AKTUÁLNĚ / Politika

13.12.2012- aktualizováno: 13. 12. 2012 17:50:51

Peake odvolala tři klíčové členy týmu bývalého ministra Alexandra Vondry

ČR

Nová ministryně obrany Karolína Peake den po svém nástupu na nový rezort udělala výrazné personální změny. Odvolala 1. náměstka rezortu Vlastimila Picka, ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta a a ředitele kabinetu Františka Šulce.

Ministryni se nelíbilo, že funkci prvního náměstka zastává bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, což je podle ní v rozporu s principem civilní kontroly armády. Funkci totiž považuje za výsostně politickou a Pickova náhradníka chce hledat ve shodě s koaličními partnery.

"K panu armádnímu generálovi Vlastimilu Pickovi chovám obdiv a vyjadřuji poděkování za vše, co udělal pro armádu a Českou republiku. Upřímně doufám, že pochopí důvody mého rozhodnutí, a že se dohodneme na jiné formě spolupráce,"
uvedla ministryně. Bývalý náčelník generální štábu armády Picek patří totiž k předním českým odborníkům, kvůli tomu si ho také na rezort po skončení jeho kariéry v armádě přivedl Alexandr Vondra.

Rezort opustí i další klíčoví muži. Odejít totiž musí i náměstek ministryně obrany pro obranné akvizice (z pověření) a ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování ministerstva obrany brigádního generál Pavel Bulant. Důvodem jsou zřejmě zakázky na uniformy pro vojáky.

"Fakt, že opakovaně nezvládnutou veřejnou zakázkou nejsou pokryty základní potřeby vojáků, podpořený rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ve kterém konstatuje porušení zákonů ČR při vyhlášení této veřejné zakázky, je závažným důvodem k zajištění adresné odpovědnosti za výše uvedené skutečnosti," uvedl k tomu Pejšek.

V této souvislosti Peake rovněž oznámila, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní části ministerstva. "V rámci tohoto kroku nebude Národní úřad pro vyzbrojování obsazen vojákem v činné službě," dodal Pejšek s tím, že bude zároveň zrušena funkce náměstka pro obranné akvizice, která je podle ministryně nadbytečná.

Třetím úředníkem, který bude muset ministerstvo opustit, je dosavadní ředitel kabinetu ministryně František Šulc.

Rozhodnutí nové ministryně tvrdě zkritizovala opozice. Podle stínového ministra obrany za ČSSD Jana Hamáčka je čtvrteční rozhodnutí Peake v přímém rozporu s tím, co ještě ve středu avizovala. Ministryně totiž uvedla, že nehodlá na rezortu provádět nějaké kobercové nálety na personální obsazení úřadu. Hamáček však její rozhodnutí označil za svržení atomové bomby.

"Očekával jsem, že ministryně, která nemá žádnou zkušenost s rezortem obrany, si vyhradí nějakou dobu na to, aby se vůbec seznámila s tím, co se na úřadu děje a co jednotlivý vedoucí pracovníci dělají a že představí veřejnosti a armádě nějakou koncepci. Ona bez jakéhokoliv času na seznámení s rezortem přišla s tak zásadní změnou," kritizuje stínový ministr.

Podle jeho slov byl Picek mužem, jenž připravoval řadu legislativních podkladů, které se týkaly zajištění bezpečnosti státu. Mimo jiné šlo o podklady týkající se mobilizace či aktivních záloh a také se věnoval vyjednávání se švédskou stranou ohledně dalšího pronájmu stíhaček Gripen.

"Jeho odvoláním jsou tyto procesy velmi narušeny, zejména ve chvíli, kdy ministryně přiznala, že ještě vůbec netuší, kdo prvního náměstka Picka a další odvolané nahradí," dodal Hamáček s tím, že hrozí riziko destabilizace ozbrojených sil, což by si vláda dovolit neměla.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA