Archiv článků - VĚDA A TECHNIKA

Post
Příroda 26.11.2013

Oceány jsou v ohrožení

Doposud nás oceány velmi účinně chránily před oteplováním, které by bez nich postupovalo o dost rychleji. Jenomže už i jim docházejí ochranné mechanismy. Nárůst kyselosti oceánů probíhá dnes mnohem rychleji než v minulosti.


Post
Vesmír 18.11.2013

Čeští astronomové jako první zachytili optický dosvit gama záblesku

V souhvězdí Vodnáře vzplanul 30. října ve 22 hodin tzv. gama záblesk. Ve vesmíru ho zaznamenala družice Swift. Astronomové ze Skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR ho začali pozorovat pouhých 41 sekund poté.


Post
Spotřební elektronika 13.11.2013

První letošní mrazíky: pozor na vybití a zkrat mobilu

Přicházejí první výrazné poklesy teplot, které se blíží nule. Mobilním telefonům nízké teploty příliš nesvědčí. Mají totiž neblahý vliv především na jejich baterii. Při teplotách pod bodem mrazu baterie rychle ztrácí kapacitu.


Post
Počítače a internet 12.11.2013

Český projekt hodlá konkurovat Googlu. S kuráží přichází úspěch, věří vývojáři z Brna

V Brně byl představen ambiciózní projekt, který hodlá konkurovat velkým vyhledávačům a mapovým službám. Služba s názvem PrimaPoint má za cíl usnadnit Čechům vyhledávání obchodů či služeb a zároveň je i pobavit.


Post
Příroda 8.11.2013

Ochrana vzácných velkých šelem v Beskydech a na Šumavě láká nové dobrovolníky

Dvacítka nových dobrovolníků Vlčích hlídek vyráží do beskydské Morávky. Čeká je zde první pochůzka po stopách velkých šelem i odborné školení. S prvním sněhem pak zamíří dobrovolníci mapovat výskyt vzácných ohrožených zvířat, ale také šlapat na paty pytlákům, kteří jsou pro ně největší hrozbou.


Post
Vesmír 6.11.2013

Pořádná tma začíná být vzácná: Starostové by chtěli na Manětínsku vyhlásit oblast tmavé oblohy

Tento týden proběhlo v Manětíně společné jednání zástupců České astronomické společnosti, Hvězdárny a planetária Plzeň a starostů o záměru vyhlásit na Manětínsku oblast tmavé oblohy.


Post
Vesmír 6.11.2013

Cesta olympijské pochodně se tentokrát protáhne i do vesmíru

Olympijské hry jsou již hodně starou tradicí. V dřívějších dobách v jejich průběhu dokonce i utichaly války. Stejně tak je hezkou tradicí to, co zahájení her předchází, a sice turné zapálené olympijské pochodně různými kraji.


Post
Auto-moto 31.10.2013

Nezapomeňte na povinné zimní pneumatiky. Dopravní nehoda na letních vám může snížit pojistné plnění

Od 1. listopadu opět platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Kromě pokuty hrozí motoristům i krácení případného pojistného plnění, pokud se stanou viníky dopravní nehody.


Post
Auto-moto 29.10.2013

I převoz pneumatik na výměnu má svá pravidla

Nezajištěné pneumatiky mohou způsobit při čelním nárazu v rychlosti 50 kilometrů za hodinu vážná poranění všech cestujících ve vozidle.


Post
Auto-moto 29.10.2013

Výměna pneumatik: loni přezula jen polovina řidičů - hazardéři riskují pokuty i problémy s pojišťovnou

Začátek listopadu je tradičně ve znamení výměny pneumatik. Zákon ukládá používat zimní pneumatiky až do konce března. Řada pojmů uvedených v zákoně stále vyvolává u řidičů pochybnosti. Sníh a náledí ale nejsou jediným důvodem, proč pneumatiky vyměnit.


Post
Auto-moto 24.10.2013

Přežije vaše autobaterie zimu? Tipy, jak prodloužit její životnost

Autobaterie je srdcem elektroinstalace každého motorového vozidla. Podléhá samozřejmě opotřebení, ovšem správnou obsluhou a péčí lze její životnost výrazně prodloužit.


Post
Auto-moto 22.10.2013

Řidiči opět nechávají přezouvání na zimní pneumatiky na poslední chvíli

Velká část motoristů každoročně oddaluje přezutí zimních pneumatik. Podle odborníků si tak zbytečně komplikují život – riskují totiž nejen fronty v pneuservisech, ale i možné problémy s dopravní policií.


Post
Spotřební elektronika 21.10.2013

5 věcí, které jste nevěděli o mobilních telefonech

Mobilní telefony jsou v dnešní době již naprosto běžnou, ba až nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Používáme je v práci i ve volném čase a řada z nás si myslí, že o svém mobilním telefonu ví prakticky vše.


Post
Auto-moto 21.10.2013

Na jednu nádrž napříč Českou republikou

Ve dnech 21. a 22. října se v České republice pojede první ročník Shell FuelSave Challenge 2013, jehož cílem bude překonání přes 600 km dlouhé trasy z Ostrova do Ostravy s co nejnižší spotřebou úsporného paliva Shell FuelSave.


Post
Vesmír 9.10.2013

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2013 obdržel snímek „Cestičky Perseid“

Je jich více než šedesát, těch cestiček, které vypálily do srpnové oblohy úlomky komety 109P Swift-Tuttle na svém posledním průletu kolem Země.


Post
Příroda 4.10.2013

Zbývá týden rozhodování o Stromu roku 2013. Od teď se hlasuje tajně

Soupeření dvanácti finalistů v anketě Strom roku 2013 vrcholí, soutěž končí již 10. října. Od 3. října probíhá tajné hlasování.


Post
Vesmír 6.9.2013

Čeští astronomové objevili již 500. proměnnou hvězdu

Ne všechny hvězdy mají stálou jasnost, ale z nějakého důvodu ji mění. Tyto hvězdy nazýváme proměnné. Čeští astronomové objevili již 500. proměnnou hvězdu.


Post
Auto-moto 2.9.2013

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2013 obdržel snímek „Červení skřítci“

Už jste někdy viděli „červené skřítky“? Za těmi mytologickými se můžete vydat do Irska, kde jsou známí jako „Far Darrig“, tedy červení mužíčci.


Post
Auto-moto 22.8.2013

Nepodceňujte kontrolu sbíhavosti kol, vyhnete se předčasné výměně pneumatik

Správná geometrie náprav, daná především nastavením sbíhavosti kol, má významný vliv nejen na jízdní vlastnosti vozu a jeho bezpečnost, ale také na opotřebení pneumatik a dalších součástí auta.


Post
Spotřební elektronika 21.8.2013

Počítačová myš slaví 50 let

Před padesáti lety, v roce 1963, vynalezl vědec Douglas Engelbart přístroj, který přenášel lidský pohyb na počítačovou obrazovku. Toto elektronické zařízení pojmenoval jednoduše myš. Původní model byl vyroben ze dřeva a v průběhu svého života si vydobyl ve společnosti zásadní postavení.


Reklama

Reklama

www.AUTOmobiloveDily24.CZ

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.elitex.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA