VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

24.7.2013

Po 35 letech budeme mít člověka v raketě? Čech chce do vesmíru a k tomu bude balit holky

Souboj o cestu do vesmíru začne brzy. Třináct Čechů se v srpnu mezi sebou utká o postup do globálního kola celosvětové soutěže o let do vesmíru v Orlandu na Floridě. Čím musí odvážní muži projít, aby se jim splnil jejich sen?

Globální soutěž Axe Apollo Space Academy, které se účastní 62 zemí, probíhal od ledna do června tohoto roku. Globálním mluvčím projektu je druhý muž, který stanul na měsíci. Třiadvacet lidí z celého světa získá možnost nahlédnout k hranici vesmíru ve výšce 101 km se společnosti Space Expedition Corporation.

Projekt Axe Apollo Space Academy probíhal od letošního dubna do června a v několika misích bylo postupně vybráno třináct adeptů, kteří se v srpnu zúčastní středoevropského klání. Třináct Čechů se v rámci hudebního festivalu Sziget v Maďarsku utká mezi sebou o postup do globálního kola, kam se za každou zemi z regionu Střední Evropy podívá vždy jen jeden zástupce.

Finální výběr vesmírných letců proběhne v elitním výcvikovém centru v Orlandu ve státě Florida v listopadu tohoto roku. Zde pak z trojice finalistů ze střední Evropy vzejde jeden vítěz, který se podívá do vesmíru.

„Po 35 letech tak má Česká republika jedinečnou šanci dostat svého člověka až k hranici vesmíru,“ říká Karel Pacnerodborný poradce projektu A.A.S.A. v České republice.

A co čeká na 13 vesmírných rekrutů z České republiky, Slovenska a Maďarska? Vše začne seriózní zdravotní prohlídkou. Chybět nebude zubní vyšetření, měření tlaku, EKG, neurologické a psychické testy včetně Ravenova testu. Ten měří neverbální abstraktní uvažování kandidátů. V rámci prohlídky je čeká také otočné křeslo, které slouží astronautům k tréninku prostorové orientace. Své síly a reflexy uchazeči o vesmírnou letenku změří i při testech fyzických dovedností, které prokáží ve speciální překážkové dráze.

Celkem získá možnost nahlédnout k hranici vesmíru 22 šťastlivců z celého světa. Ti vyletí ve speciálním letounu společnost Space Expedition Corporation do výšky 101 km při tzv. parabolickém skoku. Celková doba letu včetně přípravné fáze bude trvat 60 minut a výherci při ní zažijí stav beztíže i přetížení až 4G.

"Do akce Apollo jsem se dostal tak, že jsem vyplnil přihlášku na sociální síti. Nakonec jsem získal postupové místo. Potom jsem navázal kontakt s organizátory. Teď už jenom čekám na výcvik, který proběhne v Maďarsku, kde se vybere člen za naší lokalitu," řekl nadšený adept pro let do vesmíru Miroslav Šanda.

"Už se těším na ty fyzické testy. Budou tam různé úkoly, asi nejnáročnější bude zřejmě zkouška v přetlakové komoře. Poté otočná křesla, která ukážou, jak se člověk dokáže orientovat v "pocuchaném" prostoru, kde může nastat i mikrogravitace. Budou tam poměrně fyzicky náročné testy. Docela dost trénuji , jezdím na kole, lezu po horách. Docela si věřím," řekl Jaroslav Machaň, další z mladých mužů, který se chce stát kosmonautem.

"Adept musí být naprosto zdravý a dokázat čelit psychickým zátěžím. Unikátní na tom je, že kluci, kteří se tam z celého světa dostanou, nemusí projít dlouholetým výcvikem, je to vlastně spíše taková vesmírná turistika," řekl organizátor akce Jaroslav Špryňar.

"Adepti musí projít náročnými zatěžkávajícími zkouškami. V různých soutěžích jsme vybrali 13 Čechů, kteří pojedou na vyřazovací středoevropské soustředění do Maďarska. Tam bude zhruba 40 adeptů z šesti zemí. Z každé země bude vybrán jeden adept na základě fyzických a psychologických testů. Ten se pak dostane do Orlanda na Floridu, kde projde kurzem kopilota," dodává Špryňar.

"Důležité také je, že klukům to pomůže stát se hrdinou a tím balit holky," dodává s úsměvem organizátor.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě