AKTUÁLNĚ / Společnost

Vojáci v Brdech odstraňují žiletkový plot kolem místa plánované radarové základny

MÍŠOV

Armáda ČR začala dnes ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy odstraňovat žiletkový ochranný plot kolem kóty 718, kde měla vyrůst americká radarová základna. Tříkilometrový zátaras tam armáda postavila před rokem, aby se tak zabránilo aktivistům hnutí Greenpeace v pohybu touto lokalitou.

Dvojitým valem z ostnatého žiletkového drátu stočeného do spirál ohradili vojáci areál plánované radarové základny poté, co se podařilo z lokality po šesti týdnech neoprávněného pobytu vykázat aktivisty Greenpeace. Ti na místě tábořili na protest proti zřízení radarové základny. O odstranění plotu rozhodl již minulý týden nový ministr obrany Martin Barták, který již plot nepovažuje za potřebný.

"Vojáci budou odstraňovat tříkilometrový úsek ochranného plotu zřejmě až do konce příštího týdne," informoval velitel ženistů Viliam Demeter.

Existenci plotu kritizovali okamžitě po jeho instalaci nejen protiradaroví aktivisté, ale i starostové okolních obcí, kteří se obávali toho, že by se mohl stát smrtící pastí pro lesní zvěř. Armáda proto před plotem zřídila ještě elektrický ohradník, který měl odradit zvěř, jež by se chtěla přiblížit k nebezpečnému zátarasu. Samotný žiletkový plot armáda opětovně využije.


Autor / zdroj: Mediafax

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.