AKTUÁLNĚ / Krimi

16.1.2013

Policie loni vyšetřovala 304 528 trestných činů, o 12 640 méně

V Česku policie vloni vyšetřovala 304 528 trestných činů, což je o 12 640 méně, než předloni. U majetkové kriminality je pokles o čtyři procenta, u násilné o pět procent méně, obě tyto kriminality tvoří 70procentní zatíženost policie.

Objasnilo se podle něj 133 373 trestných činů, což je 44 procent. "Již druhý rok za sebou je policie asi o jedno procento úspěšnější při odhalování trestné činnosti. Těchto výsledků jsme zaznamenali i u majetkové trestné činnosti, přestože kolem 24 procent objasněnosti uspokojivý výsledek není," dodal policejní prezident Martin Červíček.

Policie loni zajistila i majetky a výnosy z trestné činnosti ve výši 5,8 miliardy korun, což je o 1,5 miliardy více než předloni. "Chtěl bych poděkovat kolegům za každodenní práci ve všech oblastech. Vážím si toho, že jsme byli schopni zvládnout i běžnou kriminalitu," dodal policejní prezident, který vyzdvihl kauzu metylalkohol.

Podle jeho náměstka Václava Kučery jde o historicky nejnižší počet trestné činnosti za posledních dvacet let. "Kriminalita koresponduje s počty obyvatel v jednotlivých regionech. Největší procento zaujímá Praha, Moravskoslezský a Středočeský kraj. Naopak nejmenší počty zaznamenali policisté v Karlových Varech a v Pardubicích," řekl Kučera.

V loňském roce policisté denně vyšetřovali v průměru 832 trestných činů. Mezi nejhorší dny patří pátky s 16,3 procenta, nejlépe jsou na tom neděle s 9,9 procenta počtů kriminálních deliktů. Téměř 18 tisíc trestných činů bylo spácháno pod vlivem návykových látek.

Od roku 1989 se kriminalisté v počtu spáchaných vražd, pokusů a přípravy vraždy nedostali na počet 200 skutků. "V roce 2000 bylo spácháno 279 vražd, loni to bylo 188 vražd. Od prvotních let, kdy většinou šlo o vraždy v oblasti podnikatelské a finanční, se přesunuly vraždy do oblasti vztahů mezi lidmi. Objasněnost vražd je tradičně vysoká, přesahuje 90 procent," pokračoval Kučera.

Za posledních několik let došlo i k nejmenšímu počtu krádeží vozidel. Loni bylo na území ČR odcizeno 10 403 vozidel, předloni to bylo o 1244 krádeží méně.

Stoupá ale drogová kriminalita. "Narostl počet stíhaných osob i zjištěných trestných činů v drogové problematice. Ta má až 30procentní podíl v některých lokalitách na majetkové kriminalitě," ukončil Kučera.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě