VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

28.11.2013

Jak nejlépe projedete zimou? Německý klub ADAC a rakouský ÖAMTC testovaly jak na sněhové řetězy

Tradiční ocelové řetězy se pevně etablovaly jak na sněhu, tak i na ledu, a ani jejich montáž už dávno není žádnou zásadní překážkou. Výrobci se však snaží účinnost řetězů i jejich manipulovatelnost stále zlepšovat - částečně také za použití alternativních materiálů.

ADAC a ÖAMTC ve svém testu prověřily sedm tradičních ocelových řetězů, dvě rychlomontážní verze a tři trakční pomoci ze syntetického materiálu. Testované modely vykázaly i výrazný cenový rozdíl v rozpětí od 30 do 380 eur.

Výsledky testu ukazují, že tradiční sněhové řetězy v žádném případě nepatří do starého železa. Všech sedm řetězů z oceli dosáhlo podle posudku ADAC výsledku "dobrý", přičemž nejlépe dopadly modely "Servo" od firmy Pewag (špičkové ohodnocení na ledu a v testu opotřebovatelnosti) a "Klack & Go New" od firmy Walmec. Oba jsou přijatelné i cenově - "Servo" stojí 113 eur, Klack & Go New" 134 eur. Zajímavé je, že výsledku "dobrý", i když jen těsně, dosáhl i nejlevnější model, "Alpin Mountain 9mm" za 30 eur. U něj však uživatelé musí slevit z nároků na snadnou manipulovatelnost a přilnavost ke sněhu.

Testovány byly i dvě "rychlomontážní" verze. Obě slibují velmi jednoduché nasazení - což se s modelem Rud Centrax podařilo opravdu dobře, ovšem pouze při uspokojivých výsledcích účinnosti na sněhu a ledu. Model "K-Summit" firmy Thule vykázal na ledu dobré výsledky, na sněhu ale zklamal. Kvůli svému technickému konceptu však v testu propadl - došlo k uvolnění centrální matice.

Pro ty, kdo nechtějí používat kovové řetězy, je alternativou trakční pomoc z látky. Výsledku "dobrý" těsně dosáhl potah "Easy Grip" od Michelinu, velmi rychle se ale opotřebuje. S uzavřeným syntetickým materiálem pracují také RUD "Softspike" a "Auto Sock". Oba vyšly z testu s výsledkem "uspokojivě", pokud ovšem "přimhouříte oči" při aplikaci na ledu a spokojíte se s tím, že i u nich se potah rychle opotřebuje.

A co lze čekat od "řetězu ze spreje"? Nastříkaná vrstva produktu "Snow Grip" vydržela jen několikeré otočení kol - poté efekt zcela zmizel.

Z testu tedy vyplývá, že doba, kdy budeme staré dobré kovové řetězy moci poslat "k ledu", ještě nenastala.

Autor / zdroj: Petr Vomáčka

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

Post

Plzeň v Teplicích jen remizovala

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli po prvním poločase zásluhou krásné rány Lukáše Kalvacha, nicméně dobře hrající Teplice dokázaly ve druhém poločase v

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA