AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
3.10.2016

Žáci a učitelé se budou učit programovat s projektem Škola dotykem HRAVĚ

PLZEŇ

Nezisková organizace EDUkační LABoratoř spouští svůj další projekt s názvem Škola dotykem HRAVĚ. Jeho cílem je seznámit žáky a učitele základních a středních škol s možnostmi programování. Od října budou ve specializovaných prostorech Centra robotiky v Plzni probíhat odborné workshopy. Zájemci se seznámí se základními pravidly programování, vyzkouší si pro ně vhodné programovací prostředí a naučí se prezentovat a sdílet vlastní projekty.

Žáci a učitelé budou primárně pracovat s mobilní aplikací ScratchJr a její online verzí SCRATCH. Aplikace jsou zdarma běžně dostupné, a protože jsou založeny na jednoduchém systému spojování příkazových dlaždic, jsou vhodným nástrojem pro pochopení základního principu programování. „Již letos v červnu na konferenci Škola dotykem ŽIVĚ 2 – Boříme mýty digitálního vzdělávání jsme tvrdili, že programování není pouze pro ajťáky a praxe nám ukázala, že tomu tak opravdu je. Základy programování se může naučit opravdu každý, a to už i žáci na prvním stupni základní školy. Ministryně školství Kateřina Valachová před časem uvedla, že děti by se mohly učit programovat v rámci volnočasových aktivit ve vědeckých a kulturních centrech. Projekt Škola dotykem HRAVĚ, který realizujeme ve spolupráci s Domem digitálních dovedností, přesně tyto vize naplňuje,“ uvedl Michal Orság, ředitel neziskové organizace EDUkační LABoratoř.

Semináře budou probíhat od října do prosince v Centru robotiky v Plzni. „Programování ve školách často vyvolává v široké veřejnosti, ale i mezi pedagogy dost nepřesnou či neúplnou představu o náplni daných aktivit. Takové představy rádi vyvrátíme. Nemáme v plánu docílit výchovy velkého počtu budoucích programátorů a IT odborníků, nicméně informace o tom, že v roce 2020 bude v Evropě chybět na 800 000 odborníků z této oblasti, je děsivá. Každopádně vraťme se na úroveň základních, popřípadě i mateřských škol. Naším cílem je učit žáky a studenty přemýšlet, lépe porozumět technologiím a dozvědět se něco víc o informatice jako takové. Umět programovat není cílem, ale prostředkem k rozvoji klíčových kompetencí, informatického a algoritmického myšlení,“ konstatovala Martina Kupilíková, metodička vzdělávání Centra robotiky. Workshopy jsou bezplatné a učitelé nebo učitelé se svými žáky se na ně mohou přihlásit na webu www.dddplzen.eu/events/rubrika/pedagogove.

Projekt Škola dotykem HRAVĚ realizuje EDUkační LABoratoř ve spolupráci se společností Samsung Electronics Czech and Slovak, která se v rámci strategie společenské odpovědnosti dlouhodobě zaměřuje na digitalizaci vzdělávání a rozvoj digitálních dovedností mladých lidí a dětí, a tak jim pomáhá k lepšímu uplatnění na trhu práce a koneckonců i ke zkvalitnění běžného, již hodně „digitálního“, života. „V Samsungu věříme, že programování je dovednost, kterou zvládnou i ty nejmenší děti, bez znalostí čtení a psaní. Zastáváme názor, že programování je o správném pochopení souvislostí a logickém myšlení, rozvíjí dovednosti určení příčiny a následku, učí zadat správný příkaz, aby se stalo to, co požadujeme,“ prohlásila Zuzana Zelenická, Corporate Citizenship Manager společnosti Samsung a dodala: „Pro naše potřeby jsme vybrali program Scratch a zejména jeho tabletovou verzi ScratchJr, která pomocí přiřazování lišt s příkazy ovládá figurky a vytváří jednoduché animace. Je úžasné sledovat, jak již žáci na základní škole během pár hodin rozpohybují figurky a vytvoří jednoduchou hru. Mnohdy si ani neuvědomí, že se hraním učí dovednosti, které jim budou užitečné nejen na hodině programování, ale i v dalších činnostech.“

Autor / zdroj: Alena Maršálková

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA