AKTUÁLNĚ / Politika

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
18.7.2016

Výsledky nových voleb do zastupitelstev 12 obcí

V sobotu se konaly komunální volby. Ve dvanácti obcích v sedmi krajích se volilo do tamních zastupitelstev. Nejrychleji byly hlasy sečteny v Šléglově, a to v sobotu v 22:28. Nejvyšší 74% volební účast byla v obcích Šléglov a Třebnouševes. Průměrná volební účast byla 55 %.

O celkem 83 mandátů se v nových volbách ucházelo 171 kandidátů. Do zastupitelstev dvanácti obcí bylo zvoleno 53 mužů a 30 žen. Jejich průměrný věk je 47,5 let. Nejstarším zvoleným zastupitelem se stal Otakar Novotný (72 let), který kandidoval ve Zbuzanech. Nejmladší zvolenou zastupitelkou je 29letá Kateřina Mazurová z Mladecka.

Ve Středočeském kraji se volilo v pěti obcích. Téměř 50% účast byla v obci Kolaje. O pět mandátů zde usilovalo šest kandidátů z uskupení Nezávislí. V obci Svatý Jan pod Skalou přišlo k urnám 72% voličů, křeslo v zastupitelstvu získali čtyři kandidáty z hnutí Sousedé a tři z hnutí Nezávislí. V Jarpicích obsadí všech 7 mandátů v zastupitelstvu Sdružení nezávislých kandidátů pro Jarpice. Ve srovnání s ostatními obcemi, ve kterých se v sobotu volilo, zde byla volební účast nejnižší, pouze 23%. Celkem 61 % voličů přišlo k volbám v Drahelčicích. Tamní zastupitelstvo bude složeno ze čtyř kandidátů hnutí Restart, tří kandidátů uskupení Společně pro Drahelčice a poslední dvě místa získala Naděje pro Drahelčice. Největší obcí, ve které se v sobotu volilo, byly Zbuzany. Hnutí Zbuzany pro lidi získalo pět mandátů, z uskupení Zbuzany pro spokojený domov uspěli dva kandidáti. Volební účast zde byla 52 %.

Na Plzeňsku se volební místnosti otevřely v Maňovicích a v Újezdu nade Mží. V Maňovicích, kde byla 72% volební účast, uspělo všech 5 kandidátů hnutí Starousedlíci Maňovice. Poslední volný mandát získal nezávislý kandidát Miloš Zetek. V Újezdu nade Mží uspělo uskupení Sdružení nezávislých kandidátů Občané pro Újezd, které jako jediná kandidující strana obsadilo všech pět křesel v zastupitelstvu. Volební účast dosáhla 59 %.

V jihočeských Ražicích získalo všech devět mandátů Sdružení nezávislých kandidátů "Obec lidem". K volbám zde přišlo pouhých 29 % voličů.

V Ústeckém kraji se zastupitelstvo volilo v obci Hlinná. K urnám zde přišlo 72 % voličů. Nejúspěšnější bylo hnutí Náš domov 2016, které získalo pět z celkových sedmi mandátů. Zbylá dvě místa si rozdělila uskupení Nezávislý 2016 a „Pro obec“.

Necelou hodinu po půlnoci byly sečteny hlasy v obci Třebnouševes v okrese Jičín. Volební účast zde dosáhla 74 %. Ze tří kandidujících hnutí uspěli čtyři kandidáti Sdružení nezávislých a tři z uskupení Pro spokojenou obec.

Na Moravě se volilo ve dvou krajích, v Olomouckém v obci Šléglov a v Moravskoslezském v obci Mladecko. Ve Šléglově byly výsledky spočítány nejrychleji, už 28 minut po uzavření volební místnosti. Šest míst v zastupitelstvu získala Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová, zbylá tři místa Starostové a nezávislí. Nové Mladecko obsadí v zastupitelstvu Mladecka tři místa, Naše Mladecko dvě místa. K volbám zde přišlo 73 % voličů. V Mladecku se přitom v tomto volebním období volilo již počtvrté. Opakovaně se volilo také ve Zbuzanech, Třebnouševsi a Újezdu nade Mží.

Český statistický úřad v pondělí předloží výsledky spolu se závěrečnou zprávou ke schválení Státní volební komisi. Podrobné výsledky včetně statistických přehledů naleznete na adrese www.volby.cz.

Autor / zdroj: Tomáš Chrámecký

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě