AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Environmentální centrum v Železné Rudě.
Environmentální centrum v Železné Rudě.
2.11.2016

Budování Environmentálního centra v Železné Rudě je u konce. Expozice se budou nadále rozvíjet

ŽELEZNÁ RUDA

Slavnostní den v Environmentálním centru završil roční úsilí spojené s budováním centra a jeho provozem. V bývalé škole vzniklo důstojné zázemí pro všechny, kteří mají rádi Šumavu a zejména Železnorudsko.

Kdo nyní přijede do Železné Rudy, najde na jedné adrese v budově bývalé školy v ulici 1. máje 12, nejen Informační a turistické centrum, ale i Environmentální centrum. Jeho součástí jsou expozice Čápa černého, Jelena lesního, Bobra evropského, Geologie a geomorfologie Šumavy, Bylin a hub a také Šumavských lesů. Návštěvníci se zde mohou seznámit s Šumavou prostřednictvím fotografií, vycpanin a filmů. Součástí prostor je i menší 3D kino, přednášková a výstavní síň.

K velkým lákadlům centra patří expozice Historie lyžování, na jejímž vzniku má zásadní podíl propagátor Šumavy Emil Kintzl. Její součástí se brzy stanou unikátní exponáty, jako jsou lyže sovětských vojáků používané za komunistického režimu k ostraze jaderných hlavic v Brdech. Ty se Emilu Kintzlovi podařilo získat z Atommuzea v Míšově. „Součástí centra je také expozice o historii horské služby na Železnorudsku, jediná svého druhu u nás,“ uvádí starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Slavnostním říjnovým setkáním všech, kteří se zasloužili o vznik Environmentálního centra s místními občany, bavorskými sousedy a zástupci partnerských měst Železné Rudy, ale úpravy prostor neskončily. Environmentální centrum se bude nadále vyvíjet, město chce expozice průběžně doplňovat tak, aby přinášely stále nové poznatky a informace ze Šumavy.

„V současné době už probíhají přípravy expozice věnované našemu významnému rodákovi, odborníkovi na lesnictví a myslivost profesoru Juliu Miloši Komárkovi. Dále zde chceme připomenout historii budování tunelu pod Špičákem,“ sděluje starosta. Záměrem města je do budoucna spolupracovat na programu a rozvoji centra s Národním parkem Šumava.

Proměna více než 100 let staré třípodlažní budovy na Návštěvnické centrum Šumavy odstartovala v říjnu 2015. Zahájení prací předcházelo rozhodování, zda objekt zbourat nebo provést nákladnou rekonstrukci. „Konečné rozhodnutí města bylo zachránit budovu staré školy v nezměněné historické podobě. Proto jsme se rozhodli vytvořit zde návštěvnické centrum,“ připomíná Michal Šnebergr. Stavební úpravy skončily na jaře letošního roku, v dubnu se do nových prostor přestěhovalo infocentrum, které do té doby sídlilo na radnici.

Náklady na rekonstrukci objektu a vybavení prostor přesáhly 45 milionů korun, z toho zhruba 41 milionů korun poskytl Státní fond životního prostředí a dalších 4,6 milionu korun město Železná Ruda.


Autor / zdroj: Michal Šnebergr

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA