AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Děti ze sedmé třídy zbirožské základní školy se staly patrony jednotlivých stromů.
Děti ze sedmé třídy zbirožské základní školy se staly patrony jednotlivých stromů.
18.10.2016

Novou alej k zámku Zbiroh vysadily děti během 72 hodin

ZBIROH

V západočeském Zbirohu vysadili starosta společně s dětmi z místní základní školy během dobročinné iniciativy 72 hodin přes tři desítky nových stromů podél cesty ke Zbirožskému zámku. Ve výsadbě aleje, která trvala přesně tři dny a tři noci, podpořila Zbiroh Nadace ČEZ příspěvkem v hodnotě 55 375 korun.

Nové stromy teď lemují ulici Pod Parkem vedoucí k zámku Zbiroh. Původně zde rostly vzrostlé kaštany, postupem času ale byly stromy zničeny nebo vykáceny. Město se proto rozhodlo vrátit místu původní podobu. Sázení stromů započalo vloni. „Vysadili jsme stromořadí 33 lip srdčitých, které u zámecké brány plynule navazují na část lipové aleje, jež byla vysazena loni, a vede až k aleji ořešáků,“ uvedl starosta města Milan Rusek. Ten si vzal výsadbu na starost společně s dětmi z místní základní školy. „Zapojili jsme se s dětmi do projektu, v němž kdykoliv během 72 hodin dobrovolníci po celé republice pomáhají druhým, přírodě či okolí. Rád bych poděkoval všem dětem a dalším zapojeným, zejména společnosti Lesospol Zbiroh, kteří městu s výsadbou po tři dny neúnavně pomáhali, a díky nimž se můžeme pyšnit krásnou a funkční alejí podél cesty k oblíbenému turistickému cíli,“ dodal Milan Rusek.

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit přes dvě stě alejí a letos k nim přibývají desítky dalších. „Jsme rádi, že jedna z prvních vlaštovek podzimních výsadeb v Plzeňském kraji spočívala v ukázkové spolupráci místních občanů včetně dětí a zastupitelů obce. Svým zájmem a kolektivním nadšením dali krásný příklad všem, kteří se na letošní sázení stromů teprve chystají,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také vzduch zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci.

Autor / zdroj: Mgr. Michaela Jirovcová

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě