VĚDA A TECHNIKA / Spotřební elektronika

29.7.2013

Digitální kompakty jsou díky smartphonům na ústupu

Jaký fotoaparát vybrat na dovolenou? Kolik megapixelů? Smartphone, kompakt nebo digitální zrcadlovka? Do těchto otázek by se daly velmi zjednodušeně shrnout ty, které si dnes pokládáme před výběrem fotoaparátu.

Před deseti lety byly digitální kompakty skvělou volbou pro nejširší třídu zákazníků-amatérů. Fotografie se tehdy ještě nezveřejňovaly takřka online po jejich pořízení na sociálních sítích a do kvality fotek ze zrcadlovky pro profesionály měly opravdu daleko.

S rozlišením kompaktu 4 Mpix jste byli v té době odborníkem na běžné fotky z rodinné dovolené a mohli jste je ve větším množství digitálně skladovat ve svém PC. Dnes již 4 Mpix rozlišení najdete na většině levných smartphonů a ve střední třídě mobilů je standardem fotoaparát s rozlišením 8 Mpix. Běžné kompakty se nyní průměrně pohybují kolem 16 Mpix. Také zrcadlovky už dávnou nejsou jen výsadou profesionálních fotografů. Komu nestačí kompakt, pokukuje po koupi digitální zrcadlovky, která ulehčuje kompozici záběru využitím digitálního displeje. Pohřbívá tento extrémně rychlý vývoj v segmentu chytrých mobilních telefonů pomalu masovou třídu fotoaparátů – kdysi tak rozšířený digitální kompakt? A pro koho je jaký druh fotoaparátu dnes vlastně vhodný?

„V uplynulém roce jsme zaznamenali v našich statistikách vyhledávání jasný trend snižujícího se počtu hledání v kategorii kompaktních fotoaparátů, která zaznamenala meziročně snížení o 17,58 % a oproti tomu dramatický nárůst v kategorii smartphonů o 80,63 %. V kategorii fotoaparátů roste také zájem o poměrně nový segment tzv. bezzrcadlovek, tedy hybridů mezi kompaktem a digitální zrcadlovkou,“ říká ředitel projektu Srovname.cz David Folprecht a doplňuje: „Extrémně rychlý až skokový vývoj stále dokonalejších fotoaparátů s větším rozlišením, lepší optikou a dalšími pokročilými foto funkcemi ve smartphonech vytlačuje digitální kompakty ze zájmu českých zákazníků ve prospěch smartphonů.“

Fotoaparát ve vašem smartphonu

Ideální na fotky, které dokumentují váš běžný den, kdy můžete telefon dobíjet. V terénu, na cestách nebo na turistických památkách nejspíš zásuvka ani notebook nebude. Pro dokumentování běžných situací, které chcete co možná nejrychleji předvést na displeji telefonu nebo sdílet s přáteli na sociálních sítích v menším rozlišení.

Digitální kompakt

Fotky z něj můžete prezentovat např. i na projektoru nebo televizi. Výhodou je velmi malý rozměr. Dobijete ho velmi snadno pomocí náhradních baterií a jejich ovládání zvládne i starší generace, pro kterou může být smartphone, nebo digitální či klasická zrcadlovka na ovládání příliš složitá.

Digitální zrcadlovka

Pro toho kdo tuší, co znamená fotit na jiný než automatický režim. Velmi kvalitní optika, možnost použití výměnných objektivů a displej ke kompozici záběru dokáže vykouzlit v rukou šikovného fotografa opravdu krásné fotky.

Bezzrcadlovka

Jedná se o hybrid mezi kompaktem a digitální zrcadlovkou. Poskytuje obrazovou kvalitu blízkou digitálním zrcadlovkám (vyměnitelný objektiv, displej). Se svými velmi malými rozměry se naopak vyrovná kompaktům.

Autor / zdroj: -td-

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Post

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

Post

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje předprodej vstupenek

Mezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září 2020 v Plzni, zahajuje předprodej vstupenek.

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY - CELÁ ČR

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě