědu a techniku rok od roku roste, a to jak na straně návštěvníků, tak na straně organizátorů. Téma bezpečnosti bylo velmi široké a nabídlo možnost prezentace i subjektům, které se v minulých ročnících k Noci vědců nepřipojovaly,“ říká národní koordinátorka Noci vědců Hana Královcová z Techmania Science Center v Plzni.

V Olomouci například děti neváhaly čekat dlouhé fronty u laserové střelnice nebo u chemických pokusů. Na zdejší cyrilometodějské fakultě zase lákala bible pod vodou, lékařská fakulta zase v pracovně mikrobiologie a histologie ukazovala bakterie či buňky kuřáků.

V Ostravě se při Noci vědců spojily dvě zdejší univerzity, Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. „Přes 150 programových bodů přilákalo více než 5,5 tisíce návštěvníků, což je pro Ostravskou Noc vědců opět rekordní počet. Lidé si nejvíce prohlíželi elektromobily či chemické pokusy, procházeli si laserové bludiště, hladnovské štoly nebo luštili nejrůznější šifry. Skvělý úspěch měl také program v exteriéru, jako například komentovaná architektonická prohlídka, Noc na ulici či workshopy sebeobrany,“ říká koordinátorka ostravské Noci vědců Tereza Gerthnerová.

Liberecká iQLANDIA se stala svědkem českého finále mezinárodní soutěže Science on Stage. Pedagogové vědních oborů, popularizátoři fyziky a lektoři science center předvedli před zraky více než devíti stovek návštěvníků svá experimentální představení. Soutěžilo se hned ve třech kategoriích – stánek s pokusy, workshop a pódiové vystoupení. „V první z nich nejvíce zaujal stánek Hrajeme si s teplem Zdeňka Poláka, učitele fyziky z gymnázia v Náchodě, a workshop Srdce na dlani z dílny brněnského vědeckého parku VIDA!. O prvenství v pódiových vystoupeních se podělila science centra VIDA! a iQLANDIA,“ uvádí mediální zástupkyně iQLANDIE Lenka Gecková.

Národní koordinátor Noci vědců, plzeňské Techmania Science Center, letos pozval návštěvníky do budovy střediska volného času Radovánek v Pallově ulici. „Přišlo jich 1 493 a velký  úspěch sklidila především ukázka hasičů, kteří představili chytrý oblek, jehož autorem je odborné pracoviště RICE Západočeské univerzity. Zájem byl ale také třeba o přednášku o bezpečnosti v kosmu nebo o různé roboty,“ bilancuje Václava Dridi z Techmanie.

Autor / zdroj: Markéta Čekanová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA