VĚDA A TECHNIKA / Spotřební elektronika

29.7.2013

Chraňte svůj mobil před vysokými teplotami, baterii hrozí vznícení

Ačkoli je parné léto pro mnohé časem odpočinku a nabírání energie po náročné práci, není radno zapomínat, že horké dny ohrožují naše mobilní přístroje. Vysoké okolní teploty se totiž negativně podepisují na technickém stavu baterie a mohou způsobit trvalé poškození celého přístroje. V extrémních případech hrozí baterii i exploze.

Přes veškerá varování odborníků je stále ještě neblahým zvykem nechávat mobilní přístroje na přímém slunci nebo v prostředí s nadměrně vysokými teplotami, jako je například vyhřáté auto nebo prosluněná pláž. Pro aktivní využívání i skladování baterií považujeme za ideální rozmezí teploty mezi 15 °C a 20 °C. Vystavení mobilního telefonu teplotám výrazně vyšším, než je tato tolerance, může zásadně ovlivnit životnost jeho baterie. V současných tropických teplotách je proto vhodné mobil před působením extrémních teplot chránit a nenechávat jej na přímém slunci. V případě, že přístroj přesto před přehřátím neuchráníte, doporučujeme vytáhnout baterii a obě části přenést do prostředí s běžnou pokojovou teplotou. Zásadně se ale vyvarujte velkých teplotních skoků. Nikdy nedávejte rozpálenou baterii ani přístroj do chladničky, či dokonce mrazničky.

Nedodržíte-li výše zmíněná pravidla, neohrožujete pouze mobilní přístroj, ale také své vlastní zdraví. V závislosti na vysoké okolní teplotě se provozní teplota přístroje zvyšuje. Dalším faktorem je také vytížení baterie, které souvisí i s prací v mobilních aplikacích s vyššími nároky na výkon mobilního telefonu. Mluvíme o tzv. tepelném lavinovém efektu. Baterie pracuje pod konstantním napětím, teplo se z baterie šíří a v kombinaci s vysokou okolní teplotou dojde v krajním případě ke zničení baterie. Čím více aplikací využíváte, tím větší zátěž musí baterie snést. V kombinaci s extrémní venkovní teplotou může dojít k překročení teplotního limitu, a baterie je tak přímo ohrožena. Neměli byste dopustit, aby teplota přesáhla 60 °C. V takovém případě hrozí baterii exploze, a vám tím pádem přímé ohrožení. V posledních dnech se ukazuje, že některé chytré telefony jsou k explozi náchylnější než jiné. Poslední hlášený případ vznícení baterie se stal ve Švýcarsku na začátku července a týká se chytrého telefonu Samsung Galaxy S III. Osmnáctileté dívce způsobila tato nehoda popáleniny nohou. Mějte proto na mysli, že v létě potřebuje i váš mobil důkladnou péči. Ochráníte tak především své vlastní zdraví.

Autor / zdroj: Radim Tlapák NTB CZ

Doporučujeme

ELITEX Machinery Kdyně

Linky na papírový karton • Stroje na výrobu papírových krabic • Dřevoobráběcí stanice • Stojany obráběcích strojů • Extrudovací stroje • Automobilový průmysl • Dvouzákrutové skací stroje • Lisovací nářadí • Rekuperační turbíny • Export do celého světa • www.elitex.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Dvaadvacátý ročník festivalu Kytara napříč žánry představí špičkové kytaristy z Austrálie, USA i Evropy

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry.

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA