AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Kollárova, kolem 1908.
Kollárova, kolem 1908.
21.10.2016

Obyvatelé Kollárovy ulice: Zapomenutý kout proměníme v reprezentativní ulici

PLZEŇ

Skupina sousedů z Kollárovy ulice chce ze své ulice udělat bezpečnější a příjemnější místo. Chtějí řešit parkování, zpříjemnit veřejná prostranství nebo posílit komunitní život, aby se místní mohli lépe poznávat. V sobotu 22. října uspořádají za podpory spolku Pěstuj prostor sousedskou slavnost, jejíž součástí bude vernisáž výstavy archivních fotografií „Kollárky”.

Místní kapely, dobové snímky s komentářem, ohýnek, špekáčky a hry pro děti. Sousedská iniciativa "Kollárka jinak!" přinese na jeden den do zanedbané ulice život plný hudby, příběhů a her. Cílem je připravit pro sousedy a kolemjdoucí zajímavý program a vyvolat debatu, jak ulici proměnit, aby se zde žilo místním ještě lépe. Na několika venkovních panelech s archivními fotkami organizátoři představí historii ulice, kde za komunismu sídlil třeba plzeňský Tuzex s jinak nedostupnými výrobky ze Západní Evropy.

"Kollárka je krásná historická ulice napojená na centrum Plzně, ale současný stav tomu neodpovídá. Je to ulice nikoho. Nejvíce nám vadí nepořádek, živelné parkování a anonymita a rozhodli jsme se s tím něco dělat. Chceme, aby se místní postupně poznávali a přemýšleli, jak naší ulici zkrášlit. Cílem je udělat z Kollárky příjemnější, čistší a zelenější ulici s čilým sousedským životem, kde se člověk bude cítit bezpečně," vypráví organizátorka Jana Eismanová.

Organizátoři vědí, že to je běh na dlouhou trať, takže zatím plánují menší zásahy. Nabízí se truhlíky s kytkami nebo třeba lavička. Jak bude proměna Kollárky vypadat záleží i na aktivitě ostatních obyvatel ulice. Po víkendu se totiž archivní fotografie rozmístí k uličním lampám, kde zůstanou další měsíc, a během této doby chce iniciativa Kollárka jinak! od místních sbírat názory na současný stav ulice a podněty jak ho zlepšit. Ty pak bude prosazovat.

Na oživení ulice spolupracují místní s urbanisty, kteří mají zkušenosti například s revitalizací jednoho z pražských sídlišť. Cílem je nadchnout pro změnu nejen sousedy, ale i další obyvatele a samozřejmě i politiky.

Sobotní sousedská slavnost je v Kollárově ulici už v pořadí třetí a bude dosud největší. Během slavnosti bude samozřejmostí jednoduché občerstvení a příchozí se mohou těšit na sud s ohněm na zahřátí a opékání! Součástí bude koncert místní kapely, vernisáž výstavy fotek, hry pro děti nebo komentovaná procházka ulicí s architekty.

Sousedské setkání Kollárka jinak!

KDY? Sobota 22. října; 14h -18h
KDE? Dvorek v Zach´s Pub, Palackého nám. 2 (vchod i z Kollárovy ul. 6)

PROGRAM

14.00 --- zahájení, úvodní slovo
14.30 --- koncert: kytara v podání Z. Lahody + HOST
15.00 --- vernisáž výstavy "Jak se žilo a žije v Kollárce?"
16.00 --- posezení u ohně + opékání špekáčků, diskuze
17:00 --- komentovaná procházka Kollárovou ulicí s architekty

Autor / zdroj: David Hájek

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA