AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
1.10.2015

V Plzni pomáhají lidem s roztroušenou sklerózou speciálním tréninkem

PLZEŇ

Tréninkový program pro pacienty s roztroušenou sklerózou zavedli jako první v republice ve Fakultní nemocnici Plzeň. Pomáhá nemocným zlepšovat jejich kognitivní funkce, tedy schopnost učení, řeč, pozornost, koncentraci, logické myšlení, řešení problémů a podobně.

Roztroušená skleróza patří mezi nejčastější postižení centrálního nervového systému u mladých lidí a je jedním z nejběžnějších příčin invalidity u mladých dospělých.

U části nemocných se zhoršují také kognitivní funkce. Postižena bývá zejména vizuální paměť, pozor-nost a rychlost zpracování informací. To má negativní efekt na sociální vztahy i kvalitu života a zároveň jde o častou příčinu ztráty zaměstnání.

Program FN Plzeň usiluje o to, aby se člověk s roztroušenou sklerózou co nejdéle udržel v aktivním životě. „Víme, že z poloviny stojí za úspěšným zpomalováním projevů nemoci kvalitní léčba a z poloviny aktivní přístup pacientů,“ říká klinický psycholog Mgr. Dana Chmelařová z Fakultní nemocnice Plzeň.

A právě minimalizaci dopadů onemocnění na jejich kvalitu života a sociální uplatnění má zajistit kvalitní kognitivní trénink. Nemocný absolvuje úvodní vyšetření, na jehož základě je mu kognitivní program takzvaně ušit na míru. Na počítači pak plní různé úkoly. Například u hry nazvané Tanec světlušek sleduje dráhu letu světlušek a určuje, jaké obrazce ve vzduchu kreslí, čímž se posiluje jeho koncentrace a vizu-ální pracovní paměť. Ve hře Obratem ruky nemocný určuje, zda na obrázcích vidí levou či pravou ruku, někdy v zrcadle, jindy v akci. Tím se posiluje jeho vizuálně-prostorová orientace.

„S pacienty jsme neustále v kontaktu přes web, zjišťujeme, jak se cítí, co potřebují. Po skončení tréninku děláme kontrolní psychologické vyšetření, poté si každý může v programu pokračovat individuálně podle svých potřeb,“ vysvětluje Dana Chmelařová.

Kromě tréninku kognitivních funkcí je u lidí s roztroušenou sklerózou velmi důležitá i psychoterapie. „Musejí se nejdříve vyrovnat s tím, že tato nemoc postihla právě je a naučit se s ní žít. Ale neméně podstatná je v průběhu nemoci, když například léčba neprobíhá tak dobře, jak by si nemocný předsta-voval, hrozí mu ztráta zaměstnání a podobně,“ popisuje Dana Chmelařová.

Autor / zdroj: Milan Moravec

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Nový most v Plzni se sune na místo, pojedou po něm tramvaje na Borská pole

Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý 2. července posouvat na své místo odborníci

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA