VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

1.8.2013

Úmorné vedro raketově zvýšilo poprávku po plynu pro pneumatiky, jaký znají jezdci F 1

Extrémní teploty mají v České republice, kromě řady jiných důsledků, vliv na hospodaření některých specializovaných výrobců. Společnost SIAD Czech, která je významným producentem technických, me-dicinálních a speciálních plynů, zaznamenala prudký nárůst poptávky po speciálním směsném plynu na bázi dusíku a argonu pro huštění pneumatik.

Směs (tzv. Securpneus) se totiž pomaleji ohřívá, má nízkou tepelnou vodivost a díky tomu omezuje možnost vzniku trhlin pneumatik z přehřátí. Navíc směs minima-lizuje změnu tlaku v pneumatice během jízdy, tím pak zvyšuje i stabilitu vozidla.

„V horkých letních dnech je to významné pro bezpečnost jízdy, především pro kamionovou přepravu, ale i turistické autobusy a osobní vozy,“ vysvětlil generální ředitel Siad Czech Ivo Lukas. Okamžitý nárůst poptávky firma odhaduje na 27 %, což je o 18 % více než ve stejném období loňského roku. Prodej směsi se ročně pohybuje na hranici zhruba 70 000 metrů krychlových. To představuje asi 650 000 nahuštěných pneumatik.

Znalci formule 1 vědí, že pneumatiky nejrychlejších závodních vozů jsou plněny právě dusíkovou směsí. Méně se už ví, že dusík je obsažen také v pneumatikách dopravních letadel. I zde jsou důvodem použití dusíku především bezpečnostní hlediska. Jelikož je speciální směs s dusíkem vždy chladnější než vzduch, má i nižší tlak (a objem). Tlak v pneumatice se Securpneus tedy neroste se zvyšující se teplotou tak rychle jako u vzduchu. Při náhlém poklesu tlaku v pneumatice nahuštěné vzduchem je navíc bohužel praxí ově-řené nebezpečí prudkého zahřátí a následného požáru. Směs, která je běžně dostupná ve stovkách pneu-servisů po celé ČR, toto nebezpečí zcela eliminuje. Použít se dá i pro motocykly a cyklistická kola.

Speciální mix dusíku a argonu vyvinuly laboratoře mateřské italsko-americké společnosti SIAD – Pra-xair. Pro vozy formule 1 a podvozky letadel skupina SIAD dodává směsný plyn už od roku 1998, na do-dávkách pro české motoristy pracuje od roku 2002, kdy zahájila spolupráci se značkou Barum Continen-tal.

Pro běžné uživatele je podstatné, že vlastnosti plynné směsi Securpneus jsou vhodné pro všechny typy pneumatik. Díky náplni se zvyšuje i trvanlivost a odolnost pneumatik vůči všem typům mechanických i chemických zátěží. V konečném důsledku se motoristům, motocyklistům či cyklistům uleví i finančně, protože uspoří na nákladech za „obutí“ svých strojů. Naplnění jednoho kola běžného typu osobního au-tomobilu přijde zákazníka v pneuservisu na zhruba 25 korun. Nehořlavost, lepší pérování, zvýšení život-nosti pneumatik, méně poškození a defektů je pak garancí, že řidič používající směs dusíku a argonu uje-de na svých pneumatikách více kilometrů. Stabilní tlak v pneumatikách snižuje i spotřebu paliva.

Autor / zdroj: Eva Kijonková

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě