AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

13.12.2012- aktualizováno: 13. 12. 2012 16:34:18

Přímé volby prezidenta se zúčastní i Bobošíková, rozhodl Nejvyšší správní soud

ČR

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek rozhodl, že ministerstvo vnitra musí zaregistrovat Janu Bobošíkovou (Suverenita) jako kandidátku v přímé volbě prezidenta. Naopak se u soudu neuspěly žádosti ekonoma Vladimíra Dlouhého a senátora Tomia Okamury.

Nejvyšší správní soud (NSS) tak uznal námitku, že ministerstvo chybovalo ve výpočtech. To totiž chybovost ve dvou kontrolních vzorcích u každého kandidáta, o kterou se sníží celkový počet podpisů, sčítalo místo toho, aby ji zprůměrovalo. Bobošíková se tak po upraveném výpočtu dostala přes potřebných 50 tisíc hlasů a podle rozhodnutí soudu ji tak musí ministerstvo zaregistrovat.

"Dospěli jsme k závěru, že se ministerstvo vnitra dopustilo nezákonnosti v otázce promítání zjištěné průměrné chybovosti těch dvou zkoumaných vzorků do celkové počtu předložených podpisů," uvedl ve čtvrtek předseda volebního senátu NSS Vojtěch Šimíček s tím, že jediným správným řešením je chybovost zprůměrovat.

Na rozhodnutí soudců ministerstvo vnitra zareagovalo už ve čtvrtek odpoledne a kandidátku Janu Bobošíkovou oficiálně do přímé volby prezidenta zaregistrovalo.

V případech Vladimíra Dlouhého a Tomio Okamury však soud konstatoval, že chybovost jejich podpisových archů je natolik vysoká, že i po novém přepočtu počet podpisů nedosahuje 50 tisíc a jejich stížnosti tak byly zamítnuty.

Šimíček dále uvedl, že rozhodování bylo komplikované a lhůta 15 dnů poměrně krátká. Rozhodnutí NSS ve věci Dlouhého, Bobošíkové a Okamury však nebylo jednomyslné. Ze sedmičlenného volebního senátu totiž tři soudci s většinovým výrokem nesouhlasili.

"My jsme byli od začátku přesvědčeni, že zákon o volbě prezidenta republiky není v souladu s ústavním pořádkem, že vykazuje závažné deficity," řekl soudce Josef Baxa s tím, že volební senát měl přerušit řízení a předložit věc Ústavnímu soudu s návrhem na zrušení konkrétních ustanovení tohoto zákona.

A právě u Ústavního soudu možná ještě případ některého z neúspěšných kandidátů skončí. Rozhodnutí NSS je totiž konečné a jediná možnost, která Dlouhému s Okamurou zbývá, je podat ústavní stížnost. To by ale mohlo ohrozit data konání voleb 11. a 12. ledna 2013.

NSS také zamítl stížnosti dalších šesti stěžovatelů a neoficiálních kandidátů, kteří však zdaleka nedosáhli potřebného množství 50 tisíc podpisů.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc po zveřejnění výsledků uvedl, že doufá, že ministerstvo vnitra vyvodí z nálezu NSS politickou odpovědnost. "Zajímá mě, jestli bude odvolán šéf odboru veřejné správy ministerstva vnitra Václav Henych. Vnitro si nemůže dělat legraci z lidí a prezidentských kandidátů, podle mě bylo od začátku jasné, že vzorec je špatně, ministerstvo mělo hned dát za pravdu kandidátům, kteří na to upozornili. Hlavní hledisko je férovost a otevřenost volby. Ať nejsme stát, kde se vyhrává tak, že se kandidáti vyřazují," podotkl Tejc.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA