AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Kollárova, kolem 1908.
Kollárova, kolem 1908.
21.10.2016

Obyvatelé Kollárovy ulice: Zapomenutý kout proměníme v reprezentativní ulici

PLZEŇ

Skupina sousedů z Kollárovy ulice chce ze své ulice udělat bezpečnější a příjemnější místo. Chtějí řešit parkování, zpříjemnit veřejná prostranství nebo posílit komunitní život, aby se místní mohli lépe poznávat. V sobotu 22. října uspořádají za podpory spolku Pěstuj prostor sousedskou slavnost, jejíž součástí bude vernisáž výstavy archivních fotografií „Kollárky”.

Místní kapely, dobové snímky s komentářem, ohýnek, špekáčky a hry pro děti. Sousedská iniciativa "Kollárka jinak!" přinese na jeden den do zanedbané ulice život plný hudby, příběhů a her. Cílem je připravit pro sousedy a kolemjdoucí zajímavý program a vyvolat debatu, jak ulici proměnit, aby se zde žilo místním ještě lépe. Na několika venkovních panelech s archivními fotkami organizátoři představí historii ulice, kde za komunismu sídlil třeba plzeňský Tuzex s jinak nedostupnými výrobky ze Západní Evropy.

"Kollárka je krásná historická ulice napojená na centrum Plzně, ale současný stav tomu neodpovídá. Je to ulice nikoho. Nejvíce nám vadí nepořádek, živelné parkování a anonymita a rozhodli jsme se s tím něco dělat. Chceme, aby se místní postupně poznávali a přemýšleli, jak naší ulici zkrášlit. Cílem je udělat z Kollárky příjemnější, čistší a zelenější ulici s čilým sousedským životem, kde se člověk bude cítit bezpečně," vypráví organizátorka Jana Eismanová.

Organizátoři vědí, že to je běh na dlouhou trať, takže zatím plánují menší zásahy. Nabízí se truhlíky s kytkami nebo třeba lavička. Jak bude proměna Kollárky vypadat záleží i na aktivitě ostatních obyvatel ulice. Po víkendu se totiž archivní fotografie rozmístí k uličním lampám, kde zůstanou další měsíc, a během této doby chce iniciativa Kollárka jinak! od místních sbírat názory na současný stav ulice a podněty jak ho zlepšit. Ty pak bude prosazovat.

Na oživení ulice spolupracují místní s urbanisty, kteří mají zkušenosti například s revitalizací jednoho z pražských sídlišť. Cílem je nadchnout pro změnu nejen sousedy, ale i další obyvatele a samozřejmě i politiky.

Sobotní sousedská slavnost je v Kollárově ulici už v pořadí třetí a bude dosud největší. Během slavnosti bude samozřejmostí jednoduché občerstvení a příchozí se mohou těšit na sud s ohněm na zahřátí a opékání! Součástí bude koncert místní kapely, vernisáž výstavy fotek, hry pro děti nebo komentovaná procházka ulicí s architekty.

Sousedské setkání Kollárka jinak!

KDY? Sobota 22. října; 14h -18h
KDE? Dvorek v Zach´s Pub, Palackého nám. 2 (vchod i z Kollárovy ul. 6)

PROGRAM

14.00 --- zahájení, úvodní slovo
14.30 --- koncert: kytara v podání Z. Lahody + HOST
15.00 --- vernisáž výstavy "Jak se žilo a žije v Kollárce?"
16.00 --- posezení u ohně + opékání špekáčků, diskuze
17:00 --- komentovaná procházka Kollárovou ulicí s architekty

Autor / zdroj: David Hájek

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě