Archiv článků - VĚDA A TECHNIKA

Post
Věda a výzkum 13.5.2014

Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR patentovali zařízení, které může zlevnit úpravu surovin i magnetickou rezonanci

Nové zařízení, které dokáže vytvořit silné magnetické pole bez dodávky elektrické energie, patentovali vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, v.v.i.


Post
Vesmír 13.5.2014

Hvězdárna a planetárium Plzeň zve na přednášku: Observatoř Gaia a přesná astrometrie

I když to vypadá, že při současném stavu vývoje vědy a vědeckých přístrojů již nepotřebujeme přesnější měření pohybu objektů na obloze, opak je pravdou.


Post
Vesmír 7.5.2014

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2014 obdržel snímek „Zbytek po výbuchu supernovy v Plachtách“

9 000 let před naším letopočtem není tak dávno. Na blízkém východě se formují kultury mladší doby kamenné, je založeno Jericho, tají ledovce a ve střední Evropě máme stále ještě střední dobu kamennou. Ubývá velkých savců a lidstvo se stěhuje na sever. Na celém světě je lidí ještě velmi málo, patrně méně než pět miliónů.


Post
Vesmír 5.5.2014

Hvězdárna a planetárium Plzeň zve veřejnost na pozorování hvězdné oblohy

Právě v květnu se dostávají do nadhlavníku v časných nočních hodinách souhvězdí jarní oblohy. Jejich výrazné hvězdy vytvářejí základní záchytné body pro orientaci na jarní obloze.


Post
Spotřební elektronika 2.5.2014

5 katastrofických historek, aneb jak se rozhodně nemá zacházet s baterií

I pro baterie platí staré pořekadlo, že jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Přestože jsou baterie klíčovým prvkem našich mobilních přístrojů a dobře nám slouží, při špatném zacházení mohou způsobit katastrofu. Kuriózní případy ukazují, co může způsobit jediná baterie.


Post
Vesmír 30.4.2014

V květnu startují po celé ČR Astronomické dny pro veřejnost

Veřejnost čeká v květnu mimořádný program napříč Českou republikou. Např. na Jizerku do Jizerské oblasti tmavé oblohy zavítá za dětmi Krtek astronaut a pro dospělé zde přednese přednášku o zákulisí předpovědi počasí Alena Zárybnická.


Post
Příroda 17.4.2014

Oslavte Den Země návrhem do ankety Strom roku 2014

Den, kdy si lidé po celém světě připomínají důležitost ochrany životního prostředí, připadá na 22. dubna a mezinárodně se slaví od roku 1990. Možností, jak se zapojit, se nabízí nesčetně. Navštivte některou z pořádaných akcí, v republice se jich konají u příležitosti Dne Země desítky.


Post
Počítače a internet 15.4.2014

CD slaví 35 let. Zbytečně končí na skládkách jako odpad

Kompaktní disk neboli CD letos slaví 35 let od jeho vzniku. V současnosti však jeho využití rapidně klesá, což se projevuje v hudebním průmyslu, ale i v oblasti informačních technologií. Z CD se tak stává nepotřebný odpad, který často končí na skládkách nebo ve spalovnách.


Post
Vesmír 11.4.2014

Česká astronomická společnost udělila cenu Jindřicha Zemana za astronomickou fotografii

Porota České astrofotografie měsíce udělila historicky druhou cenu Jindřicha Zemana Ing. Pavlu Štarhovi, Ph.D., a to především za snímek „Červení skřítci“.


Post
Auto-moto 9.4.2014

Alergie za volantem může i zabít

Pylová sezóna letos díky mírné zimě a nadprůměrným teplotám začala podstatně dříve a potrvá déle než jindy. Alergici musí bojovat nejen s nepříjemnými symptomy svého onemocnění, ale i s jejich případnými důsledky – třeba na silnici.


Post
Vesmír 7.4.2014

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2014 obdržel snímek „Měsíc s letadlem“

Astrofotografové občas počítají dobu přeletu Mezinárodní kosmické stanice před Měsícem nebo čekají na vhodnou příležitost "ulovit" letadlo.


Post
Auto-moto 31.3.2014

V České republice klesá počet vadných autodílů

8% autodílů vyrobených v České republice v roce 2013 bylo vadných a nebylo je možné použít při výrobě automobilů. To je méně než v předešlém roce a přesně na úrovni evropského průměru - vyplývá z interních údajů firmy Exact Systems, která kontroluje kvalitu autodílů.


Post
Spotřební elektronika 31.3.2014

Zaplaví svět kvůli 3D tisku padělky hraček či uměleckých předmětů? Výrobci se poučí z chyb svých předchůdců, věří odborník

Studie řady analytických firem shodně předpovídají technologiím 3D tisku v nadcházejících letech enormní rozvoj. S větší dostupností 3D tiskových technologií je spojen také nárůst sporů v oblasti duševního vlastnictví.


Post
Spotřební elektronika 22.3.2014

10 rad, jak vybrat ten správný tablet

Tenký, lehký a snadno přenositelný počítač vypadající jako placka - to je hit dnešní doby. Tablet nachází své uplatnění u stále více lidí.


Post
Spotřební elektronika 21.3.2014

Praktický návod, jak snadno vybrat baterii do notebooku či mobilu ve dvou krocích

Baterie je to, co činí naše přenosné elektronické spotřebiče funkčními. Díky ní je můžeme používat, a to i na místech, kde nemáme přístupný zdroj elektrické energie.


Post
Auto-moto 21.3.2014

72 % profesionálních řidičů má již přezuto. Uvědomují si lepší jízdní vlastnosti

Většina firem, které zaměstnávají profesionální řidiče, využila současných nadprůměrných teplot k výměně sezónních pneumatik. Mnoho neprofesionálních šoférů naopak vyčkává s přezutím kol na 1. duben. Více než polovina z nich odkládá výměnu z důvodů mylného výkladu zákona.


Post
Příroda 20.3.2014

Začíná anketa Strom roku 2014. Navrhněte svého kandidáta

S prvním jarním dnem Nadace Partnerství odstartuje třináctý ročník ankety Strom roku. Až do 30. dubna máte příležitost nominovat do této celostátní soutěže svůj oblíbený strom.


Post
Příroda 6.3.2014

Certifikovaní stromolezci dobrovolně ošetří dvacet významných stromů

V průběhu jarních měsíců proběhne díky projektu Zdravé stromy pro zítřek odborná péče o dvě desítky stromů z deseti krajů republiky. Ošetření, jejichž cílem je zlepšit zdravotní stav a zajistit bezpečnost stromů, zdarma provedou certifikovaní Evropští arboristé.


Post
Příroda 6.3.2014

Národní park České Švýcarsko vyhlašuje vědomostní soutěž

Také letos Správa národního parku České Švýcarsko vyhlašuje vědomostní soutěž Za poznáním Českosaského Švýcarska.


Post
Vesmír 5.3.2014

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2014 obdržel snímek „Skoro jasno, občas airglow“

To se tak někdy stane. Astronom odjede daleko od světel civilizace s cílem vyfotografovat zajímavý úkaz na obloze a vrátí se s něčím úplně jiným. A nemusí to být vždy kašel či nachlazení z chladné noci pod hvězdami...


<< < 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 > >>

Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.elitex.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA