AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis:
13.4.2016

Horská služba v zimě zachraňovala tisíce lyžařů, paraglidistu i ztracené oslavence

Sněhové podmínky letos nebyly ideální, lyžařská sezóna se naplno rozjela až po Vánocích. I přesto však měla horská služba plné ruce práce. Počet úrazů, u kterých horští záchranáři zasahovali, oproti předchozím zimním období klesnul jen minimálně.

Nejčastěji byla pomoc horské služby potřeba na sjezdových tratích. Zde také došlo k nejzávažnějším zraněním letošní zimy. Na vině byli v mnoha případech neopatrní či bezohlední lyžaři, kteří nerespektovali pravidla. A i letos došlo k několika kuriózním zásahům.

Horská služba během letošní zimy zasahovala při více než 5 700 událostech. Nejrušněji bylo v Krkonoších (2 203 zásahů), které každoročně přilákají nejvíce lyžařů, dále v Jeseníkách (785 zásahů) a Orlických horách (657 zásahů). Naopak nejbezpečněji by se návštěvníci našich hor podle statistik Horské služby mohli cítit v Beskydech (402 zásahů). Největší měrou se přitom o náplň práce horských záchranářů postarali sjezdoví lyžaři (3326 případů) a vyznavači snowboardingu (1204 případů).

Právě na sjezdovkách se nejčastěji přihodí kolize, které přinášejí mnohá zranění. Podle očekávání převládají poranění dolních a horních končetin. Bohužel ve více než 900 případech letos příslušníci HS ošetřovali zranění hlavy patřící mezi nejzávažnější. Během letošní zimní sezóny na horách došlo i k několika smrtelným případům. Šestačtyřicetiletý lyžař v Jeseníkách podlehl svým zraněním poté, co v plné rychlosti vylétl z trati na sjezdovce a narazil do stromu. "Mnoho nebezpečných situací by přitom bylo možno eliminovat zvýšením opatrnosti a ohleduplnosti k druhým. Právě bezohlednost lyžařů, kteří jezdí příliš rychle a neberou ohledy na ostatní, může za mnohá zranění," uvádí Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

Údaje Horské služby potvrzuje i Jan Vlček ze Slavia pojišťovny: "Už několik sezón evidujeme nárůst případů, kdy klienti způsobí sobě nebo druhým škodu při lyžování. Nejčastěji neopatrnou jízdou zraní dalšího lyžaře nebo mu způsobí škodu na majetku, když mu například při srážce zničí vybavení. Vzniklou škodu hradí pojišťovny z pojištění odpovědnosti. Jde-li o újmu na zdraví, částky se pohybují i v řádech desítek tisíc korun."

Mezi nejčastější zranění ošetřená Horskou službou patří poranění kloubů či zlomeniny a pohmožděniny způsobené při lyžování, snowboardingu, na běžkách nebo při dalších zimních radovánkách. "Nezasahujeme ale jen na sjezdovkách či běžeckých tratích. Naší pravidelnou povinností je pomáhat také v obcích, protože jsme u případu dříve než ostatní," uvedl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Často proto horští záchranáři asistují také u případů, kdy dojde k srdeční příhodě a je třeba rychle reagovat. Mnohdy také dochází k pátrání po osobách, které se v horách ztratí, a dojde k podezření, že mohou být v ohrožení života. Noční novoroční pátrací akci po ztraceném mladíkovi letos zažili také členové šumavské Horské služby. Beskydští záchranáři zase pomáhali mladému paraglidistovi, který nezvládl přistání a dopadl do koruny stromu.

Na Horskou službu teď čeká rychlý přechod na letní provoz. Jakmile sleze sníh, lyžaře v horách vystřídají cyklisté a pěší turisté. Po zimní sezóně přichází také čas na servis technického vybavení a krátký prostor pro čerpání volna.

Autor / zdroj: Nikola Kužílková

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA