AKTUÁLNĚ / Politika

13.12.2012- aktualizováno: 13. 12. 2012 17:50:51

Peake odvolala tři klíčové členy týmu bývalého ministra Alexandra Vondry

ČR

Nová ministryně obrany Karolína Peake den po svém nástupu na nový rezort udělala výrazné personální změny. Odvolala 1. náměstka rezortu Vlastimila Picka, ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta a a ředitele kabinetu Františka Šulce.

Ministryni se nelíbilo, že funkci prvního náměstka zastává bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, což je podle ní v rozporu s principem civilní kontroly armády. Funkci totiž považuje za výsostně politickou a Pickova náhradníka chce hledat ve shodě s koaličními partnery.

"K panu armádnímu generálovi Vlastimilu Pickovi chovám obdiv a vyjadřuji poděkování za vše, co udělal pro armádu a Českou republiku. Upřímně doufám, že pochopí důvody mého rozhodnutí, a že se dohodneme na jiné formě spolupráce,"
uvedla ministryně. Bývalý náčelník generální štábu armády Picek patří totiž k předním českým odborníkům, kvůli tomu si ho také na rezort po skončení jeho kariéry v armádě přivedl Alexandr Vondra.

Rezort opustí i další klíčoví muži. Odejít totiž musí i náměstek ministryně obrany pro obranné akvizice (z pověření) a ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování ministerstva obrany brigádního generál Pavel Bulant. Důvodem jsou zřejmě zakázky na uniformy pro vojáky.

"Fakt, že opakovaně nezvládnutou veřejnou zakázkou nejsou pokryty základní potřeby vojáků, podpořený rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ve kterém konstatuje porušení zákonů ČR při vyhlášení této veřejné zakázky, je závažným důvodem k zajištění adresné odpovědnosti za výše uvedené skutečnosti," uvedl k tomu Pejšek.

V této souvislosti Peake rovněž oznámila, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní části ministerstva. "V rámci tohoto kroku nebude Národní úřad pro vyzbrojování obsazen vojákem v činné službě," dodal Pejšek s tím, že bude zároveň zrušena funkce náměstka pro obranné akvizice, která je podle ministryně nadbytečná.

Třetím úředníkem, který bude muset ministerstvo opustit, je dosavadní ředitel kabinetu ministryně František Šulc.

Rozhodnutí nové ministryně tvrdě zkritizovala opozice. Podle stínového ministra obrany za ČSSD Jana Hamáčka je čtvrteční rozhodnutí Peake v přímém rozporu s tím, co ještě ve středu avizovala. Ministryně totiž uvedla, že nehodlá na rezortu provádět nějaké kobercové nálety na personální obsazení úřadu. Hamáček však její rozhodnutí označil za svržení atomové bomby.

"Očekával jsem, že ministryně, která nemá žádnou zkušenost s rezortem obrany, si vyhradí nějakou dobu na to, aby se vůbec seznámila s tím, co se na úřadu děje a co jednotlivý vedoucí pracovníci dělají a že představí veřejnosti a armádě nějakou koncepci. Ona bez jakéhokoliv času na seznámení s rezortem přišla s tak zásadní změnou," kritizuje stínový ministr.

Podle jeho slov byl Picek mužem, jenž připravoval řadu legislativních podkladů, které se týkaly zajištění bezpečnosti státu. Mimo jiné šlo o podklady týkající se mobilizace či aktivních záloh a také se věnoval vyjednávání se švédskou stranou ohledně dalšího pronájmu stíhaček Gripen.

"Jeho odvoláním jsou tyto procesy velmi narušeny, zejména ve chvíli, kdy ministryně přiznala, že ještě vůbec netuší, kdo prvního náměstka Picka a další odvolané nahradí," dodal Hamáček s tím, že hrozí riziko destabilizace ozbrojených sil, což by si vláda dovolit neměla.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA