AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
1.10.2015

V Plzni pomáhají lidem s roztroušenou sklerózou speciálním tréninkem

PLZEŇ

Tréninkový program pro pacienty s roztroušenou sklerózou zavedli jako první v republice ve Fakultní nemocnici Plzeň. Pomáhá nemocným zlepšovat jejich kognitivní funkce, tedy schopnost učení, řeč, pozornost, koncentraci, logické myšlení, řešení problémů a podobně.

Roztroušená skleróza patří mezi nejčastější postižení centrálního nervového systému u mladých lidí a je jedním z nejběžnějších příčin invalidity u mladých dospělých.

U části nemocných se zhoršují také kognitivní funkce. Postižena bývá zejména vizuální paměť, pozor-nost a rychlost zpracování informací. To má negativní efekt na sociální vztahy i kvalitu života a zároveň jde o častou příčinu ztráty zaměstnání.

Program FN Plzeň usiluje o to, aby se člověk s roztroušenou sklerózou co nejdéle udržel v aktivním životě. „Víme, že z poloviny stojí za úspěšným zpomalováním projevů nemoci kvalitní léčba a z poloviny aktivní přístup pacientů,“ říká klinický psycholog Mgr. Dana Chmelařová z Fakultní nemocnice Plzeň.

A právě minimalizaci dopadů onemocnění na jejich kvalitu života a sociální uplatnění má zajistit kvalitní kognitivní trénink. Nemocný absolvuje úvodní vyšetření, na jehož základě je mu kognitivní program takzvaně ušit na míru. Na počítači pak plní různé úkoly. Například u hry nazvané Tanec světlušek sleduje dráhu letu světlušek a určuje, jaké obrazce ve vzduchu kreslí, čímž se posiluje jeho koncentrace a vizu-ální pracovní paměť. Ve hře Obratem ruky nemocný určuje, zda na obrázcích vidí levou či pravou ruku, někdy v zrcadle, jindy v akci. Tím se posiluje jeho vizuálně-prostorová orientace.

„S pacienty jsme neustále v kontaktu přes web, zjišťujeme, jak se cítí, co potřebují. Po skončení tréninku děláme kontrolní psychologické vyšetření, poté si každý může v programu pokračovat individuálně podle svých potřeb,“ vysvětluje Dana Chmelařová.

Kromě tréninku kognitivních funkcí je u lidí s roztroušenou sklerózou velmi důležitá i psychoterapie. „Musejí se nejdříve vyrovnat s tím, že tato nemoc postihla právě je a naučit se s ní žít. Ale neméně podstatná je v průběhu nemoci, když například léčba neprobíhá tak dobře, jak by si nemocný předsta-voval, hrozí mu ztráta zaměstnání a podobně,“ popisuje Dana Chmelařová.

Autor / zdroj: Milan Moravec

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA