VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

1.8.2013

Úmorné vedro raketově zvýšilo poprávku po plynu pro pneumatiky, jaký znají jezdci F 1

Extrémní teploty mají v České republice, kromě řady jiných důsledků, vliv na hospodaření některých specializovaných výrobců. Společnost SIAD Czech, která je významným producentem technických, me-dicinálních a speciálních plynů, zaznamenala prudký nárůst poptávky po speciálním směsném plynu na bázi dusíku a argonu pro huštění pneumatik.

Směs (tzv. Securpneus) se totiž pomaleji ohřívá, má nízkou tepelnou vodivost a díky tomu omezuje možnost vzniku trhlin pneumatik z přehřátí. Navíc směs minima-lizuje změnu tlaku v pneumatice během jízdy, tím pak zvyšuje i stabilitu vozidla.

„V horkých letních dnech je to významné pro bezpečnost jízdy, především pro kamionovou přepravu, ale i turistické autobusy a osobní vozy,“ vysvětlil generální ředitel Siad Czech Ivo Lukas. Okamžitý nárůst poptávky firma odhaduje na 27 %, což je o 18 % více než ve stejném období loňského roku. Prodej směsi se ročně pohybuje na hranici zhruba 70 000 metrů krychlových. To představuje asi 650 000 nahuštěných pneumatik.

Znalci formule 1 vědí, že pneumatiky nejrychlejších závodních vozů jsou plněny právě dusíkovou směsí. Méně se už ví, že dusík je obsažen také v pneumatikách dopravních letadel. I zde jsou důvodem použití dusíku především bezpečnostní hlediska. Jelikož je speciální směs s dusíkem vždy chladnější než vzduch, má i nižší tlak (a objem). Tlak v pneumatice se Securpneus tedy neroste se zvyšující se teplotou tak rychle jako u vzduchu. Při náhlém poklesu tlaku v pneumatice nahuštěné vzduchem je navíc bohužel praxí ově-řené nebezpečí prudkého zahřátí a následného požáru. Směs, která je běžně dostupná ve stovkách pneu-servisů po celé ČR, toto nebezpečí zcela eliminuje. Použít se dá i pro motocykly a cyklistická kola.

Speciální mix dusíku a argonu vyvinuly laboratoře mateřské italsko-americké společnosti SIAD – Pra-xair. Pro vozy formule 1 a podvozky letadel skupina SIAD dodává směsný plyn už od roku 1998, na do-dávkách pro české motoristy pracuje od roku 2002, kdy zahájila spolupráci se značkou Barum Continen-tal.

Pro běžné uživatele je podstatné, že vlastnosti plynné směsi Securpneus jsou vhodné pro všechny typy pneumatik. Díky náplni se zvyšuje i trvanlivost a odolnost pneumatik vůči všem typům mechanických i chemických zátěží. V konečném důsledku se motoristům, motocyklistům či cyklistům uleví i finančně, protože uspoří na nákladech za „obutí“ svých strojů. Naplnění jednoho kola běžného typu osobního au-tomobilu přijde zákazníka v pneuservisu na zhruba 25 korun. Nehořlavost, lepší pérování, zvýšení život-nosti pneumatik, méně poškození a defektů je pak garancí, že řidič používající směs dusíku a argonu uje-de na svých pneumatikách více kilometrů. Stabilní tlak v pneumatikách snižuje i spotřebu paliva.

Autor / zdroj: Eva Kijonková

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA