AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

13.12.2012- aktualizováno: 13. 12. 2012 16:34:18

Přímé volby prezidenta se zúčastní i Bobošíková, rozhodl Nejvyšší správní soud

ČR

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek rozhodl, že ministerstvo vnitra musí zaregistrovat Janu Bobošíkovou (Suverenita) jako kandidátku v přímé volbě prezidenta. Naopak se u soudu neuspěly žádosti ekonoma Vladimíra Dlouhého a senátora Tomia Okamury.

Nejvyšší správní soud (NSS) tak uznal námitku, že ministerstvo chybovalo ve výpočtech. To totiž chybovost ve dvou kontrolních vzorcích u každého kandidáta, o kterou se sníží celkový počet podpisů, sčítalo místo toho, aby ji zprůměrovalo. Bobošíková se tak po upraveném výpočtu dostala přes potřebných 50 tisíc hlasů a podle rozhodnutí soudu ji tak musí ministerstvo zaregistrovat.

"Dospěli jsme k závěru, že se ministerstvo vnitra dopustilo nezákonnosti v otázce promítání zjištěné průměrné chybovosti těch dvou zkoumaných vzorků do celkové počtu předložených podpisů," uvedl ve čtvrtek předseda volebního senátu NSS Vojtěch Šimíček s tím, že jediným správným řešením je chybovost zprůměrovat.

Na rozhodnutí soudců ministerstvo vnitra zareagovalo už ve čtvrtek odpoledne a kandidátku Janu Bobošíkovou oficiálně do přímé volby prezidenta zaregistrovalo.

V případech Vladimíra Dlouhého a Tomio Okamury však soud konstatoval, že chybovost jejich podpisových archů je natolik vysoká, že i po novém přepočtu počet podpisů nedosahuje 50 tisíc a jejich stížnosti tak byly zamítnuty.

Šimíček dále uvedl, že rozhodování bylo komplikované a lhůta 15 dnů poměrně krátká. Rozhodnutí NSS ve věci Dlouhého, Bobošíkové a Okamury však nebylo jednomyslné. Ze sedmičlenného volebního senátu totiž tři soudci s většinovým výrokem nesouhlasili.

"My jsme byli od začátku přesvědčeni, že zákon o volbě prezidenta republiky není v souladu s ústavním pořádkem, že vykazuje závažné deficity," řekl soudce Josef Baxa s tím, že volební senát měl přerušit řízení a předložit věc Ústavnímu soudu s návrhem na zrušení konkrétních ustanovení tohoto zákona.

A právě u Ústavního soudu možná ještě případ některého z neúspěšných kandidátů skončí. Rozhodnutí NSS je totiž konečné a jediná možnost, která Dlouhému s Okamurou zbývá, je podat ústavní stížnost. To by ale mohlo ohrozit data konání voleb 11. a 12. ledna 2013.

NSS také zamítl stížnosti dalších šesti stěžovatelů a neoficiálních kandidátů, kteří však zdaleka nedosáhli potřebného množství 50 tisíc podpisů.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc po zveřejnění výsledků uvedl, že doufá, že ministerstvo vnitra vyvodí z nálezu NSS politickou odpovědnost. "Zajímá mě, jestli bude odvolán šéf odboru veřejné správy ministerstva vnitra Václav Henych. Vnitro si nemůže dělat legraci z lidí a prezidentských kandidátů, podle mě bylo od začátku jasné, že vzorec je špatně, ministerstvo mělo hned dát za pravdu kandidátům, kteří na to upozornili. Hlavní hledisko je férovost a otevřenost volby. Ať nejsme stát, kde se vyhrává tak, že se kandidáti vyřazují," podotkl Tejc.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA