AKTUÁLNĚ / Doprava

15.5.2015

Na kole opravdu jen s přilbou

Tragické nehody se cyklistům nevyhnuly ani v loňském roce. Na jízdním kole zemřelo 57 osob. Čtyři z pěti usmrcených cyklistů nepoužili přilbu. Téměř u třetiny nehod zaviněných cyklisty asistoval alkohol. Proto je zde společný projekt Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby ČR s názvem „Na kole jen s přilbou.“

Ten si klade za cíl snížit počet zraněných a usmrcených cyklistů. Během nadcházejícího víkendu se můžete dozvědět řadu zajímavých informací ze světa cykloturistiky na Ježíškově cestě v Krušných horách.

Na jízdním kole se dá relaxovat a navíc poznávat zajímavé lokality, kam bychom pěšky při nejlepší vůli nestihli dorazit. „Navíc nejen v rozsáhlejších městských aglomeracích může být kolo rozumnou alternativou používání motorových vozidel – volbou ekonomickou, šetrnou k životnímu prostředí, zdraví prospěšnou, mnohdy významně šetřící čas“, říká Jakub Pánik, náměstek hejtmana Karlovarského kraje, který nad projektem převzal záštitu. Jízda na kole má ovšem i své stinné stránky. Respektive je může mít. Na kole se dá jezdit rychle, velmi rychle. Nejednou cyklisté úspěšně konkurují svým motorizovaným kolegům. Na rozdíl od nich však v případě kolizní situace nemají možnost spolehnout se na žádný ochranný štít, ochrannou bariéru, která náraz ztlumí. Všechny negativní zkušenosti jsou tak často až nepříjemně bezprostřední.

Co poradit? Důležitou prevencí je řádný technický stav jízdního kola a dodržování základních psaných i nepsaných bezpečnostních pravidel. I tak se ovšem mohou objevit situace, často cyklistou nezaviněné, kdy se pádu či kolizi nedá při nejlepší vůli zabránit. Někteří spoléhají na náhodu, že to zkrátka dobře dopadne. Čím dál tím víc ovšem potkáváme ty, kteří vycházejí Štěstěně vstříc. Například použitím cyklistické přilby. "Cyklistika je krásný a oblíbený sport, příjemný způsob rekreace nebo třeba dopravy do zaměstnání. Jízda na kole ale bohužel přináší i riziko pádu, který může mít fatální následky. I když jsem profesionál a na kole opravdu "umím", helmu považuji za absolutní samozřejmost. Přilba už několika lidem v mém nejbližším okolí zachránila život. Jízda na kole bez přilby je obrovský a nesmyslný risk. A nezáleží na tom, zda se jedná o cestu do práce nebo na nákup, o sportovní vyjížďku s přáteli, či o výlet s rodinou. Přál bych si, aby stejně jako ve vyspělých zemích, byla jízda na kole s přilbou pro lidi samozřejmostí,“ přimlouvá se za používání cyklistických přileb patron projektu Jiří Ježek, paraolympijský vítěz a mistr světa v cyklistice.

Slova Jiřího Ježka potvrzují chladně neúprosné statistiky. Téměř dvacetinásobnému riziku vzniku smrtelného zranění čelí ti, kteří jezdí bez přilby. A není se čemu divit. Pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve 3/4 případů zasažena právě hlava. Přitom ve 2/3 případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou.

V loňském roce zemřelo na českých silnicích 57 cyklistů, dalších 433 při nehodě utrpělo těžké zranění. V Karlovarském kraji zemřel jeden cyklista, těžce zraněno bylo čtrnáct bicyklistů. Nehody se cyklistům nevyhýbají ani při jízdě mimo pozemní komunikace. Během loňské letní sezony zasahovala Horská služba téměř 700x pří vážných úrazech cyklistů a koloběžkářů. Bohužel však jeden z nich za svou neopatrnost zaplatil životem. V Krušných horách bylo registrováno 22 zásahů. „Naše asistence u vážných nehod cyklistů jsou častější, než se všeobecně soudí. Zejména o prázdninách se v našich horách setkáváme s cyklisty, kteří jako by stále zapomínali, že při neopatrné jízdě jim hrozí riziko vážného úrazu. Navíc nejednou opomíjejí nutnou prevenci v podobě ochranné přilby. Svou negativní roli v častých případech sehrává i posilnění alkoholem,“ uvádí Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

Není nad účinnou prevenci vzniku nehod. A právě to je cílem již pátého ročníku společného projektu Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby, jehož název je „Na kole jen s přilbou“. Nyní již nejen na horách, ale i v řadě našich měst bude možné potkat cyklohlídky, jejichž úkolem bude informovat projíždějící cyklisty o tom, jak bezpečně provozovat cykloturistiku. „Především ovšem záleží na vzájemné ohleduplnosti bicyklistů a ostatních účastníků silničního provozu, nakolik budou ti, co usedají za řídítka jízdních kol v bezpečí. Zkušenost z kulturně vyspělých evropských států napovídá, že silnice mohou být bezpečné pro všechny,“ dodává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Kde a kdy se můžete setkat s cyklohlídkami a řadu dalších užitečných informací ze světa cykloturistiky se dozvíte na webovém portálu www.nakolejensprilbou.cz.

Autor / zdroj: Roman Budský

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA