AKTUÁLNĚ / Doprava

25.6.2015

Na začátek prázdnin se připravují i policisté v Plzeňském kraji

PLZEŇSKÝ KRAJ

Dle praxe dopravních policistů je zřejmé, že s ukončením školního roku a začátkem prázdnin stoupá hustota silničního provozu. Proto stejně jako v celé České republice budou i v Plzeňském kraji připraveni na konec školního roku a začátek prázdnin policisté dopravní i pořádkové služby.

K ovlivnění nekázně účastníků silničního provozu a za účelem snížení dopravní nehodovosti zintenzivní v nadcházejícím období policisté svoji činnost zejména v místech s vyšším dopravním zatížením, v turisticky významných oblastech a na dalších rizikových místech. Hlídky se zaměří na dodržování stanovené rychlosti jízdy, způsobu jízdy a dodržování pravidel silničního provozu na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, technický stav vozidel, kontrolu předepsaných dokladů a dodržování dalších obecně platných ustanovení zákona o silničním provozu.

Shrnuto - na policisty se mohou „připravit“ všichni účastníci silničního provozu. V nejbližší době se s policejními hlídkami setkáme poslední školní dny v okolí škol, školních družin a obdobných zařízeních, kde budou policisté dbát na bezpečnost dětí, které nemusí být při odchodu ze školy po předání „školního ocenění“ v silničním provozu obezřetní. Kontrole se však „nevyhnou“ ani řidiči osobních a nákladních automobilů, autobusů, motocyklů a jízdních kol. O výsledcích jednotlivých akcí budeme veřejnost po jejich uskutečnění informovat.

Z hlediska nehodovosti je považován konec školního roku a následně pak první prázdninové víkendy za rizikové období. V loňském roce došlo v Plzeňském kraji v den vysvědčení k 7 dopravním nehodám (rok 2014 – pátek 27.6.2014 = 7 nehod; rok 2013 – 9 nehod: jedná se o neoficiální údaj, který není přesně uveden ve statistice). Celkově pak vloni první prázdninovou sobotu a neděli došlo na Plzeňsku 17 dopravním nehodám, při nichž byli dva řidiči pod vlivem alkoholu. Uvedené nehody se obešly bez nejtragičtějších následků, nikdo nebyl usmrcen ani těžce zraněn. Nejčastějšími příčinami nehod byl nesprávný způsob jízdy (= nevěnování se řízení, nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidly, nezvládnutí řízení) a nepřiměřená rychlost (= nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu komunikace, zejména pak při změnách počasí, za snížené viditelnosti apod.).

V tomto roce zatím hovoří statistická čísla ohledně počtu dopravních nehod na území Plzeňského kraje oproti předchozímu roku o zvyšující se tendenci (rok 2014 - 1079 nehod v prvních pěti měsících; rok 2015 – 1167 nehod od ledna do května). V podstatě bez rozdílu jsou porovnané statistické údaje prvních pěti měsíců o počtu dopravních nehod, při kterých byli řidiči pod vlivem alkoholu (rok 2012 – 104x; rok 2013 – 99x; rok 2014 – 100x; rok 2015 – 99x). Tento stav však neplatí pro další sledovanou oblast dopravní nehodovosti - počet usmrcených osob, kde došlo oproti loňskému roku k poklesu (rok 2012 - 18 mrtvých do konce května; rok 2013 – 10 mrtvých; rok 2014 – 15 usmrcených; rok 2015 – 12 usmrcených). V červnu se ale bohužel do této sledované „statistické kolonky“ připsaly další nehody se smrtelným zraněním. Jedná se o nehodu z Domažlicka, kde zahynul spolujezdec ve voze značky Ford po nárazu do stromu, další dvě nehody s tragickými následky se pak odehrály 13.6. u Úněšova a na Rokycansku u Mýta, kde zahynuli motocyklisté.

Abyste se nedostali do rizikové situace s případným kolizním následkem v silničním provozu, vyrazte na své cesty vždy odpočatí a řádně se věnujte za dodržení dopravních předpisů řízení. Svoji pozornost za volantem maximálně soustřeďte a nezapomeňte, že zejména v létě se setkáte ve větší míře s velmi zranitelnými účastníky silničního provozu jako jsou chodci, cyklisté, motocyklisté a děti.

Autor / zdroj: Jana Tomková

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA