AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

5.8.2015

Loutky v nemocnici opět pomáhají malým pacientům se smát

OLOMOUC / BRNO / HRADEC KRÁLOVÉ / PLZEŇ / PRAHA

B. Braun pro život podporuje charitativní projekt pro pacienty v pěti českých nemocnicích. V Olomouci projekt právě odstartoval.

V rámci charitativního projektu B. Braun pro život podporuje i letos Skupina B. Braun turné Loutky v nemocnici, kterým se divadelníci, muzikanti a terapeutové snaží do dětských nemocničních pokojů vnést radost a smích. Letos zavítají umělci s loutkami, písničkami a divadelními představeními do pěti fakultních nemocnic po celé ČR celkem 26x. Na projekt věnovala skupina B. Braun 120.000 Kč.

Loutky pro děti i seniory

„Ty máš plyšového hada, co žere králíky? Sežere mě? Snad mě nesežere, když mu zazpívám písničku,“ pisklavým hlasem vykřikuje maňásek Zajda Pajda a rozesmívá tříletého Jirku. Ten na Hemato-onkologickém oddělení FN Olomouc leží už několik týdnů. „Ahoj a uzdravuj se,“ volá na Jirku Jaromír František Palme, zvaný Fukas a společně s divadelnicí Lenkou Volfovou zavírá dveře pokoje. První olomoucká návštěva Loutek v nemocnici, z cyklu B. Braun pro život je u konce. Umělci nenavštívili nejen děti, ale i geriatrii. „Senioři jsou rádi, když je navštíví kdokoliv. My jim zazpíváme naše písničky, oni nám zazpívají ty jejich,“ popisuje Fumas. „Věkové rozdíly vždy překleneme hudbou. Ta baví malé děti, dospělé i seniory. Skrze písničky prolomíme ledy,“ dodává Lenka Volfová.

B. Braun pro život hraje s Loutkami v nemocnici už třetí sezónu

„Každý rok je v České republice hospitalizováno téměř 180 tisíc dětí, které dlouhodobé odloučení od domova a náročnou léčbu snášejí velmi těžce. Psychosociální stav dětských i dospělých pacientů je základem pro úspěšnou léčbu. To je hlavní důvod, proč finančně podporujeme občanské sdružení Loutky v nemocnici,“ uvádí MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun. Sestřičky i lékaři hodnotí přínos projektu Loutky do nemocnice velmi pozitivně. „Je příjemné, když přijde někdo zvenčí a zaměstná děti. Na oddělení vládne tvrdší režim, máme zákaz pouštět sem všechny kromě úzké rodiny. Takže všichni vítají takové rozptýlení,“ shrnuje návštěvu Sandra Filípková, sestra na Hematoonkologickém oddělení.

Dramaterapie jako lék

Při přípravě vhodného představení spolupracují loutkoherci nejen s lékaři a nemocničním personálem, ale také s rodiči dětí, pedagogy a artterapeuty. Díky tomu mohou nabídnout zábavný a zajímavý program určený pacientům všech věkových kategorií. Mnohdy se jim podaří za pomoci loutky navázat s pacientem natolik pevný vztah, že se děti svěří i s obavami, o nichž dosud s lékaři odmítaly mluvit. „Dramaterapie má u dětí velký úspěch a pozitivně ji vnímají i rodiče a nemocniční personál. Díky loutkám mohou alespoň na chvíli zapomenout na svá trápení a bolístky a zase se od srdce zasmát,“ vysvětluje Marka Míková, spoluzakladatelka občanského sdružení Loutky v nemocnici.

Projekt psychoterapeutické pomoci Loutky v nemocnici se bude díky podpoře Skupiny B. Braun pravidelně konat v Brně, Hradci Králové, Olomouci, Plzni a Praze.

Termíny návštěv v roce 2015:

Fakultní nemocnice Plzeň: 1. září; 6. října; 3. listopadu; 1. prosince

Fakultní nemocnice Brno: 18. srpna; 8. září; 22. září; 13. října

Fakultní nemocnice Olomouc: 16. září; 30. září; 28. října; 25. listopadu

Fakultní nemocnice Motol (Praha): 10. srpna; 24. srpna; 14. září; 28. září; 19. října

Fakultní nemocnice Hradec Králové: 30. září; 29. října; 12. listopadu; 26. listopadu; 17. prosince; 23. prosince

Autor / zdroj: Tomáš Carba

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA