EKONOMIKA
Za mobilní tarify nejvíce platí lidé s nejnižšími příjmy, data jsou v Česku v desítce nejdražších z celé EU
Ze srovnání cen mezi zeměmi Evropské unie vycházejí mobilní tarify v České republice jako jedny z nejdražších. A to i při porovnání různých kritérií, které pro svou analýzu použil projekt Evropa v datech.
Jste již připraveni na letošní zdražování? Pokud ne, je nejvyšší čas
Člověk nemusí být zrovna ekonom, aby si spočítal, jak se to dotkne rodinného rozpočtu třeba nárůst ceny energie. V průměrném rodinném domku jsou roční náklady na topení a ohřev teplé užitkové vody zhruba 32tisíc korun bez DPH za předpokladu, že je dům zateplen pouze základním způsobem, čemuž odpovídá naprostá většina staveb starších deseti let.
Podíl lidí, kteří se setkávají s diskriminací v práci, se snižuje
Jak vnímáme diskriminaci v práci? V posledních letech se zvyšuje podíl lidí, kteří uvádějí, že se s tímto jevem nesetkávají.
Minimální mzda se od ledna zvedla o 1 150 Kč, spolu s ní porostla i zaručená mzda
Od 1. ledna 2019 se zvýšila minimální mzda ze stávajících 12 200 Kč na 13 350 Kč. Základní hodinová sazba vzrostla ze 73,20 Kč na 79,80 Kč. Jde o druhé nejvýraznější navýšení minimální mzdy od roku 1991 a dotkne se přibližně 150 tisíc lidí, kteří ji aktuálně v Česku pobírají.
Brigádníci si od 1. ledna vydělávají víc. Příspěvky na sociální a zdravotní pojištění odvádějí až od 3 000 Kč
Od 1. ledna 2019 se změnil vyměřovací základ u dohody o pracovní činnosti, zkráceně DPČ. Zákonný limit pro povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění se u těchto smluv navyšuje z dosavadních 2 500 Kč na 3 000 Kč hrubého měsíčně.
Poprvé s dětmi na lyže. Kolik zaplatíte?
Na zimní dovolenou se stále častěji vydávají rodiny s dětmi. S jakými náklady musejí rodiče začínajících sjezdových lyžařů počítat a co všechno dítě, které se sportem začíná, potřebuje?
I uchazeči o práci by měli na pohovorech klást otázky
Uchazeči o práci se obvykle při pohovoru soustředí především na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele. Zapomínají však, že na pohovoru jsou i proto, aby se sami ptali, co je zajímá.
Nadělte si dárek, který vás bude těšit několik let
Bydlíte ve starším rodinném domě, a nevíte, kde můžete v rodinném rozpočtu na provozu domácnosti ušetřit? Odpověď je jednoduchá. Přibližně 80 % všech nákladů, které vynaložíte na energii, utratíte za teplo.
Jaké triky používají inkasní agentury, aby zmátly dlužníka?
Některé inkasní agentury jsou schopné udělat téměř cokoliv, aby vymohly od dlužníka peníze. Nebojí se vzbudit dojem, že pokud dluh ihned nezaplatíte, navštíví vás v krátké době exekutor.
Investice trochu jinak: 5 komodit, do nichž se vyplatí vložit peníze
Nyní si sice naše ekonomika prochází obdobím konjunktury, ale zajisté si ještě vzpomínáte na období finanční krize, jež zasáhla celý svět. V řádcích níže vám představíme několik zajímavých tipů na netradiční investice, jež tolik nepodléhají výkyvům trhů.
Co může nájemce změnit v nájemním bytě
Ve snaze si zútulnit a zpříjemnit bydlení můžete zatoužit po úpravách nájemního bytu. K leckterým změnám ovšem budete potřebovat souhlas majitele.
Trend trhu práce: Poptávka po práceschopných seniorech
Na trhu práce dnes stále nejsou lidi, nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni a firmy již nevědí, kde volné pracovníky získat. Skupinou, která se nabízí a kolem které mnozí zaměstnavatelé obletují, jsou práceschopní senioři.
V Česku pracuje už přes půl miliónu cizinců
Od roku 2004 se počet pracujících cizinců v České republice více než ztrojnásobil. V posledních letech přibývá pracovníků z ekonomicky vyspělejších zemí.
Téměř tři procenta státního rozpočtu putují na dávky státní sociální podpory
V roce 2017 dosáhly celkové výdaje na dávky státní sociální podpory 34,3 mld. Kč, meziročně tak došlo ke snížení o 657 mil. Kč. Podíl výdajů na dávky státní sociální podpory na státním rozpočtu představoval 2,7 %.
Topíte, topíte a pořád hodně platíte? Už nemusíte!
Zimní počasí se blíží stále rychleji. Díky sychravému počasí jsme již zahájili topnou sezónu. To má za následek samozřejmě větší odběr, elektřiny, plynu nebo větší spotřebu tuhých paliv. S tím jsou také spojeny vyšší výdaje a větší finanční zátěž na vytápění.
Zvýšil vám dodavatel energií cenu? Můžete od něj odejít
Uzavřeli jste nevýhodnou smlouvu o dodávkách energií na dobu určitou? Zbavit se takové smlouvy je velmi obtížné a bude vás to stát tučnou smluvní pokutu. Jedna možnost ale existuje. Od smlouvy můžete bez sankce odstoupit v případě, že dodavatel energií změní jednostranně podmínky dodávek. Což zahrnuje i zvýšení cen.