Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd pracují na vývoji nových slunečních kolektorů. Pokud se jim vše povede, budou kolektory schopny využít až dvojnásobek sluneční energie než dosud.
"Pracujeme na tom a výsledky jsou již poměrně blízko. Máme už princip, ale ještě potřebujeme vyřešit různé technické problémy," řekl ředitel ústavu Václav Havlas.
Připomněl, že současné solární články nejsou ekonomické. Jejich výroba je drahá a účinnost zhruba jen deset procent. Badatelé z různých zemí proto zkoumají, jak jejich efektivitu zvýšit. "Při výzkumu se nemůžeme ani poučit z přírody, protože ta využívá jen jedno procento sluneční energie," uvedl. Nové kolektory by měly podle něj umět využít až 20 procent solární energie.
Na 16. evropském kongresu organických chemiků a biochemiků v Praze se sešlo bezmála 800 vědců z 50 zemí světa. Přednesli nejnovější poznatky z různých oblastí organické chemie.
Například Jean-Pierre Sauvage ze Štrasburku seznámil účastníky s nejnovějšími výsledky v konstrukci molekulárních svalů. Výzkum přispěje ke vzniku molekulárních počítačů, v medicíně k dopravování léčiv v organismu na místa určení i pro diagnostiku. Thomas Carell z Mnichova přednášel o chemických pochodech, jejichž pomocí opravují buňky poškozenou DNA. Petr Baüerle z německého Ulmu ukázal, že sluneční články třetí generace jsou založené na schopnosti některých organických molekul převádět světelné záření na elektrický proud.